Jump to content

Instalare difuzoare in usile din spate


Red
 Share

Postare recomandată

salutare

nu de mult am hotarat sa montez difuzoare in usile din spate ( nu aveam din fabrica ) si as vrea sa intreb cum ajung sa bag firele in usa prin stalpul masinii.. trebuie demontat ornamentul de plastic din interiorul masinii si ornamentul de pe stalp ? (am ajuns cu firul pana la stalp ,pana acolo l-am bagat pe sub ornamentul pragului fara sa-l demontez ! )

si cum pot sa demontez fata usii de la masina fara sa rup cleme ( si daca le rup unde gasesc .?:lol: )

p.s. 1. masina e cea din semnatura

2. am cautat pe forum dar nu am gasit detalii despre acest lucru ( scuze daca nu am cautat destul de bine :) )

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    29

  • F l o r i n

    21

  • Mad Cow

    17

  • Red

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

"good job" ! In mod normal se folosesc niste distantiere pentru difuzoare care se gasesc de cumparat, ca si capacele gata gaurite la culoarea tapiteriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ miguel , 1. multumesc de aprecieri

2. nu am folosit distantiere.. caci nu era necesa incapea difuzorul si nu loveste geamul in el si nici nu il atinge altceva ,plus ca difuzorul e destul de mare ,am sa pun maine dimensiunile lui exacte in adancime ,capace gaurite .. am facu si eu ieri comda la dealer VW 17,1 lei (171 de mii- eftin)

in rest .. suna bine .. poate trebuia sa fac o alegere mai inspirata la difuzoare .. sunt SAL .. de 60 W la 4 ohmi..(imitatie sony ) .. am evitat sa iau difuri cu 2 sau 3 cai .. deoarece am zis ca se aude mai bine separat .. si tweeterele le-am montat sus ..poate ca si din cauza pretului difuzoarelor(44 de lei/buc) nu sunt pe deplin multumit de sunetul lor(sau poate's tzacanit :) )

numai bine si spor la treaba daca va apucati ..

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

inelele distantiere au de fapt si rol de a "inchide" difuzorul a.i. cu usha si cu fatza de usha sa se creeze o cutie de rezonanta ca la o boxa, si se evita fenomenul ca suntele sa o ia aiurea. inainte de a aprecia calitatea unui difuzor te sfatuiesc sa motezi totusi inelele si se va auzi diferenta. inelele vor fi bune si daca te hotarasti ulterior sa schimbi difu'rile, nu se gasesc in furnitura producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda .. e si asta asta o chestie .. dar nu cred ca daca maresti volumul incintei cu acele inele se schimba radical sunetul ,plus ca daca pui un inel de genu .. apar deja minim 8 prinderi in plus .. din care 4 tabla - plastic inel

si 4 plastic inel- difuzor ... de unde sigur in timp or sa apara greierasi de la vibratii ( crede-ma spun asta din proprie experienta, avusem inele pe polo .. si erau din ceva plasti caucicat si tot scartaiau . si le-am scos tocmai din consderentu asta ca faceau ,,distorsiuni '' si sunetul .. s-a imbunatatit ..in sensul ca nu se mai auzeau zornaituri . dar calitatea .. la fel )

acum .. daca se vrea o calitate mai buna a sunetului .. trebuie cautat prin cataloage specializate la ce frecventa raspunde incinta din interiorul usi de la masina ..si daca mai pui si niste folie fonoabsorbanta pe interiorul usi .. atunci .. ai facut cred o lucrare profi !

parera mea

in rest :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[pt red ! spune-mi te rog ce difuzoare sunt cele din poze, ca si eu sunt in situatia de a-mi monta dif. pe spate si nu stiu ce! multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau sa fac aceeasi treaba la passat-ul meu (mai exact trebuie, din cauza muzicii lu' fiu-mio, ca n-o mai suport), si intrebarea e : ce diametru sa aiba boxele , am gasit de 15, 16, 16.5, 17 cm, si cam citi metrii de cablu , mersi

Modificat de adisec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

@ cubittus difuzoarele din poze sunt SAL ,semana foarte mult cu cele Sony , sunt difuzoare de 80 de w

cu diametrul de 16,5 cm , dar sincer sa va spun nu sunt multumit de fel de ele !!! ( nici nu au costat o avere doar 45 de roni /bucata ,poate si asta e cauza :hainoroc: ) eu va sugerez sa mergeti in schrot si sa luati

difuri orig de passat sau sa comandati la reprezentata .. cele originale sunt blaupunckt sau bose depinde de

echiparea masinii si ele sunt special facute pentru masina

@ adisec .. eu am luat 12 m de cablu bifilar si bicolor ( pt a deosebi + -ul de masa ) cu doametru de 0,5 mm

am luat 12 m deoarece am tras cablu direct din casetofon pana in usilie din spate .. si mi-a mai ramas cam 1 m !

