Jump to content

Instalare difuzoare in usile din spate


Red
 Share

Postare recomandată

Distantierele din MDF/PAL sunt mai bune pentru ca nu vibreaza si nu rezoneaza.

Dar difuzoarele originale nu le poti prinde pe alte inele pentru ca nu au prinderi. Sunt turnate inelele direct pe ele.

Tweeterele se prind prin topirea unor ghidaje pe margine. Dar le poti prinde prin orice metoda, pentru ca nu vibreaza.

Grilele de la tweetere nu sunt pline. Au doar un burete in spatele sitei ce se scoate.

Daca demontezi cu mare atentie grilele de la difuzoarele mari o sa le poti refolosi. Insa oricum sunt ieftine si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • F l o r i n

    21

  • Mad Cow

    17

  • Red

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci Cosmin, si cam cat merita sa dau pe boxe + tweetere + eventual cablaj din dezmembrari ?

sau nu merita sa le iau de la dezmembrari, ca m-a cam debusolat postul tau .... nu vreau sa ajung sa le lipesc cu nu stiu ce si apoi sa ma trezesc ca se dezlipesc, vibreaza sau mai stiu eu ce ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce preturi au. Dar nu trebuie sa-ti faci griji. Prinzi distantierele in acelasi mod cum au fost, cu capse. Nu se vor desprinde si nici nu vor trepida, daca ai lasat sub ele folia de polistiren ce e lipita in locul difuzoarelor.

Grilele poti sa le cumperi noi, daca vrei sa fii sigur ca nu se desprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am sunat acum pe tipul de la dezmembrari sa-l intreb de pret si mi-a trantit un 300 RON pentru boxele spate + tweetere. Mie mi se pare cam mult ... Ma puteti ajuta cu un cod pentru boxele si tweeterele oem pentru passat ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia cumperi difuzoare profesionale. :lol:

Uite aici ce te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Vad ca a trecut aproape un an de la ultima mea postare si in sfarsit am achizitionat si eu tot ce-mi trebuie ca sa imi montez boxele pe spate. Am o intrebare, cand montezi tweeterele lasi buretele/panza aia care acopera grila lor pe dinauntru (am vazut ca e subtire) sau trebuie dezlipita ? Mi se pare cam groasa si nu vreau sa afecteze calitatea sunetului ... ms :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buretele ala se taie dupa forma tablei din spate, astfel incat sa ramana ca o garnitura intre rama difuzorului si tabla. Altfel poti avea vibratii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am reusit sa trag frumos cablurile de la boxe de la usile din spate pana la stalpii din fata dar pe partea dreapta m-am lovit de o problema. Ca sa ajung cu firele in spate la casetofon trebuie demontat torpedoul ? ca m-am tot chinuit sa le trag prin spatele acestuia dar nu reusesc sa ajung in spate la casetofon ... daca ma poate ajuta cineva ca m-au lasat nervii ... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E primul semn in caz de mad cow....parca...... :lol:

poti sa il treci pe sub mocheta. Demonteaza plasticul de pe pillar si baga firul, pe sub mocheta. Il tragi pana in capat, unde il bagi in consola centrala.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca desfac torpedoul nu merge pe acolo ?

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa linistit torpedoul si fa treaba de calitate. Nu e mare smecherie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

It`s me again ....

Am reusit sa desfact torpedoul si am tras frumos cablurile pana in spate la casetofon. Aveam o mufa standard veche de la un Mp3 player, am scos frumos cablurile de boxe din ea, le-am cositorit pe firele de la boxe si supriza ... nu se potrivesc papucii in mufa de pe masina ... sunt prea grosi papucii ... :banghead: . Trebuie papuci specialii ? am mai gasit papuci dint-o mufa de la blocul de lumini vechi fara pozitie pentru proiectoare dar nici aceia nu se potrivesc ... help :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai mici.....aia din mufa de la blocul de lumini sunt prea mari. Trebuia sa cumperi o mufa ISO - e vreo 3 lei, din care sa scoti 4 pini....si se rezolva treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia am facut, aveam una deja si tot nu se potrivesc, pinii sunt prea mari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda astia sunt mult mai subtiri ... cred ca e mai simplu sa fac rost de la dezmembrari de mufa de la boxe si sa scot din ea pinii ...

Merci mult ... cata bataie de cap a iesit cu boxele astea :sick:

LE: Asa aratau la mine firele din mufa ISO care o aveam ....

post-23332-0-66103000-1316896137_thumb.j

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in final si sunt foarte multumit de cum a iesit ... zici ca asa a fost din fabrica ...

Mi-am luat de la dezmembrari pana la urma mufa de boxe, si pentru ca nu imi placea ca trece firul prin usa si nu voi mai poate scoate burduful in caz de ceva, mi-am luat si mufele dintre usi sa fie cat mai OEM :rolleyes:

post-23332-0-24244300-1317219228_thumb.j

post-23332-0-54319700-1317219255_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta treaba, cand totul e OEM.....A iesit ok :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut. unde pot gasi acele distantiere pt boxele din spate? la passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e boxa OEM, cu tot cu distantier, este direct lipita de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in foarte multe locuri...un pret bun gasesti aici contactelectric.ro si inca alte lucruri pt. audio pe care poate le gasesti utile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, casetofonul gamma se potriveste perfect in locul casetofonului beta? sau este mai mare ca beta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!