Jump to content

vibratie pe pinionul de la distributie


scirocco
 Share

Postare recomandată

Am dat jos pompa de apa pt. ca in urma a vreo 2000 km cu vibratia ce se vedea fulia de la distributie

rulmentul pompei a fost complet distrus. Bun, am dat jos si fulia de la distributie, schimbata cu una de la un motor ce mergea ok, nada. Am luat jos si pinionul... pare drept... cel de la motorul de 1.6 nu potriveste, este mai larg si are altfel tipul de blocare.

De ce poate sa aibe un joc asa de mare pinionul respectiv. Acest joc se traduce printr-o vibratie de aproximativ un cm. amplitudine in fulia de la distributie (ceea ce conduce pompa de apa si alternatorul).

Nu o pot lasa asa ca imi omoara rulmentul de la pompa de apa incet dar sigur.

p.s. multumesc lui @_andrei_

p.s. #2 a doua oara am dat jos eu singur si am pus la loc totul inclusiv distributia si a luat-o din prima :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos pompa de apa pt. ca in urma a vreo 2000 km cu vibratia ce se vedea fulia de la distributie

rulmentul pompei a fost complet distrus. Bun, am dat jos si fulia de la distributie, schimbata cu una de la un motor ce mergea ok, nada. Am luat jos si pinionul... pare drept... cel de la motorul de 1.6 nu potriveste, este mai larg si are altfel tipul de blocare.

De ce poate sa aibe un joc asa de mare pinionul respectiv. Acest joc se traduce printr-o vibratie de aproximativ un cm. amplitudine in fulia de la distributie (ceea ce conduce pompa de apa si alternatorul).

Nu o pot lasa asa ca imi omoara rulmentul de la pompa de apa incet dar sigur.

p.s. multumesc lui @_andrei_

p.s. #2 a doua oara am dat jos eu singur si am pus la loc totul inclusiv distributia si a luat-o din prima :lol:

Fuliile de la distributie au o pana acolo nu? Care din cate stiu are o inclinatie spre interior verifica (daca nu ai verificat) cum e pusa.Dar ce e suspect e ca facea si cu ce veche.

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuliile de la distributie au o pana acolo nu? Care din cate stiu are o inclinatie spre interior verifica (daca nu ai verificat) cum e pusa.Dar ce e suspect e ca facea si cu ce veche.

zimule crede-ma ca am intors-o pe toate fatetele la fel si pinionul si am sperat sa nu fie pusa bine, dar era :(

e bine pusa. are o mica umflatura care ii permite sa intre intr-un singur fel in pinion, la fel, pinionul poate intra intr-un singur fel pe vilbrochen... si toate-s puse bine.

cineva mi-a zis ca s-ar putea ca vibrochenul sa joace pe cuzineti !!! ??? E posibil ? desi atunci cred ca motorul ar functiona ca naiba... acum nu scoate fum albastru si trage ca un animal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ;) Am REZOLVAT-O!

Sa va zic cum ? Am citit manualul cap coada inclusiv cuplurile de strangere...

si surpriza, 19-ele de la pinionul distributiei are cel mai mare cuplu de strangere din tot motorul!

adica trebuie strans bine de tot ;)

l-am strans azi cat am putut (mi-a sarit prima data distributia, apoi am tinut contra la volant - m-a ajutat cineva... ;)) si ...

NU MAI VIBREAZA ;)

bine de stiut... ;)

se poate inchide ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa fac si eu operatia asta ;), si la mine vibreaza putin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
trebuie sa fac si eu operatia asta :D, si la mine vibreaza putin :D

Un sfat prietenesc: Nu va jucati cu pinionul ala si cu surubul lui de strangere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat prietenesc: Nu va jucati cu pinionul ala si cu surubul lui de strangere !

pai nu ne jucam dar daca mecanicii nu l-au strans ca lumea... ce sa faci? plus ca nimeni nu stia rezolvarea

nu detaliezi putin ?oricum eu am mers 2500 km fara sa fie bine strans :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
....

l-am strans azi cat am putut (mi-a sarit prima data distributia, apoi am tinut contra la volant - m-a ajutat cineva... ;)) si ...

ai grija mare la cureaua de distributie, odata ce "ai dat peste cap" distributia, poti sa strici iremediabil cureaua (dintii ei pot sa se reteze sau sa se slabeasca) pt siguranta, recomand chiar sa schimbi cureaua de distributie..... aia veche s-ar putea sa tina.. sau nu :huh:

Apropos... eu am pus "contra" o surubelnita groasa inspre volant, bagata prin gaura aceea dinspre cutia de viteze, acoperita cu un capac de cauciuc... ai grija ce blochezi acolo... si asa am strans linistit pinionul...

folositi NUMAI surub original VW !!!!

Modificat de puiufly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!