Jump to content

Instalare difuzoare in usile din spate


Red
 Share

Postare recomandată

Sal,am citit si eu posturile si pentru ca nu prea am cunostinte de electronica nu am inteles f bine cu pusul in paralel sau in serie.Daca nu am decat 2 iesiri pot trage fire de la boxele din fata pentru a le alimenta pe cele din spate?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • F l o r i n

    21

  • Mad Cow

    17

  • Red

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai ce cunostinte avansate de electronica iti trebuie ca sa pricepi ce e legarea in paralel si ce e cea in serie?

Citeste de la postul 68 incoace, ca numai despre asta se discuta. Si mai este si google pentru explicatii detaliate.

http://msabau.xhost.ro/?Fizic%E3:Electroci...a_rezistoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos Cosmin pentru link,mi-a fost de mare folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o nelamurire , cine poate sa imi traduca si mie ce inseamna asta ? " distantiere auto MDF 130mm x 18mm diametru 154mm x 116mm " de aici : http://www.metrafo.ro/index.php?page=shop....rt&Itemid=4

Problema mea e ca sunt si distantiere de 130mm x 30mm.

Eu pe octavia mea am difuzoare pe spate in plasticurile alea de pe langa hayon si cand dau mai tare imi atinge membrana in grilaj si incepe sa pocneasca si e stresant. Si ma gandesc ca daca pun acele distantierele nu o sa mai imi atinga. Doar ca nu stiu ce dimensiuni sa aleg. Mentionez ca difuzoarele sunt de 13 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica explicatie la necesitatea formarii unei incinte in spatele difuzorului : un dif care se misca sa zicem la un bas puternic, inspre inainte, va crea presiune in fata membranei si depresiune in spate. Bine treaba e un pic mai complexa, aceste miscari inainte si inapioi sant de fapt unde. Daca spatele membranei nu este inchis intr-o incinta (inchisa sau deschisa inapoi ), undele emise de spatele membranei le vor atenua drastic pe cele utile emise in fata. Nu mai spun ca din combinarea lor, mai rezulta si o gramada de armonici care fac ca muzica sa sune foarte prost. Folosirea unei incinte bine proiectate, mai aduce un beneficiu, prin efectul de rezonanta, vor produce o amplificare a puterii radiante a difuzorului.

Si o alta idee buna, cautati chiar si la shroturi incinte originale. Eu am avut norocul sa cumpar masina cu difuzoare de fabrica si pe fata si pe spate, inclusiv twyterele de de inalte si vreau sa spun ca in putine masini am intalnit o sonorizare mai buna, chiar daca aveau difuzoare care mai de care. Spre rusinea mea nu stiu ce impedanta si putere au, dar sonorizarea este impecabila. Playerul este un Sony cu 4 x 45w.

Acum, daca poate cineva sa-mi spuna, ...... cum pot sa demontez difuzoarele mari, trebuie demontata fata de usa, sau ies fara. La volum mare un dif din fata si unul din spate baraie. S-ar putea ca membrana sa fie desprinsa de suspensie si trebuie sa le reconditionez pana nu-i prea tarziu. Am citit pe forum cum se da jos fata de usa si recunosc ca ma cam sperie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar trebuie sa dai fata jos. Nu asta ar trebui sa te sperie, ci faptul ca ele sunt turnate :), cel putin ale mele dupa fata asa erau cand am decis sa le schimb cu niste blackpunkt-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de usa se da jos imediat. Difuzoarele nu sunt turnate, ci rama lor e fixata de fata de interior din metal, cu nituri pop. Atentie cand desfaci fata de usa, dupa ce scoti surubul cu cap torx de sub usa, trebuie sa declipsezi clemele - sa nu tragi brusc de fata de usa, ca se rup destul de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Multumesc. Deci o sa dau fata jos. Ansamblul difuzor-incinta stiu cum arata. Am reconditionat unul de VW Transporter, sunt la fel. Avea membrana desprinsa partial de suspensia de cauciuc. Un pic de prenandez de calitate si s-a rezolvat. Doar ca nu l-am dat eu jos de pe masina. De clipsurile alea mi-e teama. Nu stiu cum sant astea, dar la masinile mai vechi, erau facute doar sa intre, nu sa mai si iese intregi. Erau construite ca o ancora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ceva util pentru posesorii de BETA, asta in caz ca aveti nedumeriri in legatura cu problemele discutate mai sus.

uite ce am gasit: in atasamentele urmatoare:

saptamana asta voi incerca sa montez cele 4 boxe pe spate si am sa revin cu detalii.

