Jump to content

Astupare emblema VW portbagaj Golf3/Vento


WSN
 Share

Postare recomandată

Sal'!

As vrea sa imi 'astup' emblema cu VW de pe portbagaj.Am discutat cu un tinichigiu si mi-a dat ca solutie (dupa scoaterea emblemei de plastic) astuparea cavitatii cu chit si dupa aceea finisare si vopsire.

Mi se pare cam suspecta,nu va sari acel chit de la atatea trantiri de portbagaj?Nu ar fi mai sigur de sudat o bucata de tabla si apoi finisat?

A facut cineva treaba aceasta ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa iti spun ca pt Octavia mea am gasit la Milotec un " capac " de plastic care acopera perfect emblema ( cred ca se potriveste si la vw ) si care se vinde in diferita finisafe : plastic brut , carbon , racing ( cu ceva nichel pe ea ) .

Cred ca am dat in jur de 12 euro , nu mai retin ca am luat-o impreuna cu alte cele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca un petec de chit este o solutie buna. In timp o sa crape, sau o sa cada. Mai bine metal, este mult mai sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune de unde l-ai luat tu capacelul?Sau un magazin care distribuie si produse 'Milotec'.

Am gasit ceva pe un site si acolo scrie ca sunt stickere emblemele aste.Asa e?Daca da,cum ti-a rezistat pana acum (spalari,vant,etc.)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

capac milotec> www.pitstoptuning.ro

recomandat> sudura in argon (o tablita acolo - se slefuieste si revopsesti capota)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal. Probabil ca "meshterul" tau nu are aparat de sudura in argon, asha se explica optziunnea lui. Nu cred ca ar sari chitu ala numa' de la atata lucru, problema e ca nu prea e "ce trebuie' ". Cauta un atelier de tinichigerie care sudeaza cu argon, o sa-ti faca un petec rotund din tabla , ii da vreo 5-6 puncte, finiseaza putzin cu flexu si p'orma finiseaza cu chit. Asta e treaba facuta K-lumea, si nici nu e a dreaku' de greu.

spor :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa caut acel capac sa vad cam cum 'da' pe masina.

Daca nu imi place o sa trec la 'sudori'. :x Numai ca ma ia capul cand ma gandesc ca pt. operatiunea asta trebuie vopsit tot portbagajul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Aspectul dezbatut ma face sa supun atentiei voastre o idee similara. Am vazut ceva poze cu o reuniune o pasionatilor VW (parca la Timisoara?!) unde am remarcat vreo doua Golfuri 2 cu hayon modificat in sensul ca intregul ansamblu de deschidere a portbagajului (banda de plastic de deasupra numarului, butonul de deschidere etc.) "disparuse".

Stiti cum se poate face asa ceva? Care este principiul ulterior de operare a hayonului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati aici 2 exemple (Golf II & Golf III) care au astupate atat emblema VW cat si suportul de numar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Locul pentru numar se astupa cu tabla la tinichigiu :censur: Deschiderea port-bagajului se face (cel mai bine) electric, pui un actuator si un buton. Daca alarma masinii permite, poti si sa deschizi port-bagajul din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Augsburg . Incearca si acolo daca nu gasesti la pitstop.

Vreau sa iti spun ca il am din toamna si nici o problema ( pe interior are mai multe " petice " adezive in forma circulara - se fixeaza f bine )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Augsburg . Incearca si acolo daca nu gasesti la pitstop.

Cum am timp ma opresc la ei sa vad.Inca o intrebare (ca sa nu ma opresc pe strada sa masor o Octavie) : ce dimensiune are stickerul (diametru) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am dat jos emblema + stergatorul si rama care avea butonul de deschidere a portbagajului. Si tare ma gadila sa astup si lacasul pentru numar si sa-l mut in alta parte. Cu sudura e treaba cel mai bine facuta; nu ti-as recomanda chit.

Deschiderea o fac din telecomanda de la alarma. Mi-au pus un solenoid care e legat la computerul alarmei si face treaba vechiului buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Tot de emblema...dar cel de pe grila....cum o scot ?are ceva siguranta? ar trebui sa-i dau un spray ca ii tare decolorata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa scoti emblema din fata trebuie sa dai jos grila, iar in spate vei observa ca emblema are 3 picioruse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal'!

As vrea sa imi 'astup' emblema cu VW de pe portbagaj.Am discutat cu un tinichigiu si mi-a dat ca solutie (dupa scoaterea emblemei de plastic) astuparea cavitatii cu chit si dupa aceea finisare si vopsire.

Mi se pare cam suspecta,nu va sari acel chit de la atatea trantiri de portbagaj?Nu ar fi mai sigur de sudat o bucata de tabla si apoi finisat?

A facut cineva treaba aceasta ???

am facut eu treaba asta cu tabla. nu e deloc greu.

sageatarowling2r177.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ v@sy - mersi mult am vazut un topic unde se explica, cum se da jos grila trebuie sa dau un search

@ sageata - banuiesc ein 2004 martie au rezolvat baietii problema...topicul era "un pic" mai vechi si aici se potrivea cel mai bine problema mea. [apropo foooarte frumoasa masinutza ;) ]

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil daca eram mai atent... :offtopic:

multumesc de apreciere

referitor la emblema, are niste cleme. se scoate usor. vreo trei, parca sau patru.

Modificat de sageata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!