Jump to content

Instalare difuzoare in usile din spate


Red
 Share

Postare recomandată

Salutare. Doresc sa-mi instalez difuzoare in usile din spate si in mare am inteles cum se procedeaza dar spuneti-mi aveti idee pe unde plec cu firele de la CD din bord. Este belea acolo fire,tuburi etc. Nu am fire trase in spate si am observat ca mufa de conectare a difuzoarelor are doar 4 fire din 8, celelalte 4 locasuri sunt libere si fara conectori. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • F l o r i n

    21

  • Mad Cow

    17

  • Red

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ori schimbi mufa si pui una cu 8 fire, ori mai adaugi 4 fire cu papuci dintr-o mufa de acelasi tip. Asta daca montezi un HU cu 4 iesiri. Daca ai doar 2 iesiri (alfa, beta), si vrei difuzoare si pe spate, te legi pe cele 4 fire existente de la difuzoarele din fata.

Demontezi cele 2 parti inferioare ale bordului (stanga si dreapta) si o sa vezi, ai loc destul ca sa le tragi pe-acolo :) . In rest urmezi procedura descrisa aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt oarecum in dilema. Am un cas Beta si eram happy pentru ca are control pentru magazie de cd. Am avut pe dacie un mp3 cu stick, si imi placea foarte mult ideea, asa ca ma orientasem catre:

1. xcarlink

2. boxe pe spate

Acum, citind topicul asta, apar niste probleme: Costul lui xcarlink nu justifica pastrarea HU original (din considerente estetice) mai ales ca e si problema iesirilor de pe spate (pe care nu o stiam pana acum), ca sa nu mai vorbim de lipsa unui cd player.

Voi ce parere aveti? merita schimbarea Beta? Inginerul vad ca e de parere ca trebuie pastrat, cum ziceam si eu, dar chestia cu 4 boxe pe 2 iesiri nu e in regula.. plus de asta ma gandesc ca un sistem complet mp3 player pioneer + 4 boxe pioneer se va auzi bestial :vaidecapulmeu: Iar ca si costuri.. ar fi undeva apropiat de costul lui xcarlink.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm...Dacie :D ideea e ca daca iei xcarlink trebuie ascuns pe undeva sa nu stai cu firul si cu aparatul atarnat ca arata aiurea. Eu zic sa-ti schimbi tot sistemul :rolleyes: macar pe golf sa ai ceva misto ca in Dacia aia saraca ai decupat usa si tot degeaba ;) Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La golf4 vreau sa pun boxe in spate(usi), se procedeaza ca la passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! Am montat eu la un prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am tot citit pe forum si totusi nu am aflat un raspuns concret...Am un Golf 4 si vreau sa imi montez boxele pe spate....Nu stiu ce dimensiuni sa iau la boxele mari si alea mici...Ma poate ajuta cineva cu acele dimensiuni....Va rog eu tare mult....ajutor.....Nici la magazin nimeni nu m-a ajutat....Ce dimensiuni imi trebuie la boxele din spate si alea mari si alea mici......Ms tare mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai atent postul 13, vedeai ca scrie diametrul. 16,5 cm. Cele de inalte au cam 4cm, dar intra si mai mici, oricum va trebui sa le prinzi cu ceva acolo.

Mai arunca un ochi aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=difuzoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut ,

avand in vedere faptul ca 3 din 4 difuzaore imi dau semne de oboseala am hotarat sa le schimb ,

am comandat si pt fata si pt spate chitul de difuzoare DLS b6a, care se pare ca e destul de laudat de asemenea am comandat si niste inele de mdf (cand spun comandat ma refer la faptu ca am luat o bucata de mdf si am dat-o unui prieten sa imi taie 8 inele din ea , o sa folosesc 2 inele unul peste altul pt fiecare usa ,dimensiunuile sunt 32 mm grosime,provenita din cele 2 inele unul peste altul , diametrul exterior 180 mm iar diametrul interior 142mm ) caci doresc sa schimb distantierele deplastic cu unele de mdf, de asemenea am luat si niste fasii de folie bituminoasa de la dynamat pt aplicarea lor pe interiorul partii de tabla a usii asa ca maine va fi workshop .. si sper sa pot aduce un update la diy-ul actual

