Jump to content

SHORT SHIFT


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ceky

    14

  • virgilutz

    14

  • vap_66

    9

  • Marian

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi se pare ca intra un pic mai greu in marsarier, in sensul ca punctul in care trebuie sa apas pe schimbator e intr-o pozitie diferita... un pic ...incomoda (nu stiu exact cum sa exprim senzatia).

Cred ca trebuie sa ajustez putin pozitia neutra a schimbatorului, s-ar putea sa-l fi pus un pic spre spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai montat tu piesa, trebuia sa ai grija sa o pui in exact aceeasi pozitie ca si piesa veche, altfel o sa ai probleme cu mestecatul prin cutie :lol:.

Sau, din moment ce e cursa mai scurta + ai si contragreutate, e normal sa intampini mai multa rezistenta la schimbat vitezele. Sa vedem cum ti se pare peste 3-4 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa e montata bine... ca numai intr-un singur fel intra (s-au gandit ai naibii nemti si la asta :D ). ii vorba de obisnuit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
ca numai intr-un singur fel intra

De fapt...piesa poate intra in toate felurile pe care ti le poti imagina , asa ca are dreptate vap66 .

Daca la montarea celei noi o rotesti ( fata de pozitia celei vechi ) indiferent de sens chiar si doar cu un dinte ... adio timonerie pusa la punct ... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt...piesa poate intra in toate felurile pe care ti le poti imagina , asa ca are dreptate vap66 .

Daca la montarea celei noi o rotesti ( fata de pozitia celei vechi ) indiferent de sens chiar si doar cu un dinte ... adio timonerie pusa la punct ... ;)

am vrut sa fac o poza, insa telefonul meu nu acorda atentie la detalii :D

asa ca am facut un desen :D

starwz7.jpg

cam asa arata (stilizat vorbind - is mai multi dinti) gaura piesei si axul pe care se monteaza. Deci... nu prea ai cum sa gresesti, ca nu intra decat intr-un singur fel :P

Modificat de virgilutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai ... acel dinte patrat , pe axul meu nu exista !

Axul meu are dinti pe toata circumferinta si de aceea am spus ca se poate monta ( roti ) cum vrei ....

Poimaine , o sa ma uit si la piesa originala , pe care am dat-o jos de pe masina , sa vad daca are acel dinte patrat sau locas pentru el ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am o skoda 1.8t fabricata in 2006 si nu stiu sa ii montez un short shit de la forge.a incercat cineva sa il monteze dar mi-a zis ca trebuie sa shimb capacul la cautator.ma poate lamuri si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma ia nimeni in seama :lol:

http://www.c3cars.com/VW/Passat/index_36.html

dar nu stiu cat de mult ti se potriveste. timoneria e mult diferita fata de ce am eu... la tine ar trebui sa arate asa (trebuie cont):

http://www.vagcat.com/epc/cat/vw/PASY/2003/404/55/3953301/

mai cauta pe forumuri (vwvortex/tdiclub forumuri nemtesti)... nu stiu ce sa spun :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aryes, modificarea piesei de TT ai facut-o cum e prezentat in ceva articol pe dieselgeek (cred)? adica... scoaterea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Stiu ca am gasit modificarea care trebuie facuta pe net ( nu stiu daca pe dieselgeek sau nu ) si am facut-o asa cum o descria acolo autorul topicului respectiv . :)

2. Da , acel tumburus se scoate si se monteaza in alta gaura mai aproape de contragreutate , dupa care restul ramas se taie ( nu se astupa acea gaura veche ci se arunca bucata cu gaura ) si fasoneaza frumos .

3. Materialul este usor de prelucrat si nu mi-a facut probleme . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma ajuta si pe mine cineva?in leg cu short shift-ul pt ovtavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am o nelamurire, la modul ca am gasit pe un site de unde am mai laut eu piese pt Vw short shifter pentru cutii cu 5 si 6 viteze. Daca astea sunt pot sa le aduc eu pe cele de 5 cu probleme. Ideea e ca ma intereseaza si pe mine sa-mi montez pe AXR si baietii din germania zic ca se poate. Daca poate sa-si dea cineva cu pararea ... in privinta piesei din poza atasata :icon_cool:

post-16600-1199446888_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

sebastian84

Citeste acest topic incepand de aici si ai sa te lamuresti . :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ma ajuta si pe mine cineva?in leg cu short shift-ul pt skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Pentru Passat B6 140 cp exista asa ceva (short shift-uri)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa cititi tot topicul inainte de a posta. stiu ca este mai usor sa postati pt ajutor, decat sa cautati, dar uite ce scrie chiar pe prima pagina:

da se poate face. Culi de la metrotehnica face treaba asta. E cu piesa la schimb sau direct piesa ta ti-o modifica. Am vazut pe mai multe TDIuri fact short-shift.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alexhitman2000

Salut, pt masina din semnatura de unde se poate cumpara asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru passat 3bg 2.0 tdi 2005, 6 trepte s-ar putea face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru Golful meu 4 din semnatura in 6 trepte se poate? ma intereseaza si pretul.ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai raspunde cineva aici???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu:

@50rio

La 2.0 TDI se poate.

@bullibutton

La 1,9 TDI nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alteacupra, prin Timi nu stii pe nimeni care se ocupa de asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bullibutton

La 1,9 TDI nu se poate.

Esit sigur? Stiu sigur ca la Leon 1.9TDI ARL 150CP se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!