Jump to content

Vopsitorie + tinichigerie


jmf
 Share

Postare recomandată

In urma mai multor incidente neplacute (de ex. doar in ultimele 2 saptamani m-au fericit concetatenii cu doua zgarieturi "la sange" plus usa dreapta frecata cu bara), la care se adauga faptul ca vechea vopsea (aplicata acum 5+ ani) isi arata varsta, sunt nevoit sa iau in considerare vopsirea masinii (combinata cu ceva tinichigerie, mostly spoilerele fata spate, care au fost lovite in cateva puncte). Inainte de a incepe sa ma interesez de preturi prin Cluj (apropo, daca stiti careva unde m-as putea duce cu incredere, va rog sa-mi spuneti), as vrea sa va intreb cam care sunt preturile pe piata, din cate stiti voi. Asta pentru ca eu sunt in afara problemei, si am auzit variante incepand de la 14 mil si pana la 40. La fel, cam care sunt preturile materialelor (vopsea, lac, intaritor, chit, mai stiu eu ce)? Culoarea care as vrea s-o aplic (daca gasesc pe cineva serios si cu un pret acceptabil) este cea actuala, visiniu metalizat (sau perlat...), cred ca rosu aprins se numea culoarea cand am vopsit-o ultima data.

Orice alte sfaturi sunt binevenite, inclusiv "n-are rost, ca dublezi valoarea masinii" :huh:

Multumesc

ps: exista si posibilitatea vopsirii masinii fara dezechipare completa? Fiindca nu ma simt chiar in largul meu sa dea cineva TOT jos, n-am incredere ca nu vor ramane suruburi dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io mi-am vopsit botu masinii (aripi+capota+bara fata) in noiembrie anu trecut si m-a costat 250 euro in buc dar m-am dus la cunostinta si mi-a facut-o de ***** :huh: nici macar spritchit nu a dat pe masina a matuit vopseaua si a vopsit-o asa (deci nu te duce la cunostinte) plus ca nuanta e mult mai deschisa etc.

a si daca vrei s-o vopsesti total dezechipeaz-o completpt ca pe langa faptul ca iese tiganie tot interioru o sa prinda miros de vopsea si... bleac nashpa

Modificat de 16volti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un mk1 din 77...tinichigeria m-a costat 15.000.000...toate sudurile in argon si cositor...vopsitul....m-a costat cam 9 .000.000...vopsea Klar,primer 3M,blender 3M,lac 3M......diseara pun poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu si m-am interesat. Am gasit un service GA&ST, pe str Traian, cei din Cluj poate stiti ceva despre ei. Acolo e un baiat, Ovidiu, care a zis ca mi-o poate vopsi in afara programului, la jumatate pretul, anume 5 mil, pret care nu include vopsea, lac si intaritor, dar include chit si ce mai trebuie. Vopsea si lac m-a sfatuit sa iau DuPont, respectiv Klar, si intaritor tot Klar. Astea ar fi aproximativ inca 5 mil (culoare metalizata). Deci as iesi undeva la 10 mil cu vopsitul. Mi se pare foarte ieftin fata de alte sume vehiculate pe la service-urile din Cluj, acuma nu stiu calitativ cum ar iesi. Mi-a zis ca masina nu se dezechipeaza complet, adica interiorul se acopera cu folie si geamurile iar nu se dau jos. Ce parere aveti despre asta?

Referitor la tinichigerie, eu am vreo 5-6 pete de rugina, plus vreo 3-4 locuri mici de indreptat tabla, ma gandesc ca nu ma poate costa foarte mult asta. Tu ce i-ai facut sharky de te-a costat 15mil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

service-ul GA&TS il stiu eu demult... cam tzepari.. de ex. cand aveam fosta masina mi-o luat 2-a mil. manopera sa imi schimbe pompa de apa... cica trebuie data jos distributia... fabule...

de facut treaba fac bine dar preturile sunt MARI.

de baiatul cu vopseaua si mie mi-a spus ca a mea e varza (si are dreptate), dar nu stiu cum lucreaza.

vezi ca si acolo peste drum este ceva atelier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut la masina vopsitorie exterioara (usi inchise) si tinichigerie. S-a lucrat la capota care era crapata tare in fata, a fost data jos capota, dat jos haionul si pus altul in loc (sh dar bun), lucrat la pragurile laterale deoarece a fost necesar, in rest prea multe probleme nu au fost cu tinichigeria, decat minore.

