Jump to content

Audi A4 sau Passat ?


andrein
 Share

Postare recomandată

Parerea mea este ca nu merita un passat 30k euro, oricat de Full Option ar fi el.

Daca vrei sa dai 30k pe o masina, eu zic sa mergi pe Audi. Finisajele sunt mult mai bune, la fel si manevrabilitatea masinii.

Plus ca vei primi mai multi bani pe ea fata de un passat cand vei vrea sa o vinzi.

Da , dar la 30k EUR un Audi e cam chel ..adica iti iei motorizarea pe care o doresti ..si abia iti pui un XENON (ca sa nu zic BI-Xenon )si gata. Adica adio parctronic, adio tempomat , sistem audio mai performant ..and stuff-uri care iti fac viata mai usoara si frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi clar. Si un sfat care ar putea aduce multe satisfactii... Sa NU o ia din Romania. Indiferent de la ce dealer. Se poate comanda masina direct la un dealer din Germania, daca chiar vrea o masina noua. Si asa macar esti sigur de calitate. Nu vreau sa intru in dispute cu nimeni, dar cred ca toata lumea a auzit de diferentele intre masinile ce se comercializeaza "afara" si cele care se vand pe la noi (sau alte tari din zona noastra). Diferentele de pret nu stiu daca sunt semnificative, dar cred ca merita. Si asta e valabil la cam toate marcile VAG sau non-VAG.

Bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe audi as merge si eu ! desi spatiul din interior e mai mic, e mult mai frumos si pare altceva decat o masina normala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul A4 seamana mult la design cu vechiul A4 asa ca nu vad de ce ar fi o masina asa de spectaculoasa. Noul Passat insa este o masina complet modificata, iar la un pret echivalent cu un Audi este mult mai echipat: piele,xenon,jante mari,pachet crom,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o comanzi de afara mai pui 3000-4000 euro la ea la pretul de nou apoi vama & stuff ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca e mai scumpa de afara. incercati pe www.audi.de la configurator. Veti observa ca preturile la optionale sunt identice ca in Romania, numai ca cele de acolo includ TVA si taxe pe cand la noi sunt preturi CIP.

Adica ce face PORO, isi deduce TVA la masinile pe care le importa, dar pretul CIP de vanzare la noi este cel cu tot cu TVA. Castiga baietii, nu?

Asadar, te va costa acciza de SH, ca asa sunt considerate in vama si TVA, insa iti poti recupera TVA de 16% de la nemti.

oricum e interesanta ideea pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dif de 3 % e pierduta. Nu cred ca se va proceda in acest fel cu cumparatul masinii de afara ca e prea complicat si daca nu este dispus de complicatii ..merge pe varianta cumpararii masinii din RO-mania !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUDI clar

Eu am avut de ales intre Noul Passat si C5ul din semnatura si dupa o analiza obiectiva am ales the better car :banghead:

Dupa gusturile mele (si nu numai :banghead: ) noul passat este un mare compromis intre calitate si cantitate. Cat despre designul exterior al passatului --> :vaidecapulmeu: :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt super. Votez insa pentru Audi care isi mentine mai bine valoarea si nu e o masina asa de "comuna" in sensul ca sunt foarte multe passaturi in Romania .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu si parerea mea. depinde de motorizare. la aceeasi motorizare mai bine te bagi la audi... ca sa citez deja un clasic in viata e alta mincare de fish... daca insa te bagi la motorizare mai performanta diferentele de pret cresc astronomic si nu prea mai renteaza. in fapt nu prea mai ai ce compara, sint diferentele de pret prea mari.

Vezi la semnatura, stiu ce spun, un Audi A4 Quattro cu 3.2 FSI si optionale ca la Passat te cam rupe la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SIMPLU:

daca vrei o masina de familie , mare, incapatoare si confortabila, si cu multe dotari alege PASSAT.

daca vrei o masina mai deosebita, mai sport, mai bine inchegata si mai dinamica , alege A4.

Dar nu uita un lucru esential , LA ACELEASI DOTARI SI ACELASI MOTOR, Audi e mai scump cu 7-8 mii decat Passatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT.

Mai simplu de atat nu se putea. Cred ca va fi Passat 95 %. 5% e rezervat pt cinestie ce reducere substantiala care o pot face cei de la AUDI

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EXACT.

Mai simplu de atat nu se putea. Cred ca va fi Passat 95 %. 5% e rezervat pt cinestie ce reducere substantiala care o pot face cei de la AUDI

:beerchug:

Mie imi place Audi de la A6 in sus...