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel...acele capace de pe boxele din spate sunt oarbe...adica nu au gauri...e pur si simplu o bucate de plastic....nu afecteaza sunetul??in fata sint gaurite...si eu mi-am pus pe spate dar am montat capacele de la boxele panasonic...oricum nu se compara cu cele originale de pe fata care sunt mult mai bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ... daca ai din dotare difuzoare pe spate normal vor fi cu gauri capacele ... daca nu ... atunci vor fi fara gauri ... ceea ce da ... afecteaza sunetul ... dar ... fara prea mare efort scoti capacele respective si le pui pe cele cu care vin difuzoarele (de obicei vin cu capace) ... iti mai achizitionezi 2 distantiere (1 pentru fiecare usa) si voilla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa pun si eu difuzoare pe spate si chiar e nevoie de inelele distantiere.Fara ele ramane boxa prea departe de fatza de usa si se pierde basul undeva intre tabla pe care e prinsa boxa si fatza usii.Am reusit cu greu sa prin in cleme si boxele si inelele cu aceleasi 4 suruburi.Zic ca e greu pt ca nu am mai vrut sa dau gauri supimentare si sa am 8 suruburi, iar in acest fel nu ai cum sa ti clema cu mana prin spatele tablei cand montezi atat boxa cat si inelul odata.Le-am pus cu mana inainte si stateau cat de cat pe partea de interior a tablei apoi cu fff mare grija si noroc tr invartit incet de holsurub pana prinde.Daca pica una tr repetata operatziunea de la capat ;)

Daca vretzi o recomandare concreta pt boxe,eu am pus "alpine sxs 1757" si se aud superb.Cu putin fader pe spate merg perfect in combinatzie cu cele originale de pe usile din fatza. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti dreptate. Distantierele sunt extrem de utile. Eu am schimbat boxele pe vechea masina (passat din 2000) si am cumparat pe langa cele 4 boxe Mac care apropo erau senzationale ca sunet si distantierele de rigoare si capace gaurite pentru portierele spate pentru ca din fabrica masina avea doar 2 boxe. Si auditia era exact pe gustul meu. Dar asta a fost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,

sunt nou intrat pe forumul VW si deja am gasit niste sfaturi si idei de care am nevoie.

in legatura cu boxele din usile spate, la mine e o alta problema, de care imi era cam groaza sa ma apuc, dar dupa ce am vazut explicatiile, cred ca totul va fi OK.

eu am cumparat un Passat prin august si am constatat ca boxele spate nu se aud. cred ca sunt totusi in usi, pentru ca se aude un barait fin.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu aveam in plan sa ma apuc singur de treaba. Azi insa m-am dus la un atelier specializat si am ramas perplex :) de cat e de complicat. I-a luat meseriasului o ora si jumatate, darmite unuia care nu prea stie pe unde sunt punctele de prindere. Stiu, nu exista multumirea ca ai facut lucrul cu mana ta, insa nu e riscul de a distruge unele piese. Asa ca MARE GRIJA !

Mult noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
daca nu ma insel...acele capace de pe boxele din spate sunt oarbe...adica nu au gauri...e pur si simplu o bucate de plastic....nu afecteaza sunetul??in fata sint gaurite...si eu mi-am pus pe spate dar am montat capacele de la boxele panasonic...oricum nu se compara cu cele originale de pe fata care sunt mult mai bune...