Apoi am luat vopseaua rosu imperial cu intaritor, sprit kit, dural kit, vopsea neagra si primer plastic pt. a da ornamentele de plastic si barele de preotectie cu vopsea si toate kiturile necesare pt. vopsea care au costat (vopselele si cele aferente) 2.9 mil lei.

Apoi vopseaua 3 straturi (3 cutii de 750grame rosu imperial), asa a ajuns si a dat de 3 ori.

- 3 straturi de polish ca sa nu fie coaja de portocala

- s-a fixat toba si s-a sudat bine de tot toba (vreo 4 ore munca)

- a stat in service vreo 10 zile si s-a muncit mai mereu la ea, echipat complet si ajustat si alte probleme care au fost vizibile.

- 5 zile s-a lucrat la tinichigerie si pregatire vopsitorie. s-a dat cu fibra s-a facut toata masina gri, apoi a stat la vopsit vreo 3 zile inclusiv uscatul, apoi polishat-ul vreo 2 zile sa fie lucioasa, si apoi montatul inapoit, vopsitul plasticului si barelor, pus inapoi....etc...

In final am platit 12,5 mil lei (eu nu am cumparat nimica din banii asta, ma refer la kit, si alte "chestii" care au au intrat in pret. vopseaua am luat-o eu.

Tipul a lucrat fara sa faca "smecherii" deoarece eram toata ziua acolo si ma si cunostea bine.

A iesit ce este in poze.

Modificat de Imparatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata destul de ok, mai putin negrul ala lucios care mie-mi da impresia ca e plasticul uns cu grasime :blink:

Ideea e ca si la mine ar fi vorba de vopsit doar exteriorul, dar inca ma mai gandesc daca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa fie lucios plasticul. Pentru ca oricum in timp se matuieste si nici o masina nu-l are lucios. ;)

Imi place cum a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

masinutza a iesit super bine :D

si eu voi baga masina cat de curand la o reabilitare a tablariei, am cateva pete de rugina care trebuie eliminate :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinutza a iesit super bine :P

si eu voi baga masina cat de curand la o reabilitare a tablariei, am cateva pete de rugina care trebuie eliminate :P.

daca tot o bagi la tinichigerie pentru cateva "pete" sa nu pui aparatul de sudura pe masina.mai bine sa faci operatia prin nituire.este cel mai practic la o masina cu asa ani in spate si in afara de asta nu vei mai avea probleme in locul respectiv.se stie foarte bine ca sudura in timp mananca tabla iar varianta nituirii este cea mai la andemana.eu asa am facut aproape toata masina acum 3 ani app. si sunt super multumit..nituri gasesti la pungutza si mici si mari, depinde de care ai nevoie iar un pistol de capsat gasesti cu 10-15 RON..

bafta multa :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar nitul nu are rezistentza unei suduri, si in plus de la nit poate aparea din nou rugina.

eu trebuie sa rezolv si o veche treaba cu lonjeronul din fatza de pe partea soferului, in urma unu accident (un nene m-a lovit in fatza si nu numai ca m-a lovit dar a si impins, masina mea stationand regulamentar). si m-am gandit ca sa cumpar toata contra-aripa din fatza partea stanga cu tot cu oala de la suspensie, si sa bag masina in service,ca oamenii de acolo sa o centreze si sa o faca cum trebuie sa fie.

acum daca te uiti atent din fatza, partea stanga parca sta foarte putin aplecat din cauza lonjeronului, singura shansa este sudura acolo, fiind oarecum parte de rezistentza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!