Modificat de ClaudiuM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneai si pozele era OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut recent boxele de pe spate si am montat altele la un passat...am scos niturile,suportul acela care e pe boxa stock si am bagat alta boxa cumparata si am facut gauri cu un holsurub dupa gaurile care le avea boxa ca sa o pot prinde direct...daca credeti ca e bine asa puneti intre boxa si partea aia de care prindeti,ceva care sa stranga bine sa nu zdroncane,vibreze etc...un cauciuc,putin silicon...eu asa am facut si a mers,se aude bine si este bine izolata...aveti mare grija ca daca dati suportu pe care sta boxele stock si puneti alte boxe fara acel suport o sa atinga boxa de geam atunci cand il coborati...incercati sa le prindeti mai la distanta...cam la 2-3 cm .este greu de scris si mai putin greu de executat...

Scuzati exprimarea dar sunt f obosit :D

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneai si pozele era OK.

Scuze :)) probabil o mica eroare la incarcare. le atasez mai jos.

post-55812-1277831673_thumb.jpg

post-55812-1277831679_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin, cu updateuri:

BETA are doar 2 iesiri, cablurile nu sunt trase in stalp, si per total treaba a fost foarte usoara, demontat casetofon, legat boxele in paralel pe cele 2 iesiri, totul e in regula se aude ff bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

help! zilele astea am constat ca difuzoarele de pe fata sunt duse si sunt hotarat sa le schimb cu niste Hertz Dieci DSK 165.1 , Focal - Access 165 A1 sau magnat Xcess 216 care sunt mai bune ? si ce inele am nevoie nu am facut niciodata operationea asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din toate firmele astea eu am ales Focal (CA1 -erau pentru spate). Am cautat Hertz (pentru ca erau un pic mai ieftine) dar nu am gasit. Acum nu-mi pare rau de diferenta.

Eu as alege tot Focal, daca diferenta de bani nu e o mare problema.

Inelele nu sunt obligatorii, se pun doar sa mai "ridice" difuzorul daca nu intra magnetul sau daca ai distanta mare pana la fata de usa. Eu a trebuit sa pun 2 randuri de inele ca imi lovea magnetul in aripa. Cauta pe Google "inele MDF" si sigur rezolvi. La magazin mi-au cerut 50ron pe pereche si asa le-am luat de la cineva (de pe net) cu 50ron 2 perechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva ce (de cit) suruburi sunt cele cu care sunt fixate difuzoare in portiere ?

Modificat de C o s m i n
mutare in topicul corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele OEM nu sunt fixate cu suruburi, ci cu nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa specificam ca aele nituri trebuie taiate in cazul in care vrei sa iti inlocuiesti difuzoarele. Fiecare difuzor este prins in 4 nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

(... si celui care a mutat intrebarea pe topicul dedicat de care nu stiam :salut: ).

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completam un pic, cu un spiral de 5 mm, dai gaura in nit-ul de pe masina, ca sa ii tai floarea si sa poti scoate difuzorul de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea gasi si eu niste boxe originale VW ptr passat-ul meu? M-ar interesa 4 boxe si 4 tweetere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei OEM - sh - incearca la rubrica dezmembrari http://vwforum.ro/index.php?showforum=114. Daca vrei noi, la reprezentanta - varianta asta nu cred ca merita.

Off topic > exista o perioada minima care trebuie sa astepti, intre PM uri.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mica problema (care te indruma spre posturi multe) ar fi ca nu prea pot posta la aria de vanzari, dezmembrari etc... si cu PM stau cam prost ca nu pot trimite cate pm-uri vreau .. ci unu la nush cat timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alungatu

Pe linga cele de Passat ti se mai potrivesc ca dimensiune (sper ca nu gresesc) cele de pe Golf IV, Seat Leon / Toledo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, ma numar si eu printre cei care doresc sa-si instaleze boxe pe spate. De curand mi-am achizitionat un radio Gamma iar acum am gasit la dezmembrari un Passat cu boxe pe spate. As avea si eu cateva intrebari. Stiu ca boxele vin cu distantiere de plastic prinse cu nituri de plastic. Este mai bine sa pui distantiere de MDF sau e ok sa le prinzi si pe cele originale cu suruburi ? La tweetere cum este prinderea ? Si ar mai fi o problema, grilele de la boxe si tweetere sunt pline, daca le cumpar pe cele de la dezmembrari le mai pot folosi (stiu ca si acelea sunt prinse tot prin topire - cel putin grilele boxelor) sau trebuie sa-mi comand noi (si pentru boxe si pentru tweetere). Va intreb ca sa stiu ce sa cumpar ... Ma gandesc ca ar fi bine sa cumpar si cablajul macar din usa sa nu ma mai complic sa le leg intre ele ... si o ultima intrebare, cam cat merita sa dau pe ele ? (boxe, tweetere, cablaj si eventual grile boxe/tweetere) ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!