Jump to content

Troncanit la cutia de viteze


maxxim
 Share

Postare recomandată

noroc!

de putina vreme au inceput problemele la cutia de viteze. desi nu sunt singurul de pe forum cu g2 care are probleme la cutie, vin primul pentru un sfat.

de vreo 2 luni, cand bag in viteza (oricare) se aude un troncanit .. acest sunet se aude mai puternic in vitezele inferioare (1,2) si scade in treptele 3,4; in a 5-a nu se mai aude nimic.

ce poate sa fie si cum se remediaza aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce sunete ai si cand se manifesta exact...la debraiere sau chiar in momentul cand cuplezi o viteza...in cea din ultima situatie, cauze ar putea fi sincroanele, placa...da mai multe detalii si vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul ala se aude in ambele situatii - cand o bag in viteza si/sau cand o scot! .. e cam acelasi sunet in ambele situatii. Tot sincroanele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba uleiul din cutie si incearca sa reglezi cursa pedalei de ambreiaj..(service)

eu la mine am bagat ACDelco SAE 80W90 SELECT..este un ulei foarte bun dar cred ca si 75W90 se potriveste

bafta

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, atunci ce ulei imi recomadati, cat costa si cat intra in cutie (litrii, tone :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, atunci ce ulei imi recomadati, cat costa si cat intra in cutie (litrii, tone :beerchug:

fratzica, in cutie bagi max 2.1 litri, altfel incepe sa il arunce pe la semeringuri. bine ar fi sa il schimbi si sa bagi in + si niste aditiv. io zic ca este mai bine asa.

daca vrei sa te ajut, zi, si o facem. ai nr mei in detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!