Jump to content

Instalare difuzoare in usile din spate


Red
 Share

Postare recomandată

multumesc mult de tot pentru ajutor

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior ! Foloseste butonul Add Reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • F l o r i n

    21

  • Mad Cow

    17

  • Red

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

revin cu o intrebare legata de boxe: aveti idee ce dimensiune au tweeterele din ussile din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au vreo 40mm. Dar poti pune orice tweeter. De obicei toate sant mai mici de atat. Insa le poti monta cu mici artificii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista adaptoare pt ele?

ce vreau eu au vreo 18-20 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tot referitor la tweetere: sitele de la usile din spate sunt gaurite? sau sunt false ca si la boxe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu exista adaptoare pentru ele. Trebuie gasita o solutie fiabila de fixare. Fiecare cu ce are la indemana. Eu sincer le-am ancorat cu sarma de 1mm.

Sitele de la tweeterele din spate sant gaurite, nu ca si cele de la difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit tot topicul, dar nu am gasit partea de finalizare a instalarii: recodarea radioului cu Vag Com, pentru a accepta 4 iesiri. Am intalnit saptamana trecuta un Golf V la care, in momentul instalarii difuzoarelor din spate, HU le-a vazut si a activat optiunea FADER. Insa la diagnoza aparea eroare de codare incorecta a radioului (modulul 56). Asa ca i-am recodat radioul conform procedurii de pe site-ul Ross Tech Wiki. Codarea difera in functie de tipul de masina, dar un Vag Com mai nou va ofera optiunile de recodare. Dupa aceasta recodare eroarea a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la generatia asta de autoturisme unde e topicul nu se face aceasta adaptare decit cu inlocuirea HU, lucru ce in mod sigur il stii :)

am scris asta mai mult pentru noii veniti care vor crede ca pot transforma un alfa sau beta in gamma doar cu Vag-com :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

...deci baieti sunt intr-o ceata totala ! am citit tot ce e postat mai sus

am un polo din 2006 oct, fara difuzoare in usile din spate , as vrea sa-mi pun dar intrebarea este :

cd-playerului de fabrica v-oi putea sa-i adaptez si cele 2 difuzoare sau nu ? sau va trebui sa se "umble" in el ... :D

ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai difuzoare doar pe fata, mai mult ca sigur ca si cd-u are doar 2 iesiri, ce rost avea sa puna cd cu 4 iesiri pe instalatie cu 2 iesiri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu oricum cred ai firele trase pana in stalp la usa din spate. daca pui boxe si in spate o sa mearga toate 4 numa ca nu o sa poti folosi functia de fade fata spate. acuma depinde si ce cas ai daca e original sau ceva afetrmarket si ce model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...deci baieti sunt intr-o ceata totala !

Ai putea sa faci o "inventie"...Sa folosesti BAL in loc de FAD tinand cont ca acesta din urma e tot un fel de balans numai ca fata/spate.Pe vremea cand aveam si eu un cass Beta numai cu BAL, am legat boxele spate (in serie nu in paralel) pe canalul LEFT iar cele din fata pe canalul RIGHT. In situatia ta cred ca mai mult te ajuta un reglaj fata/spate decat stanga/dreapta...

Parerea mea :D

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara difuzoare in usile din spate , as vrea sa-mi pun dar intrebarea este :

cd-playerului de fabrica v-oi putea sa-i adaptez si cele 2 difuzoare sau nu ? sau va trebui sa se "umble" in el..

salut , daca cd-playerul de fabrica e dora 2 X xx W si nu 4 X xx W atunci daca pui difuzoarele in serie se modifica impedanta !

daca le pui in paralel scade puterea la jumate! deci nici cum nu e bine ! :icon_rendeer:

cat despre partea cu cablajul .. sunt 99 % ca nu ai pregatire pt difuzoarele spate si asta din cauza de cost reduction practicat de producator !

cel mai simplu , tragi fire pui difuri, schimbi cd-playerul si e totul ca la carte! :icon_rendeer:

