Jump to content

SHORT SHIFT


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

Salut Ceky!

Care este explicatia de se fac short shift numai pentru cutii de viteze cu 6 rapoarte.Adica este timoneria atat de diferita incat chiar nu se poate.

De exemplu eu la "tarlia mea"(la Polo) nu pot sa fac, din cate observ si cam de ce?

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ceky

    14

  • virgilutz

    14

  • vap_66

    9

  • Marian

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

La celelalte asa cum este si masina ta se schimba timoneria , la celelalte se schimba o piesa de pe cutie !

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

la Octi 2, 1,9 TDI 105 cp, 5 viteze, se poate pune short shift?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate dupa cum am mai spus , nu se poate !

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! rectific nu ca nu se poate ci ca nu fac eu!!!

Cu respect,

ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa (piesele) sunt modificate de voi sau importate? nu puteti comanda piesele puse la dispozitie de EIP ? 169$ pretul lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesa (piesele) sunt modificate de voi sau importate? nu puteti comanda piesele puse la dispozitie de EIP ? 169$ pretul lor...

Sunt manufacturate aici pt ca altfel pretul era mult mai mare , iar EIP nu mai raspunde la mail-uri de doi ani!!!

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... e cam piperat pretul celor de la EIP.

totusi, daca faceti voi piesele aici, nu ar renta sa faceti si pentru cutii M5? cred ca ar fi ceva clienti, io as fi unul :) chiar si de test :mop:

sau nu aveti proiect/cote etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu as fi in continuare interesat. Ce impedimente sunt pentru M5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat destul de mult zilele astea (site-ul de la EIP, dieselgeek, HPA).

Ideea e ca nu e prea greu de modificat piesa deja existenta - respectiv levierul de care is conectate parghiile de la maneta -

02hi5.th.jpg

- la cutia 02j - prin modificarea asta se obtine o reducere back-to-front; cursa side-to-side a manetei nu este afectata. Cursa side-to-side se "altereaza" printr-o piesa... sa ii zicem triunghiulara, care se ataseaza si ea de piesa de mai sus:

02j5spdsts02300qn9.th.jpg

Despre asta... din cate am citit nu am vazut sa se modifice cumva, ci doar se schimba - probabil cu una mai micutza - din asta.

Pe dieselgeek arata efectiv cum se face, iar piesa pe care o prezinta cei de la HPA -

hpasshiftyh4.th.gif

- arata si principiul.

Ideea este ca se micsoreaza bratul fortei care actioneaza pe piesa.

14yp1.th.jpg

Si pe mine ma intereseaza inca treaba asta, ma bate gandul sa fac una home-made, dintr-o piesa noua, probabil cumparata de la volksman (nu stiu cat ar costa piesa+nitul) - insa peste ceva vreme. Normal, o sa am nevoie de "ustensile" si de un atelier - menghina, bormasina, tarozi etc.

Aici e un nene de la EIP care arata cum se demonteaza piesele pentru a se pune un filtru sport pe un R32, insa nu asta e interesant (prin prisma topicului), ci doar faptul ca iti arata cum sa dai jos filtrul de aer, furtunul cu MAF-ul si bateria, ca sa poti avea acces mai facil la short-shifter:

http://www.eiptuning.com/eip/video/R32/EIP...ructions_BB.wmv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa studiez si eu si va anunt !

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am luat de la ceky si pt cupra veche si pt cea pe care o am acum; strumfy2k a avut si el pe Fr tot de la ceky, un amic de -al meu a pus pe Octavia 2 rs tot de la ceky si toata lumea a fost multumita de cum lucreaza smecheria !! daca cea de la EIP costa 165 $ pe site, inseamna ca aici - daca ti - o aduce cineva pe bune (si nu in valiza sau in buzunar cind vine din SUA) te mai costa +30% taxe vamale + 19% tva si eventual un adaos al firmei ca banuiesc ca munca voluntara nu se face decit la morga !! asa ca de pret, clar la ceky este mai bine ; de montat l-am vazut cum se monteaza, dureaza 20 de min daca este motorul foarte cald, nu ai chef de munca, te uiti dupa fete !!

ala de la EIP care scurteaza si cursa "pe latime" nu numai pe lungime .....nu stiu ce sa zic, mie unul imi este teama de o situatie gen frina de motor rapid si nu mai nimeresc din 5 in 4 la timp si ma trezesc ca dau 2 cu "japca" si mi sparg parprizul cu pistoanele sarite din motor .... ma rog, fiecare face cum crede !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in america EIP are probleme cu short-shift-urile pt GTI, plus pretul care ajunge la aproape dublu :blush:

cel de la ceky este realmente superb, la mine a fost fara greseala..vb aia de ce sa dai cioara din mana pe vrabia de pe gard :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face si piesa pt scurtarea cursei stg - drpta dar eu garantez ca se va intampla exact cum a spus BBM mai sus!!!Ala se foloseste numai pt schimbatoare cu tija pina linga volan acelea foarte inalte !!!

Cu respect,

CEKY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate face parte din categoria la care nu se poate face ! Am studiat si nu merge trebuie efectiv alta piesa turnata !

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in Buc si sunt interesat de short shift, intrebare e daca in pret e inclus si montajul sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Golf 3 GTI 2.0 8v 115 cp se se poate face short shift si cat ar costa?

Poate te ajuta asta:

http://www.4crawler.com/Diesel/ForSale/ShiftLinkage.shtml

Eu am sa ceva pe 1,9 TD AAZ, si mai stiu un Seat Ibiza GTI 2.0 8V 2E.

Ambele facute de noi! Este o tabla indoita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facurt azi transplantul :(

Merita toti banii , senzatie foarte sportiva si confortabila.

Multumiri lui Ceky pt tot. :lol:

Recomand doritorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , dar sa stiti ca nu l-am spaguit sa spuna asta ! :lol:

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu placerea aseara sa conduc putin masina lu' chris dupa "operatie"... este intr-adevar o senzatie super, zici ca esti la jocuri nu intr-o masina adevarata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de asta ? Sa va uitati spre sfarsitul paginii.

Merge la TDI si 5 trepte ;). Pretul e in jur de 110 euro, cred. Importator e... DimSport ;).

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de asta ? Sa va uitati spre sfarsitul paginii.

Merge la TDI si 5 trepte :Driver:. Pretul e in jur de 110 euro, cred. Importator e... DimSport :).

a scris ceky la un moment dat ca, din pacate EIP nu i a mai raspuns la emailuri de 2 ani......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!