Jump to content

SHORT SHIFT


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

Urata situatie. Acum ne mai ramane sa comandam din Anglia sau Olanda, ca doar acolo mai sunt distribuitori in Europa :(. De ce nu e EIP serios ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ceky

    14

  • virgilutz

    14

  • vap_66

    9

  • Marian

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am un Golf 4 1,9 TDI 115 cai 6 trepte,cat ma costa un short shift si unde trebuie sa merg.Si inca ceva...e chiar asa usor sa dau din treapta 2 in 5 sau din 5 in a 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 3 months later...

sau pentru motoare longitudinale....

ce vreti, speranta moare ultima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ceky ai cumva noutati pentru passat cu 6 trepte de 130 cai sau se poate comanda de undeva de pe internet sau exista vreo firma care importa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu short-shift :). Am folosit o piesa de Audi TT (thanks to aryes13 for the infos), dar scurteaza cursa schimbatorului doar pe lungime :icon_thumright:.

Modificat de vap_66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Short-shifterul tau (de audi tt) e... maneta schimbatorului? sau e piesa legata de cutia de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Este acea piesa de pe cutia de viteze . :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hello! :lol:

crezi ca pe alh-ul meu s-ar potrivi? asta e piesa "8N0711046"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai ... asta n-are legatura cu ...motorul de pe masina ... ci doar cu :D cutia de viteze .

Codul piesei OEM este :1J0 711 051 .

Iar al celei de Audi TT : 8N0 711 051 .

In plus , fata de cel de TT pe care si l-a montat unknown web (aka vap66 ) la sfatul meu , al meu este home made ... Adica l-am modificat si p-ala de TT . Si are cursa mai mica chiar decat cel de TT OEM . :D

Asta e piesa standard pentru cutia cu 5 viteze de pe Golf 4 si asa cum vezi contragreutatea este verticala :

post-7729-1192718217_thumb.jpg

La cutiile cu 6 viteze de pe Golf 4 , nu exista contragreutate si totul este in plan orizontal .

Piesa de TT NU se potriveste decat la cutiile cu 5 viteze de pe Golf 4 .

Atat ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: are legatura cu motorul... partial... ca era vorba de amplasarea motoarelor de genul asta (sau... exista alh-uri amplasate si altfel decat ca la mine?),

si de cutia de viteze care se pune pe langa el (02JJ)

so... cand iau salariul... sar in schema :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sa-nteleg ca ALH-ul este asezat longitudinal ? :beerchug:

Ca din cate stiu eu toate motoarele de pe G4 sunt asezate transversal ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceky sau cineva are cumva noutati pentru passat cu 6 trepte de 130 cai sau se poate comanda de undeva de pe internet sau exista vreo firma care importa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@virgilutz: Nu e nevoie de salariu... Piesa e cam 100 ron :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ aryes13 sau altcineva > mai sus este o afirmatie cum ca "piesa de audi TT se potriveste numai pe cutiile cu 5 trepte de pe Golf4. Doar atat? Pe Leon nu merge? Motor - ASV, cutie 5 trepte - habar nu am codul. Cu cat ar scurta cursa schimbatorului?

Dar cu cea home made a lui aryes13, cum sta treaba? Potriveste pe masina mea?

Multumesc!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai ... nu stiu cum e la alte modele VAG si de-asta am spus ca e doar pentru G4 cu 5 viteze .

Nu-mi place sa dau sfaturi care sa ... sa nu functioneze ... :icon_thumright:

Daca piesa din imaginea de mai sus e identica cu cea de pe masina ta , atunci se potriveste si la tine cea de TT .

In ceea ce priveste "home made "-ul meu , asta are cursa si mai mica decat la cel de TT , asa cum am scris si mai sus . :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-nteleg ca ALH-ul este asezat longitudinal ? :blink:

Ca din cate stiu eu toate motoarele de pe G4 sunt asezate transversal ... :blink:

pai nu... e transversal, dar din discutiile pe tema asta se poate deduce si posibilitatea ca unele motoare sa fie longitudinal amplasate :icon_thumright:

@virgilutz: Nu e nevoie de salariu... Piesa e cam 100 ron :blink:.

:lol: stiu eu ce stiu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu... e transversal, dar din discutiile pe tema asta se poate deduce si posibilitatea ca unele motoare sa fie longitudinal amplasate :P

Dar nu la Golf IV :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: stiu eu ce stiu :))

:offtopic: Scuze atunci :P.

Leon I are o platforma comuna cu G4, deci, teoretic, ar trebui sa mearga piesa... Dar nu va luati dupa mine :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- B&B short-shift for 6-gear transmissions for Skoda. Shortening of the gear-shift about 40mm - thereby clearly faster and sportier switching is achieved, which will inspire you!!! Price: starting from EUR 298 inclusive assembly incl. VAT.

aveti idee?

importa cineva in romania produsele B&B?

untitled.bmp

Modificat de roret
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce e cu B&B, dar pot sa confirm scurtarea cu aprox. 4 cm a cursei schimbatorului, pe lungime, folosind piesa de la TT :blink:. Plus, apare o senzatie de joystick :angry:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

installed & workin'! :( :rolleyes: :salut:

super senzatia! da' cred ca vreau si eu mai mult! :(

natura umana... oare? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(Edit)

E un pic ciudat marsarierul... so far; dar e doar prima zi... pana ma obisnuiesc cu el... cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!