da ce nu se poate gauri? ce naiba santeti asa .."puturosi"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare pt cunoscatori: Eu am pe passat navigatie MCD si am boxe doar pe fata, dc pun boxe si pe spate am ude sa le leg la navi, adica are iesire pe 4 canale, o sa imi apara in optiunile de reglaj la sunet si optiunea de fader? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca in momentul de fata nu ai si acea optiune de Fader, inseamna ca ai doar 2 iesiri. Deci nu poti lega difuzoare si pe spate, decat legate in paralel pe cele din fata, caz in care fortezi un pic iesirea de la MCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SDI spunea mai sus ca trebuie sa creezi o incinta cand montezi difuzoarele si avea perfecta dreptate . ideea este ca trebuie sa separati masa de aer din fata membranei cu masa de aer din spatele membraneidif-ului pentru a avea un sunet profund , cu bass clar . o alta problema este fazarea corecta a difuzoarelor , respectiv + si - . La toate cele 4 difuzoare sau cate aveti deoarece membramele trebuie sa fie impinse

catre inainte pentru a crea un sunet bun , aerul din fata membranei sa nu comunice cu spatele difuzorului si pecat posibil sa se corecteze cu baterii de filtre frecventele semnalului care intra in ele .Degeaba bagi intr-un dif sunete pe care nu le poate reproduce(ex.inalte pe un difuzor de bas sau bass pe un dif. de voce)

O alta problema este impedanta , adica rezistenta pe care o opune bobina difuzorului la trecerea curentului .

Daca head-unitul cere o impendanta de ex. 4 ohmi nu ii puneti pe iesire sarcini mai mici de4ohmi ca se arde sau inra protectia.

In sarcina impendanta tinde catre 0 ohmi la orice difuzor mai ales pe bass doar ca la unu de 4 scade poate pe la 2 ohm si la unu de 2 pe la 0 virgula ceva .

In schimb daca puneti difuzoare cu impendante mai mari decat scrie pe head unit , cu cat aceasta este mai mare decat cea ceruta cu atat se va auzi mai incet insa amplificatorul merge mai relaxat si nu mai supraincalzeste .

la alegerea diff-urilor mare atentie si la raportul semnal-zgomot zis si spl ( se masoara in db/watt/m).Adica la acelasi curent elecreic (semnal sonor) trecut prin bobina unele transforma mai putin curent in sunet avand pierderi si practic amplificatorul ( cd-playerul) pompeaza degeaba semnal in ele .Practic dai cu 25 watt intr-un dif cu spl de 80 db/w/m si vecinul cu unu de 15 wati dar su spl mai mare - ex 96 db/w/m face mai mult zgomot decat tine . ideal e sa gasiti diff-uri care sa sara de 100db/watt/m dar cam greu($)

Succes :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe....nici io n-am din fabrica difuri in usile din spate si v-ati prins ca vreau sa pun si io! 50 de lei manopera pt. montarea difurilor si a firelor aferente la o firma specializata pe Hi-Fi Car Audio! Merita sa ma apuc io de operatiunea asta? Io as zice ca pt. 50 de lei nu merita sa-mi bat io capu, este? Schimbarea unit-ului din bord (scos cd player + cass originale si infipt un mp3 player) si reconfigurarea consolei mai face inca 35 de lei (manopera).... Vi se par mari preturile astea pt. Timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Alex-F1'

Pretul este corect pentru pentru montaj avand in vedere ce primesti si garantie si daca iti strica ceva ei raspund .

Plus ca un montaj bine facut are ca efect un comportament normal( fara rateuri) al sistemului audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pe spate nu sant inele din acelea de cauciuc puse intre fata de usa si suportul difuzorului, cum este pe fata. Are vreun efect daca nu se pune, stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inelele de cauciuc au rol de a dirija suflul difuzoarelor catre sita din panou. Daca schimbi difuzoarele pe fata vei fi obligat in oarecare masura sa renunti si la ele pt ca adaptoarele originale sunt mai mari in diamentru si nu iti permite montarea acelor inele...Daca nu le mai montezi, indicat ar fi sa pui intre fata de usa si panoul metalic, in jurul difuzorului niste vatelina. Apare riscul sa vibreze panoul la anumite frecvente si e un pic neplacut.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal!vreau sa imi montez si eu difuzoare in spate...dar,vreau sa te intreb u de unde ai tras firele,alimentarea fileror,direct de la casetofon sau de la usile din fata?ast sugestiii!multumesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DB18NCA

nu ai nevoie de alimentare la difuzoare ! trebuie doar + si masa de la csetofon ,

eu am tras de la cas , alfel daca ai trage firele de la usile din fata nu ar fi bine pentru ca ai modifaca impendanta !

am tras firele direct din cas pe sub ornamentul de plastic de la prag , uita-te si tu mai atent si citeste aici : http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=244056

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Daca ai Gama, te legi pe iesirea de spate la casetofon. Dar daca ai beta, trebuie sa te legi pe boxele din fata ca nu ai alta optiune. Citeste topicul asta, ca vei intelege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!