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O singura nedumerire am: nu se putea da jos difuzorul original daca nu scoteai panoul de pe usa? Ca e cam mult de munca asa. Eu am reusit si fara a da panoul ala jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red a pus si folie dynamat pe usi si in mod sigur nu ar fi reusit sa faca asta prin gaura de 17 cm ;)

-_- Urit domnu' Red ca nu multumesti tocmai aluia care a prestat sa faca pozele :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da se putea scoate , doar ca asa cum a spus si dragos si e scris mai sus am si antifonat usile un pic

plus ca am pus si inele de mdf pe care nu le puteam prinde de panou decat daca-l dadeam jos caci nu am vrut sa folosesc holsuruburi pt metal , ci am folosit suruburi cu piulita cu autoblocaj

@ dragos ,imi cer scuze ... dar in nebunia care era acolo nu mai stiu care ce si cum , defapt trebuia sa multumesc tuturor , asa ca o fac acuma ... Multumesc tuturor pt ajutor !

mea culpa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu se puteau pune fara sa dai fata jos pt ca erau nituite difurile originale si apoi cadeau niturile in usa si atunci sa vezi concert!

Na ca am postat in acelasi timp :lol: :lol:

Modificat de BogdyS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capetele vechi de nituri se puteau scoate prin gaura de difuzor, zic eu. La antifonat intr-adevar nu poti decat cu panoul luat.

Ma rog, nu contest decizia, doar ziceam ca poate mergea si fara sa dai jos panoul. Era o curiozitate a mea. :P

Oricum, mult respect pentru munca depusa. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar dand jos panoul interior care practic sustine macaraua geamului... creste volumul de munca exponential

dar am considerat ca e mult mai bine asa ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Red : Mi-am montat si eu difuzoare la usile din spate urmand pasii mai sus prezentati . Problema e ca nu am gaurele la sitele de la fetele de usi de pe spate . Tu ai gasit undeva de cumparat asa ceva ? Sau ai rezolvat problema altfel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap nu au .. eu am comandat sitele de la reprezentanta au fost 17 ron /buc

dar daca vrei sa faci munca de chinez batran le gauresti cu un burghiu de 1 mm , desi nu cred ca or sa iasa

ca si cele noi... iar pt cativa lei nu merita ..

p.s. in primele posturi scrie ca am luat sita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Red imi poti trimite si mie pozele alea cu demontatul si modificarile facute??? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am sunat azi la reprezentanta la porsche bucuresti vest 1 sa intreb de acele distantiere pt boxele pe spate si ... surpriza, nu au reusit sa identifice piesa respectiva. Ma poate ajuta cineva cu un cod?

multumesc

masina e un passat variant model 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-o sa gasesti asa ceva la reprezentanta. Decat cu tot cu difuzoare.

Daca doresti doar inele, cauti aici: http://www.metrafo.ro/produse.html?keyword=VW.&where=0

la sectiunea vw / car audio/accesorii car audio/rame si grilaje boxe auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

am pus si eu boxe pe spate acum o luna si mi s-a parut o operatiune destul de simpla. singurul lucru mai complicat si mai migalos a fost gaurirea plasei despre care nu am stiut ca se poate gasi si separat de faat usii:( :D . am folosit un burghiu de 1,5 mm si am incarcat acumulatorul de la bormasina de 2 ori ;) dar pana la urma a iesit chiar ok

Modificat de GL-81-NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de ajutor, dar am o problema, de fapt 2:

1)nu sunt si adaptoare pt passat; se potrivesc de la al model (bora, golf)?

1) baietii se pare ca nu vand sub 50 ron iar ce am vazut ajunge pe la 45 max; se mai gasesc si in alte locuri?

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sant identice cu cele de golf/bora.

Eventual mai cumperi ceva ce sa te ajute la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge asa. Cauta:

Cod produs: 428398

Produs descriere: Adaptor boxe Passat Golf IV Toledo 99-> 165mm -pereche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!