Jump to content

Instalare difuzoare in usile din spate


Red
 Share

Postare recomandată

am venit cu o schema cam cu vreau eu sa le fac legaturile?ce parere aveti? schemaboxe.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • F l o r i n

    21

  • Mad Cow

    17

  • Red

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Legand doua boxe in paralel, pe aceelasi canal, vei injumatatii impedenta. Acest lucru poate dauna amplificatorului. In cat timp.... nu iti pot spune.

Vezi ca se gasesc Gamma - care sunt peste Beta la calitatea sunetului si au si 4 iesiri - SH, pe la 100 lei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine mai pui bani si cumperi un headunit cu 4 iesiri. Un gamma, de exemplu, poti sa-l iei undeva intre 100 si 150 ron.

Acum, de ce nu-i bine ce vrei sa faci tu. Punand in paralel difuzoarele, impedanta totala scade la jumatate:

-la nivel mic, exceptand o posibila redare ciudata nu vor fi probleme

-la mivel mediu, sunetul va fi distorsionat

-la nivel mare, ori vei avea intreruperi datorita intrarii in protectie a etajului amplificator din beta ori vei avea o intrerupere totala datorita neintrarii in protectie a aceluiasi etaj :lol:

Daca tot vrei sa faci treaba asta, du firele difuzoarelor din spate pana la mufa de iesire a casetofonului astfel incat in momentul in care vei cumpara o scula cu 4 iesiri sa poti sa populezi mufa cu cei 4 pini in plus fara a mai lucra mult.

Nu ne intreba daca nu ar fi mai bine sa le legi in serie difuzoarele de pe aceeasi parte ! Nu-i mai bine; e doar mai altfel. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce pot sa scot si eu casetofonul de acolo?de unde gasesc acele lamele sa il trag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cheile de extragere....sau doua lopatele de amestecat in cafea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau decupezi o cartela telefonica :D ... eu asa l-am scos ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut miam achizitionat boxele si tweterle de la un coleg de pe forum si pe aceasta cale ii multumesc frumos.si as vrea sa va intreb daca tweterele se leaga la boxe sau trebuie sa duc fire pana in fata la casetofon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa tragi alte fire.Se leaga la firele difuzorului mare.Daca sunt originale primesc semnal printr-un condensator {filtru}

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap sunt originale.si te referi la condesatorul care este pe tweter?sau este altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de pe tweeter. Altul nu este.

Leaga-le linistit in paralel, asa sunt gandite. Si cum a spus si colegul, daca sunt oe, te legi direct in mufele existente pe mid-bass.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.multumesc frumos.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am revenit cu o intrebare mam chinuit 3 zile sa scot casetofonul si nu am reusit sa il scot am incercat cu betisoare de cafea cu cartela taiata cu 2 pile subtiri o sa mai incerc astazi cu 2 cheite de la un casetofon sony daca nici cu acelea nu resusesc ma las pagubas si ma duc la o firma ceva sa mi le scoata.la cati nervi mia mancat casetofonul cand o sa il vad afara cred ca o sa dau cu el de pamant.sau mai de graba cred ca o sa imi cumpar niste cheite sa le am si pe viitor.ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut eu azi mi-am montat casetofon gamma + boxe pe spate si casetofonul vechi l-am scos cu colier, l-am taiat partea fina si pe o parte si pe alta si am indreptat-o si apoi am bagat-o in locasele din casetofon si mi-a iesit mentionez ca colierul era mai mare cam cat incape in locasul din casetofon. cea ce nu stiu care este + care merge de la casetofon la boxe. cum este bagata mufa in casetofon as vrea sa stiu randul de sus este plusul sau randul de jos? pentru ca nu am schema pe casetofon...

La dezmembrari a scos casetofonul cu o lama de la o lera.

post-76682-0-41456900-1333649744_thumb.j

Modificat de xcode
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Randul de sus e plus. Minus spre mufa de alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns spre noroc asa le-am pus, dar din nefericire nu am gasit tweetere sa imi pun si tweetere in spate. din dezmembrari de unde am luat boxele tweeterele le-a fost data deja si inca nu am gasit dar nici nu am insistat in cautarea lor dar credca daca le pun va fi o diferenta cat de cat. daca stiti pe careva lasati-mi un pm.

Asa arata tweeterele pt usile din spate?

post-76682-0-03127400-1333651243_thumb.j

Modificat de xcode
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cand am cumparat masina acum 2 ani difuzoarele spate erau absente iar cele din fata erau aftermarket. Intentionez sa pun 4 difuzoare si nu stiu ce. Intrebare pt cunoscatori: Ce firma? mentionez ca nu vreau ceva complicat gen amplificare, etc., vreau doar sa se auda foarte bine, calitativ. Si bass. Si care este diferenta intre boxe pe 2 cai si cele pe 3 cai? ( cele pe 3 cai au si inalte?). Ce ma sfatuiti?

Multumesc anticipat si respect vwforum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bgdVW eu am avut casetofon beta cu 2 boxe + tweetere asa a venit din fabrica si am cautat in dezmembrari un casetofon gamma + inca 2 boxe pt usile din spate si tweeterele eu am ales originalul, sunt foarte multumit cum suna.cand am montat am zis ca renunt la tweetere ca nu credeam ca o sa fie diferenta foarte mare dar dupa 2 zile dupa ce am montat boxele si casetofonul mam gandit sa caut si tweeterele pt usile din spate si chiar sa simtit diferenta...a meritat investitia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se aud foarte bine cele OEM, doar ca in timp au problema lor specifica... se strica membrana din burete.

In rest, se poate opta si pentru ceva difuzoare de firma...gen Hertz, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ce model(e) imi recomandati? as vrea sa pun 4 difuzoare care sa se auda foarte bine calitativ, adica fara distorsionari si fosnaituri. Nu vrea woofer, amplificare si alte chestii. doar difuzoare de calitate cu diametrul pe 16,5 cm. ma poate ajuta cineva cu un link?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,iti recomand JBl GTO 6508C sunt scumpicele dar de calitate si isi fac treaba fff bine daca vrei claritate,si bas de buna calitate la o rezonanta buna pt autoturism doar nu vrei discoteca pe roti pt ca trebuie sa mai auzi si ce se intampla in jurul tau ex:ambulanta. , am fata si spate de 2 ani. Vezi ca iti trebuie si doua inele pt fata si doua spate pt a prinde difuzoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un HU stock fara amplificare suplimentare, ca si difuzoarele stock n-o sa se auda niciunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegii,daca imi iau radiocasetofon gamma+boxe spate OEM cu distantiere si tweeterele aferente trebuie sa schimb si cd playerul? acuma pe masina am beta cu cd player original si nu stiu cum se va auzi muzica de pe cd la boxele spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa schimbi nimic. CD playerul original il conectezi la Gamma cu acelasi cablu cu care era conectat la Beta. Si se va auzi foarte bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,multumesc!acuma mai ramane sa le gasesc pe toate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o paranteza, sa incerci sa iei si mufele de la boxe/tweetere ... daca le montezi tu vei avea o viata mult mai usoara ... :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!