Comparati si voi interiorul Pssatului Hl cu cel al Audi.....Passatul castiga , nu neaparat prin calitate dar mai ales prin noul look

Pe mine m-a determinat sa iau Passatul dupa ce am stat 2 minute intr-una.Nici nu m-am mai gandit

Si apoi ca sda ai dotarile Passatului de 32000 de euro , la Audi platesti cel putin 40000 de euro.

Deci Passat Highline...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa ma interesez de un golf gt si am intrat si la audi cat se faceau actele. M-am suit intr-un (sa mai bine zis intrun.. cica asa e corect acu) A3. Masina arata super bine in exterior, in interior diferente minime la materialele folosite fata de un golf 5. Eu am vazut doar alte materiale prin torpedou. Consola centrala mi se pare anosta si care nu inspira nimic ( asta e chestie de gust ). Poate ca nu am stat destul de mult sa imi dau seama de diferente.. insa la un pret cu minim 5000E mai mare la A3 fata de g5, prefer golf 5. A4 nu m-a impresionat cu absolut nimic. Spatiu interior comparabil cu un A3 (chiar mai mic mi s-a parut) sau g5. Materiale la fel ca a3... adica nimic deosebit. M-am urcat intr-un A6 de 44k CIP. Plastice in usi, pe sub bord.. pe ici pe colo.. am ramas chiar surprins.. Masina era super dotata.. insa iar nu m-a impresioat cu nimic ( sigur o sa ma injure multi.. da sincer in afara ca e frumoasa pe afara si are dotari.. nu vad nimic deosebit ). In A8L in schimb se schimba treaba. Intradevar se poate vobi de premium. Alta viata, alta masina. Ca sa rezum.. intre un a4 si un passat as alege oricand passatul daca nu ma deranjeaza suspensia setata mai spre sport si faptul ca au scris PASSAT in bord ( :) ). Cat despre materiale sau optiuni... passatul sta foarte bine (daca il compar cu un a4) plus ca spatiu e mai mare ( sau asa mi se pare ).

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma intereseaza sa schimb masina si nu sunt hotarat ce sa- mi cumpar a4 b7 sau passat b6 second hand

Astept sugestii din partea voastra mai ales posesorilor de asemenea masini ce le plac la ele si cei deranjeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 ... all the way. Chair daca e mai mic ..chiar daca are cateva minusuri ... AUDI tot audi ramane per total.

Alte materiale la interior ..e ceva ce ai simti doar daca s-ar face o comparatie fata in fata.

Parerea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mai redus in dimensiuni interioare A4 b7 fata de passat b6 ?

Randurile de mai jos au fost postate si in aria a4. Sper sa nu supar vreun moderator ca i-am dat un paste si aici.

vreau sa achizitionez o masina care sa ma tina ceva anisori....(second) M-am orientat spre Audi a4 (b7) sau Passat (b6), cu precadere spre a4. Acum criteriile :

Vreau diesel deci ce sa aleg din puncte de vedere al fiabilitatii 1.9 sau 2.0 ? mai exsita si alte motoare pe audi ? Sunt PD sau CR aceste motoare ? Sa fie DPF sau non DPF ?

Motoarele de pe a4 (b7) sunt aceleasi cu cele din gama VW ?

O alta intrebare putin off topic ,am vazut ca cele cu navigatie mica (monocrom) , au un display foarte mic, ca la un cd player. Chiar aceea este naviagatia ?

La ce alte lucruri sa ma mai uit ?Avantaje? DEzavantaje ?(din pct de vedere al posesorilor) Orice sfat de achizitionare mi-ar fi de mare folos...... Va multumesc anticipat !

P.S. daca este cineva posesor si este dispus sa discute putin cu mine va rog lasati-mi un PM cu id-ul dvs. Cu stima , Marian .

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa ne spuna parerea posesorii acestor masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te-as sfatui B6. Chiar daca au fost ceva probleme cu modelul acesta. Este mult mai solid decat A4, spatiu mai mare si pretul mult mai corect pentru dotarile pe care le are. La Audi platesti mult marca. In principiu ai de ales intre B6 cu multe dotari sau un A4 mai simplu. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mult mai solid decat A4

De unde si pana unde? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Categoric audi!Go for it :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi clar! Ca tinuta de drum masinile sunt incomparabile. Singurul punct plusla passat vad spatiul interior. In rest audi bate lejer. Dar suiete in amandoua , da o tura si dupa o sa stii clar ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

daca m-ar incerca un sentiment de invidie ti-as recomanda Passat, dar cum semnatura ma tradeaza....Bafta multa!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!