Jump to content

Torpedo blocat...


SandMan
 Share

Postare recomandată

Mi s-a blocat torpedoul cu actele de la masina inauntru, as incerca sa-l desfac dar nu stiu cum, cineva mi-a spus ca trebuie sa dau jos bordul dar mi se pare prea multa bataie de cap. Incuietoarea de la el merge dar am impresia ca a sarit un arc ceva de la clapeta care il deschide.

Daca aveti vreo idee va rog sa-mi spuneti si mie pentru ca sunt in necunostinta de cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 2 saptamani mi s-a blocat si mie. Trebuie sa tragi de clapeta aia (de tot) pana ramai cu ea in mana. Doar trebuie sa o ridici si apoi tragi putin in lateral ca oricum este rupta (nu are nici un ars sarit). Cu o surubelnita apesi pe un butonas (mic si negru) din deapta sus si se deschide. Se actioneaza de sus in jos. Se poate folosi asa fara probleme. Clapeta o poti pune inapoi de decor. Am inteles ca asta este una din problemele specifice. Se strica usor. La dezmembrari mi-a spus ca un mecanism e 100 sau 120RON dar oricum nu-l avea ca cica trec rapid.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult, o sa incerc. Totusi daca e rupta o sa caut sa cumpar alt mecanism...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu migala si o surubelnita se deschide.Nu luati de la dezmembrari, ca se va rupe. L

Cu migala si o surubelnita se deschide.Nu luati de la dezmembrari, ca se va rupe. La PoRo e mai ieftin si aveti reducere( max 70 RON )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred caam patit lucrul asta si am reusit sa-l desfac. Trageti de clapeta (nu s-o rupeti) si o sa vedeti ca are un ax de aluminiu pe care v-a trebui sa-l scoateti. Acela trebuie impins in jos, apasand cu o agrafa in cap. Dupa ce se elibereaza urechea de sus o scoateti urmand sa faceti procedura inversa la cea de jos (apasati cu agrafa de jos in sus...) si ar trebui sa iasa. Piesa scoasa ar trebui sa aiba o parghie, care probabil s-a rupt si o parte a ramas inauntru. Eu am tras de partea ramasa si s-a deschis. Eu mi-am reparat piesa lipind cu superglue pe partea din spate a parghiei un ax de aluminiu care a intrat la fix acolo si care tine rezistenta acum facand legatura intre partiel dezbinate...

Daca ati patit acelasi lucru, spor la treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat sa umblu azi la el ca am avut treaba toata ziua... dar maine ma apuc de treaba. Sper sa reusesc fara sa stric nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit-o si eu acu ceva timp si n-am avut timp sa schimb clapa asa ca momentat il desfac cu o surubelnita ca la mine a tras cineva de el si s-a rupt clapa si ca atare am renuntat la clapa si bagi surubelnita si o folosesti ca o parghie varful surubelnitei se duce in jos apasand pe ce va care il deblocheaza

PS Bafta la prima lectie din scoala spargatorilor de masini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am patit si eu treaba asta. cam asa am procedat, poate exista si variante mai simple

- am dat partea din plastic de sub torpedou pt ca sa am acces la partea de jos a torpedoului

-"usa" torpedoului are la partea de jos doua balamale

- fiecare balama are cate un ax din plastic care poate fi scos

astfel am putut deschide putin usa si cu o lanterna si o surubelnita am desfacut clema metalica (la mine mai cazuse accea clema metalica si avam un surub acolo) in care se agata piciorusul acela de plastic de care s-a vorbit pana acum

nu mi-a luat mai mult de o ora jumate. :D

sper sa va fi fost de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am patit si eu la fel - este o piesa mica de plastic care se rupe usor - este prea finuta pentru ce are de actionat

am considerat ca de lipit nu poate fi vorba pentru ca nu ar tine

am comandat inchizatoarea la un magazin de piese auto - a costat vreo 65 ron si e originala vw

montajul a fost usor - 2 -3 suruburi si montarea butucului pentru cheie de la cea veche

nu are rost sa te chinui cu improvizatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu aceeasi problema... dar la mine deschiderea e din buton (nu stiu daca electronica sau mecanica), asa ca eu nu am de ce sa trag, ca nu am nici o clapeta :vaidecapulmeu: Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare,

Am si eu un Golf 3 din 1996, 1.4 CL si am dracia de maner de torpedo rupt, dar, nu e cum am mai sapat pe forum si pe net, adica patrat ci e sub bord la nivelul genunchilor, sub airbag si e oval.

A venit gata rupt de la mamica lui Germanica...aveti idee unde gasesc din asta? ca pe la magazine online am gasit doar din ala patrat de sus, din asta nu. Atasez o poza gasita pe ebay.de cu el, asa ceva mi-ar trebui...

daca aveti idee ce si cum, va rog sa ma anuntati.

Multam frumos,

Adi

post-62785-1265746431_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu apas direct cu cheia ca sa`l desfac....pana o sa o rup ...ma astept la orice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am si eu o intrebare ..am un vento din 95 diesel ....si in dreapta am torpedou gen sertar asa :Driver: as vrea sa stiu daca se poate schimba cu unul asa : post-59594-1275499977_thumb.jpg (poza e luata de mai sus:D) tin sa mentionez ca am si airbag.. Deci daca a mai facut cineva asa ceva sau daca se poate face.. astept un reply.. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit-o si eu acu ceva timp si n-am avut timp sa schimb clapa asa ca momentat il desfac cu o surubelnita ca la mine a tras cineva de el si s-a rupt clapa si ca atare am renuntat la clapa si bagi surubelnita si o folosesti ca o parghie varful surubelnitei se duce in jos apasand pe ce va care il deblocheaza

Da si eu fac la fel. Prima data cand am luat masina ce m-am mai chinut sa-l desfac. :) acum il desfac in mers cu o surubelnita. Hai sa si descriu cum.

- ti surubelnita de varf si lasi varful aproximativ 2 cm.

- introduci varful surubelnitei (cei 2 cm) in gaurica aceea

- apesi in jos (pentru ca trebuie sa nimeresti parghia aia mica de plastic)

- apoi se deschide

Eu am demontat aia ca am zis ca poate voi face vreo modificare ca sa o repar intr-un fel dar nu a mers. Am avut ocazia sa iau de la dezmembrari dar acea masina nu avea usa torpedoului deloc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Torpedo blocat? Macar voua are ce sa vi se blocheze! Eu am modelul ala de bord cu airbag si in partea de jos...kind of... nimic. E un fel de raft pe care abia am loc sa imi pun borseta cu acte fara sa-mi cada pe jos la fiecare miscare mai brusca:)). Nemti tampiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

HellRider.. la fel am si eu...

Am pus o intrebare: .. o mai pun odata.

Se poate schimba cumva cu unul normal ? A facut cineva asta?

Multumesc anticipat. astept raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polita aceea se poate schimba cu un torpedo normal cu usita, asa am avut si eu si l-am schimbat se potrivesc toate prinderile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!