Jump to content

B6 - Lucruri Pe Care Nu Le-ati Descoperit Inca


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Se dezactiveaza mereu automat, nu numai in plan inclinat. Conditia este sa ai centura pusa si usa inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ermitaje: vezi ca nu se apasa nici o frana de picior, in nici una din situatiile expuse de tine, si mai exact in nici o situatie. Pui centura(se presupune ca toti plecam la drum cu usile inchise), bagi in viteza si se dezactiveaza cum ai apesat putin acceleratia. E de fapt o "Frana de mana electronica"

Auto-Hold-ul pe perioada cat il ai activat nici nu are treaba cu frana de mana, doar cand opresti masina si vrei sa iesi din ea, scotand centura, deschizand usa, oprind motorul sau apesi butonul de Auto-Hold se activeaza frana de mana

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa credeam si eu, dar daca plec cu frana activata, apare pe bord semnul verde cu un picior apasat pe frana si pe display mesajul de actionare a franei de picior. Mentionez ca nu plec de pe loc fara centura niciodata pentru ca ma enerveaza bipul si semnalul luminos din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa credeam si eu, dar daca plec cu frana activata, apare pe bord semnul verde cu un picior apasat pe frana si pe display mesajul de actionare a franei de picior. Mentionez ca nu plec de pe loc fara centura niciodata pentru ca ma enerveaza bipul si semnalul luminos din bord.

Salut.

Din cate stiu eu frana de mana electronica se dezactiveaza automat daca sunt indeplinite mai multe conditii: usa sofer inchisa + centura sofer inchisa (aici merge si o smecherie cu o clema centura falsa amplasata in locasul de prindere a centurii) + ambreiaj apasat + turatie peste 900 rot/min (poate un coleg are datele exacte aici).

Eu am probat in fel si chip la mine aceasta functie si la concluzia asta am ajuns (nici eu nu am auto hold - care intr-adevar nu are nicio legatura cu frana de parcare electronica). Spre exemplu cu usa pasager (dreapata sau oricare din spate) deschisa si cu retul conditiilor indeplinite mi s-a deblocat frana de mana automat.

Sincer eu unul niciodata nu apas pentru deblocare frana de mana - chiar daca iti apare semnul verde in bord daca indeplinesti ulterior conditiile frana se deblocheaza automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare de curand cand faceam putin curatenie in masina sub scaunul pasagerului din fata am vazut ceva dreptunghiular imbracat intr-un fel de mocheta ... stie cineva ce este sau voi aveti asa ceva? o sa revin si cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul de la bluetooth, daca ai preinstalat pe masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ok il am si am si acel suport in bord insa imi lipseste acel aparat care se pune in bord fara el as putea sa ma conectez la bluetooth si la ce mi-ar folosi sa vb la tel ? dami mai multe detalii daca poti te rog frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma informeaza si pe mine cineva despre senzorul acela QG1? cum functioneaza? detecteaza calitatea uleiului si imi pune pe bord service now? am inteles bine? imi aparuse acel mesaj inainte sa fac schimbul de ulei si il resetasem dupa ce am schimbat uleiul. Credeam ca apare la un nr de km rulati. (20-25.000).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de sub scaun nu e modul de BT, ci de telefon, care poate include sau nu pe cel de BT. Fara adaptorul universal BT nu te poti conecta la un telefon prin BT.

QG1 nu este un senzor, ci un cod care indica faptul ca masina ta etse pregatita pentru service LongLife. Inseamna ca are senzor de calitate a uleiului, de temperatura a uleiului, iar IC tau are softul necesar pentru a calcula intervalele flexibile. Cand este setat pe Interval flexibil, iti spune sa efectuezi schimbul de ulei intre 15.000-30.000 km (sau intre 1-2 ani) in functie de stilul de mers. Daca l-ai resetat cu orice altceva decat VAS sau VCDS ai trecut din flexibil in fix, deci schimb la 15.000 km sau 1 an. Este necesara o recodare daca vrei din nou flexibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am resetat de la bord, nu mai stiu ce pe butoane am apasat.. De atunci au trecut peste 20.000 km si nu ma avertizeaza inca in niciun fel.

mersi pentru info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca l-ai resetat cu orice altceva decat VAS sau VCDS ai trecut din flexibil in fix, deci schimb la 15.000 km sau 1 an. Este necesara o recodare daca vrei din nou flexibil

ai reusit sa afli cum se face trecerea din fix in flexibil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De stiut, stiu, dar nu-mi convine metoda pe care o stiu, voiam alta :). M-am programat in service la VW si am sa fac acolo modificarea cu VAS-ul, tot atunci rezolv si ce ti-am promis. Sper sa ma dumiresc dupa trecerea in flexibil ce trebuie modificat cu VCDS-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti am si eu o problema in legatura cu uleiul , am postat si pe topicul respectiv, am un bluemotion cumparat din vara din germania cand am venit cu masina am schimbat uleiul si tot ce trebuia distributie etc, am bagat castrol longlife 5w30 deoarece asa scria pe hartie care era acolo din germania ,sa mentionez ca am venit cu masina din germania am mai mers prin tara vreo 5000 de km si tot nu s-a aprins service now , dupa ce am schimbat uleiul si toate cele acum vreo 2 luni dupa 10 000 de km parcursi mi s-a aprins service now , si am fost si am schimbat din nou ulei filtru , filtru motorina filtru aer, este bine sa le schimb si filtru aer si motorina o data cu schimbul sau la doua schimburi ? si altceva la cat se face aceasta revizie? la 10 000 sau mie cel care mi-a resetat serviceul mi l-a resetat la 10 000 ? ca sa stiu si eu cum trebuie schimbate , motorul are 300 000 sii merge impecabil ca si nou este 1.9 tdi bm , spunetimi si mie cum trebuie schimbate ce si la cati km va rog , multumesc

Intentionez sa imi montez luminile in usi si la picioare , am cautat ori nu am stiut eu prea bine ce sa caut pe aici , daca imi puteti da detalii despre cum se monteaza si ce trebuie facut as fii recunoscator , ca multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

excluzand sagetile....aveti idee ce este modulul neconectat de sub scaunul soferului ?

post-84251-0-25758700-1331635599_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de scaun (ce naspa suna :) ) si de coloana volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de Dynaudio Cristi. E la masina ta? daca da, cel de la care ai luat-o l-a dat jos inainte sa o vanda. Mare pacat. Verifica si in codurile PR daca masin a avut asa ceva sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este Dynaudio. Amplificatorul este dispus sub scaunul soferului, prins pe mocheta. Chestia aia e prinsa de scaunul soferului si se misca impreuna cu acesta. Amplificatorul are doi conectori, unul de 24 pini si celalalt de 23 de pini.

Ala e calculator de scaun cu memorie si reglaj in 12 directii si de reglaj coloana de volan. Conectorii aia liberi nu cred ca sunt folositi sau daca sunt, habar n-am la ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de Dynaudio Cristi.

Dynaudio e prins in podea si are carcasa metalica, pe post de radiator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord ca e prins in podea si are acel radiator - din poza am avut impresia ca respectiva mufa nu este prinsa de scaun. Mea culpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este montat la masina unui coleg de munca si are scaun electric cu memorie....dar de ce nu e conectat nimic la ea ? sau are mufe de conectare si pe alte parti, pentru ca nu se vede prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si pe cealalta latura, insa nu stiu de ce sunt lasate alea libere. Cred ca trebuie dat scaunul jos sa poti avea acces la modul. De unde ai poza?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!