Jump to content

SHORT SHIFT


BICOLORUL
 Share

Postare recomandată

Eu mi-am montat pe al meu si e super masina. Am mai dat-o la cativa si mi-au zis ca le place si ar vrea si ei, numai ca cine mi-a facut mie a zis ca nu se poate, ei avand FABIA 1.9 TDI (101CP) si CORDOBA 1.9TDI(100CP). Aveti idee daca exista alta posibilitate sa le modifici si la aceste masini cursa schimbatorului?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ceky

    14

  • virgilutz

    14

  • vap_66

    9

  • Marian

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

da se poate face. Culi de la metrotehnica face treaba asta. E cu piesa la schimb sau direct piesa ta ti-o modifica. Am vazut pe mai multe TDIuri fact short-shift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metrotehnica nu face decat pt 6 trepte si eu vreau pt 5 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Eu de la Culi si Ceky vin si la fel mi-au zis ca numai motoare cu 6 trepe si pozitionat transversal. Spre exemplu PASSAT 1.9 TDI ( 130CP ) nu merge fiindca motorul este longitudinal pozitionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu:In ce consta modificarea asta si la ce ajuta?

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum suna imi aduce aminte de niste faze de mai demult cu dacia cand taiai din schimbator sa fii mai smecher :D , s-a terminat tot acum schimbi de jos dar scade bratul de parghie , tre sa schimbi cu cheia franceza :D))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva dar mai profesional, dar dupa ce faci modificare e super misto schimbatul treptelor.

Deci nu stie nimeni daca se poate face asa ceva si la alte masini din grupul VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pentru un Golf IV 1.9 TDI, 5 trepte, nu exista nici o solutie ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin..

Ca sa fiu cit mai exact,la A6 2.5 TDI Quattro cu sase se poate face?

Si daca da,cine anume?

Multumesc..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face la motoare montate transversale cu cutie 6 trepte

EXEMPLE

SEAT LEON 1.9 TDI(150CP) 6M - OK

GOLF5 2.0 TDI(140CP/170CP) 6M- OK

PASSAT 1.9 TDI (130CP) 6M - NU SE POATE

GOLF 1.9 TDI(130CP) 6M - OK

S.A.M.D.

La al tau A6 cred ca are motor longitudinal, deci nu cred ca se poate, daca e transversal posibils a se poata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu mi-e mie clar... modificarea asta foloseste la altceva in afara de a da un mic avantaj la liniute? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat liniute, face schimbatul vitezelor mai rapid si mai comod.

OT: Desi nu am short-shift am remarcat o mare diferenta intre lungimea cursei la masina mea si la Octavia TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Hai sa facem lumina da la mine se fac si numai pt cutii 6 trepte motoare transversale adica : Audi A3 , Golf 4/5 , Bora 1/2 , Seat Leon 1/2 , Seat Toledo 1/2 , Seat Ibiza 2/3 , Skoda Octavia 1/2 , Skoda Fabia .Cred ca astea sunt toate , imbunatatirea consta in scurtarea cursei schimbatorului cea ce duce la un confort in condus dar si la un avantaj la schimbari in sensul ca si atunci cind nu va grabiti fara sa va chinuiti veti schimba foarte repede si mult mai relaxat in acelasi timp.Daca mai aveti intrebari va rog!

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ... ce presupune ca operatiuni o astfel de modificare?

Adica tradus in timp ... cam cat timp dureaza executia si cam la ce valoare se ridica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ... ce presupune ca operatiuni o astfel de modificare?

Adica tradus in timp ... cam cat timp dureaza executia si cam la ce valoare se ridica?

Piese exista pe stock , insa pt ca i-am promis lui Voinea ca orice tentativa de a ma contacta pt ceva va ajunge intai la el si apoi daca el da ok-ul raspund , pretul si alte detalii vor veni sau nu mai tarziu!

Cu respect ,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de un short shift - sper sa ne dea domnul Voinea ok-ul :scratch: asa ca astept mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul este ok , Short-shift am destule pe stock iar preturile sunt dupa cum urmeaza :

100€ - fara piesa la shimb si 80€ cu piesa la schimb , din pacate la Skoda 2 , Golf 5 si probabil A3 nou nu se poate cu piesa la schimb!

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Short shiftul este OEM ? sau este de la EIP tuning - am vazut ca sunteti parteneri -

Cat la suta reduce cursa schimbatorului fata de stock?

P.S. cand ajung in Buc. te deranjej cu un tel Ceky.

Modificat de chris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu este de la Eip este o piesa modificata , scurteaza aprox. cu 35-40% si este ok se poate face si mai scurt dar devine greoi si imprecis mai ales la schimbari rapide .Cele foarte scurte sunt doar pt schimbatoare cu tija foarte lunga ca la curse (tija pina linga volan).....

Pt passat nu se poate are motor longitudinal......

Cu respect,

Ceky

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!