Jump to content

Coduri secrete GOLF III


BogMW
 Share

Postare recomandată

  • 3 months later...
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex_abd

    21

  • GTI_85

    12

  • eugend

    10

  • Tracto

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie cineva dc mi se blocheaza MFA? Cand este rece masina functioneaza.......cum merg cu ea 5 min, pot sa apas cat vreau pe buton ca nu se schimba nimic in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil un contact imperfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crivac.ovidiu

salutare am si eu o problema cu ceasurile din bord la un vw lupo nu imi mai merge kilometrajul si nu mai inregistreaza nici km parcursi plus ca imi joaca si acul de la benzina grav cand pun frana si accelerez ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat este ca el inregistreaza....adica imi arata km parcursi...consum, cand isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva dc mi se blocheaza MFA? Cand este rece masina functioneaza.......cum merg cu ea 5 min, pot sa apas cat vreau pe buton ca nu se schimba nimic in bord

Si mie imi facea figuri la un moment dat. Dupa ce am dat cu spray de contact pe langa butoane, n-am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm....o sa incerc si eu, revin cu post

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce butoane te referi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele de pe maneta mfa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crivac.ovidiu

Asa imi facea mie si l-am desfacut de zeci de ori,pana cand am desfacut mufa si am incordat putin fiecare capat al firului din mufa cu scopul de a intra putin mai greu si a sta cat mai fix cand intra pe pinii aceia de pe placa de baza a ceasurilor si de atunci nu mi-a mai facut figuri niciodata.

Nu e grea operatiunea dar e migaloasa,iti trebuie un ac subtire si ascutit,eu am folosit un ac de masina de cusut ca sa scot firele din mufa pentru ca au niste tzepi in raspar care nu-i lasa sa iasa din mufa decat dupa ce ii apesi un pic cu varful acului,dar inainte de asta am scris pe o foaie fiecare fir ce culori avea si pozitia lui din mufa,firele sunt puse pe 2 randuri,unul sub altul si numerotate pe plasticul mufei de la 1 la 20 si ceva parca(de ex.rosu cu albastru -adica fir rosu cu dunga subtire albastra-1,etc.) si tot asa ca sa stii cum sa le pui la loc pe fiecare ca altfel nu mai merg ceasurile deloc bine.

toate firele se scot din mufa unul cate unul si se pun inapoi la fel dupa ce s-au incordat putin cu ajutorul varfului acului si se ridica si tzepii aceia care tin contra ca sa nu poata iesi din mufa.

este foarte posibil ca firele acum dupa ce le-ai bibilit sa intre ceva mai greu in mufa,mai usor va fi cu un patent cu varf subtire,apoi in slotul de pe placa de baza a ceasurilor va intra la fel dar cu grija si cu atentie se va rezolva.

Asa am incercat eu la Polo al meu si a mers,asa este si la Golf3 si s-ar putea sa fie si la tine la fel,dar iti spun ca aceleasi simptome le aveau ceasurile,si faceau figuri la oricare soc mai zdravan,la frig sau la caldura,ma exaspera dar am scapat de un an si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am revenit cu problema mea...pe care am rezolvat-o, era de la firele din spatele bordului, unde intra mufa in bord. Cu multa bataie de cap...si 2 soricei am rezolvat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

"S-a rezolvat problema mea cu ajutorul resetarii clapetei explicata de CVA G3 (multumesc), cu o singura observatie: nu a vrut sa se adapteze cand am scos borna pentru 5 minute. Apoi am lasat-o fara baterie vreo 2 ore si a mers. Multumesc"

 

la mine nu merge deloc. am lasat si 4 ore si degeaba. motoras relanti nou si original, clapeta acc schimbata. eroare clapeta acc pe vag com. (poate mai citeste cineva pe aici si stie cum si ce sa mai fac sa ma ajute si pe mine). aaa si consum 20, 25% facut plin pe plin, apoi cu bidonul de 5l pana mi s-a oprit motorul numai avea deloc. motorul merge stas, masina trage bine totul e ok, 700, 800 rpm la relantii, dar consumul lasa de dorit. bujii schimbate, delcou, fise, tot ce tine de aprindere, motor refacut aproape complet. pana la urma tind sa cred ca nu este de la clapeta de acceleratie, pentru ca merge prea bine masina. cu toate ca e singura erroare care imi apare cand o pun pe calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Am gasit aici ceva despre numerele alea...sper ca te ajuta.

 

1 - Kilometrajul 
2 - Mod de afisare ceas 
3 - Tahometru Indicator 
4 - cilindri numarul 
5 - Test de display 
6 - Encoder pentru viteza (expeditor) 
7 - Turometru 
8 - versiune software
:icon_thumleft:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Daca mai ai curiozitatea de acum cativa ani legat de plimbatul acului de la indicatorul de combustibil....se comporta astfel :

  Acul sta fix mai mult timp atunci cand vitezometrul indica orice valoare peste zero. In momentul in care tu ai trecut pe afiarea rpm, kilometrajul s-a dezactivat, o fi vreun bug ca sa zic asa. Poti incerca la ce model de vw doresti, sa deconectezi mufa de la kilometraj, de la cutia de viteze mai simplu, si vei vedea acel efect de plimbare aiurea a acului de combustibil, ceva asemanator ca la vechile dacii la care dansa in draci.

  P.S. Chiar daca umpli rezervorul "ochi" in el mai ramane destul spatiu in care este aer, ca un fel de vas de expansiune. Asa ca motorina, benzina au loc berechet sa se plimbe in voie si sa iti arate acele fluctuatii pe indicator. Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!