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfaturi ,dupa anul nou ma apuc de "operatie" ,numai ca ideea era sa nu renunt la radio-cd ul de fabrica pt ca orice as vrea sa pun acolo nu se va incadra niciodata la perfectie in acel locas.

va tin la curent cu detalii si probabil viitoare probleme intalnite :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam eu din copilarie (...cam mult de atunci) daca legi dif. in paralel impedanta va scadea spre valoarea zero (deci aproape scurt) ceea ce va dauna etajului de amplificare AF. Daca legi dif in serie impedanta va creste (puterea va scadea insesizabil) insa nu va suprasolicita finalul audio... Sper sa nu bat campii...

Eu am folosit cass -ul Beta in acest mod (serie) aproape un an si am fost multumit. Pana la urma am gasit un Gamma care are si FAD... :somnmare:

Colegul Red are dreptate, nu sunt cabluri in portierele din spate.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sint cuplate in: serie => Rt = R1 + R2

paralel => 1/Rt = 1/R1 + 1/R2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam asta...

La o impedanta de 8 ohmi Rs=16 ohmi si Rp=4 ohmi

La o impedanta de 4 ohmi Rs= 8 ohmi si Rp= 2 ohmi

Deci care ar fi varianta mai buna pentru finalul audio ca sa nu se supraincalzeasca?... Ca si asa in bord e o temperatura mai ridicata...

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Simplu si usor: R1 + R2

2. Ideal: (R1 + R2) / Raux de 8 ohmi => Rechiv = 4 ohmi.

Dar la auditie normala (fara volum la blana), in niciunul din cazuri nu se suprasolicita finalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema. Trebuie sa trag 2 fire de la unul din difuzoare sa bag intr-un convertor de semnal, de la care voi merge cu un RCA in statie auto.

http://metrafo.ro/produse.html?page=shop.p...yword=convertor

Am desfacut in partea dreapta spate si am vazut firele albastru si maro-albastru. Jos am gasit aceste fire dupa cum se poate observa si in poze, dar la usa din stanga aceste fire sunt alb-albastru si alb-maro, nu sunt ca in partea dreapta (albastru si maro-albastru). Am vazut ca firele merg in spatele masinii si aici este dilema mea... Se poate ca acele doua fire de jos (albastru si maro-albastru) sa nu fie de la difuzor?

Cele de sus sunt sigur ca sunt de la difuzor pentru ca am scos mufa si nu se mai aud difuzoarele respective.

Cine ma poate ajuta, va rog frumos?

post-35567-1236171092_thumb.jpg

post-35567-1236171140_thumb.jpg

post-35567-1236171642_thumb.jpg

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, sant de la difuzor. E normal sa nu aiba aceleasi culori, doar este o alta iesire. Trebuie sa mearga pe aceeasi culoare pana in fata, ca sa le poti deosebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca acolo firele merg in spate si nu in fata.. Asta nu inteleg :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de complici lucrurile.Semnalul de la difuzor nu are aceeasi calitate ca si iesirea pentru statie si mai pierzi si stereofonia.Mai bine dute cu un fir RCA stereo din iesirea cas-ului pana la amplificator si o sa ai si calitate audio si o sa mearga si stereo.Sau doresti pur si simplu un tub de bass unde nu prea conteaza calitatea?

Scuze acum am vazut ca jucaria prezentata de tine este stereo.Totudi raman la parerea mea in privinta calitatii semnalului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveam si RCA la aparatul meu sigur foloseam RCA direct de acolo. Am navigatie MFD si din cate stiu eu navigatiile nu au RCA. Am reusit sa trag fir de la usa stanga spate :blink: :D :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ce conteaza de unde vin firele? Important e ca ai semnal pe ele. Legi convertorul si gata.

Cand am legat si eu un adaptor de-ala exact la o navigatie ca a ta, parca tot in partea dreapta m-am legat la ambele iesiri. In cazul respectiv, statia alimenta un woofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!