Jump to content

SHORT SHIFT


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

Esit sigur? Stiu sigur ca la Leon 1.9TDI ARL 150CP se poate.

pai am citit ca se poate la 6 trepte, cum am eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ceky

    14

  • virgilutz

    14

  • vap_66

    9

  • Marian

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cautand de nebun cineva in romania care sa aduca de la neuspeed am dat de shortshifturi pentru 5 si 6 trepte, aici sunt linkurile :

http://www.neuspeed.com/catalog/3Performance.pdf

http://www.awesome-gti.co.uk/store/section...c30d031f149501d (pe asta gasiti si audi si vw si skoda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit tot topicul si cred ca m-as baga si eu la asa ceva. O singura intrebare as avea: cat mai costa aceasta modificare azi? Pretul este mentionat in un reply, insa acela este foarte vechi si ma gandesc ca ar exista si ceva modificari, in bine sper eu. M-ar interesa pretul pt toata lucrarea (modificarea piesei si manopera de montaj). Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de cat costa operatiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stiti cumva daca se schimba si lungimea tijei schimbatorului?..sau ramane al fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Poate cineva sa ne dea si noua niste preturi exacte si masinile pe care se poate monta?Am citit topicul si sunt deja in ceata....merge...nu merge??

GOLF V 1.9 TDI 5 trepte

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As fi si eu interesat pe octavia din semnatura daca se poate face. si un pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Are loc reinvierea topicului. :D Intamplator am dat pe ecstuning.com de acest short shifter de Audi TT cu specificatia ca merge atat pe 5 cat si pe 6 trepte. Am dat si mail, raspunsul a fost acelasi. Zis si facut...am dat azi comanda la volksman pentru 8N0 711 046 pretul fiind de 120RON fata de 130 si ceva la PBN. Acum astept si vedem cum o sa fie :D. Revin cu feedback pentru cei interesati

Masina pe care-l voi monta este Bora 1.9TDI AJM 6 Trepte

Un mic DIY la acest link

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam impresiile.

In link-ul cu DIY pentru montaj se specifica undeva pe ultima pagina ca acest cod de SS functioneaza doar pentru masinile fabricate intre 03 si 06. Oare o merge si la a mea fabricata in 07? :rolleyes:

Am citit tot topicul dar nu a exprimat nimeni pareri despre comportamentul pe o cutie de gti/rs. Stiu ca e o diferenta fata de o cutie normala in 6 trepte dar cred ca SS-ul de TT are totusi cursa mai scurta.

LE: Acum am vazut ca pe ecstuning se spune ca ar merge numai la Golf/Jetta 4 si New Beeetle.

LE2: Se pare ca pentru cutiile in 6 trepte dupa 2006 codul SS-ului de TT revizuit este 8J0 711 046-B.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

@Circoloco multumesc pentru cod si astept si eu pareri post montare.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de piesa OEM postat de mine l-am gasit tot pe ECS. L-am verificat si in ETKA si este de pe Audi TT 5/6 trepte din aceeasi generatie cu G4/Bora. Ma indoiesc sa mearga pe masina ta 2007 care are alta cutie/timonerie in primul rand. Din descriere reiese ca scurteaza cursa pe verticala cu 20-30% insa feedback-urile de pe vwvortex sunt mai mult decat incurajatoare. Fiind vb de piesa OEM si de pret decent, cred ca isi merita banutii. Personal sunt adeptul accesoriilor mici dar de efect care sa schimbe feelingul masinii. La fel am procedat si cu o bara de rigidizare (lowerbrace) pe puntea fata care vine pe Cupra R din aceeasi generatie. La fel a fost 130 de RON insa chiar se simte :D. Acum asteptam ...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu se potriveste cea luata de tine.

Pentru cutia de 6 trepte dupa 2006 trebuie 8J0 711 046-B.

Astept sa se mai incalzeasca putin si o operez si eu.

Pana atunci asteptam detalii de la tine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm..la banii astia ma bag si eu daca sigur merge 8J0 711 046-B. Masina mea e 04.2006, 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe noi ne costa 140 lei la volksparts. Suma intr-adevar e foarte mica fata de preturi am vazut pana acum. E adevarat ca nici cursa nu se micsoreaza ca la cele mai scumpe dar pentru mine e destul si 20%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

voi cum ati intrebat de piesa respectiva ? Ati intrebat direct de short shift sau are o alta denumire ? Eu as vrea sa pun pe passat 2.0 TDI (pana in 2005)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca au intrebat dupa codul piese,cod care e scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codul de piesa. Eu l-am gasit pe un site de piese/accesorii din USA si pe vwvortex. La mine e plug and play, la fel cum se pare ca este si pt Octavia/Golf Plus dupa cum zic baietii mai sus. Eu am primit piesa, joi o voi monta.

Rio la tine din ce am citit eu pe topicul asta nu ar merge fiind motor longitudinal, desi nu stiu ce relevanta are asta. Aici e vb de piesa OEM, in mod sigur gasesti ceva aftermarket insa preturile pt un produs de calitate cam sar de 150$ asta fara transport, taxe etc

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La un G5 din 2004 cu 5 trepte ar merge 8J0 711 046 sau 8J0 711 046-B?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aseara am cautat pe google si am mai gasit un cod de original dar nu scria daca este pentru cutie in 6 sau 5 trepte!Codul este 1KO711051N.

Poate sa ne zica cineva la ce cutie se potriveste acest cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca mi-am facut si eu pt ambele masini.... treaba este destul de simpla... doar ca la leon l-am facut cam scurt :))))

parere.. miscarea pe lung este mult mai scuta...dar forta este mai mare si intra mai greu in inferioare...

post-4720-0-40393900-1298527567_thumb.jp

post-4720-0-93082800-1298527570_thumb.jp

post-4720-0-15812000-1298527574_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swat Cat - poti sa ne dai mai multe detalii?Suntem cativa care ar vrea sa incerce!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce vreti sa stiti? put si simplu gauresti partea umflata de la nit si il bati afara... dai o gaura de 4.5mm in prindre dai filet de m5 si pui un surub... dupa care dai o gaura in suport ca sa scazi baratul fortei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!