Jump to content

B6 - Lucruri Pe Care Nu Le-ati Descoperit Inca


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Florin Mandras

O poza ar fi folositoare!

Salut!

Am atasat si o poza!

Merci

FLORIN

post-83344-0-01035100-1300005218_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ESTE senzorul de temperatura interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,stie cineva daca un passat 2008 combi 2l 140cp poate sa fie limitat la 205-210km la ora.Nu am reusit pe autobanda, in DE, sa depasesc aceasta viteza.Sa aiba masina probleme tehnice sau este limitata la eceasta viteza

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Sunt limitate. Se poate modifica o singura data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata are top speed-ul... Cat are putea merge un Passat de genul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns,dar daca stii cum se poate modifica te-as ruga sa ma ajuti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu, se poate modifica viteza maxima dar DOAR in jos. Cu alte cuvinte se poate doar reduce, nu se poate creste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles ,merci de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie pe care eu am descoperit-o recent, imi cer scuze daca e mai "veche":

Pe loc, la punctul mort, nu pot tura masina decat pana la 2500 rot/min chiar daca tin apasata acceleratia la maxim. Evident, in viteza merge dincolo de 4500 (mai mult n-am incercat).

"Asa face toate?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca asa face toate :)

La ITP se tureaza pana la rosu de 3 ori...cum iti explici? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea se tureaza pana la 3000, numai cand e in viteza si numai cu esp-ul activat. Daca il dezactivez, o poti tura cat vrei.

Modificat de FlorinC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui intr-o treapta de viteza si ambreiajul calcat? La punctul mort poti s-o turezi peste 3000 rot/min?

Ciudate diferentele astea...

Daca dezactivez TC-ul atunci dispare si la mine limitarea sau daca masina se deplaseaza cu viteza mica, schimbatorul la punctul mort, atunci pot tura pana la rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin! Se poate modifica o data unde vrei. Colegii au facut pe un Jetta 2009, 1,9 tdi. A fost 180 si acum este 210.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la viteza maxima a masinii?

Se poate, nu te contrazic ca n-am incercat, eu spun doar ce am citit pe ross-tech:

Channel 18:

  • On some EDC-15 ECUs, this channel has a non-zero value in it like 190.
  • Yes, that's the "speed limiter". Don't mess with it!
  • It can only be adjusted downward, and it's one-way! You cannot increase the value, and if you decrease it, you're stuck with it.
  • So unless you want to permanently decrease your car's top speed, Don't mess with it!
  • If you do mess with it and your car ends up with a lower top speed than it had before, don't call us, don't e-mail us, and don't complain that we didn't warn you!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am fost azi la o spalatorie si cand am plecat de acolo am vazut in cadrul vitezometrului un bec galben aprins, care la aprinderea motorului spune ceva de genu: "plate number is deflecitve". Sa inteleg ca am senzori in spatele numarului de inmatriculare?

Vreo idee cum sting becul ala de acolo? Numarul pare ok, nu sta sa cada sau mai stiu eu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de becurile de la numar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris gresit se pare. Am vrut sa spun "deflective". Ce legatura ar avea cuvantul asta cu becurile? Adica de ce nu ar fi folosit plate lights or something? Ciudat... Am sa investighez maine sa vad daca sunt stinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva e vorba de "defective"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope, asta m-a mirat si pe mine. deflective si m-a dus cu mintea la paravant :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, sper sa fie bine unde postez!

am un passat B6 bluemotion din 2009, si luminile din protiere nu mi se aprind, am desfacut lampa si are bec,are tot acolo,nu cred sa fie becul ars, pt ca nici una din cele 4 nu se aprinde, iar din computer cand dau la LIGHTS AND VISION nu am decat COMING HOME, LEAVING HOME, FACTORY SETTINGS, si inca o chestie care nu imi zice nimic de luminile din portiera!!

stiti cumva cum se activeaza??

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi codarile pe calculatoaele din usi - sa nu fie dezactivate de acolo. de asemenea, verifica daca ajunge curent la lampile respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Daca nu iti apare pe afisajul computerului de bord door lights(din cele scrise de tine deduc ca ai meniul in Engleza), sincer nu mai stiu daca la mine apare ceva in acest sens, atunci trebuie sa vezi daca nu ai vreo siguranta arsa(nu am idee daca sunt separate doar ptr usi sau sunt impreuna cu alti consumatori), sau intradevar trebuie activate cu ajutorul VAG-com-ului, folosind link-ul acesta

Eu mi-am montat fata-spate cu componente OEM urmand instructiunile din acel link si functioneaza foarte bine :icon_thumright:. Tot acolo vei mai gasi multe alte lucruri interesante!

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare la toata lumea

am si eu o mica problema pe care ... nu o pot rezolva

ieri stateam in masina si am apasat pe tastele manerului de la stergator ... mi-a aparut un mic meniu si am selectat la intamplare audio. iar acum in bord imi apare numarul melodiei , durata melodiei . Cum fac sa revin la setarile din fabrica adica sa-mi arate consumul , viteza medie ...etcccc..

va rog fiti rabdatori si spuneti-mi pe pasi ce trebuie sa fac

[...]

Am si eu o problema asemanatoare. Masina mea are echiparea Comfortline cu cateva extraoptiuni. Printre altele, am comenzi pe volan, nu pe maneta stergatorului. Meniul fiind in germana, am vrut sa-l pun in engleza si am aplicat procedura din carte:

1. se introduce cheia in contact, apare pe afisaj pictograma cu masina

2. in acest moment se apasa lung pe butonul OK, dupa care se apasa butonul "menu" (cel de deasupra butonului OK) pana apare meniul principal

3. din meniul principal se selecteaza "Settings", "Language" apoi limba dorita.

Am reusit sa selectionez limba, meniul e acum in engleza, insa nu mai pot ajunge la meniul principal. Acolo aveam mai multe optiuni: Audio, Settings, Car Status. Nici procedura nu o mai pot aplica, deoarece cand pun cheia in contact apare direct mesajul "Volkswagen Information System. Depress clutch to start!", nici vorba de pictograma cu masina. In plus, cand vreau sa comut in mers intre informatiile de la sistemul audio la informatiile despre consum, viteza medie etc. cu tasta "menu" de deasupra butonului OK, imi apare mesajul "Setup only when vehicle is not in motion!" Am incercat din meniul Setup sa aduc totul la setarile de fabrica. Nu mai vrea, si pace! N-as vrea sa deconectez bateria, pentru ca fostul proprietar a pierdut codul de la radio si o sa raman fara "lautari".

S-a mai confruntat cineva cu enigma asta? Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Setup only when vehicle is not in motion!" Oprestete, nu merge in timpul deplasarii!!!!

Am incercat si eu in mers, dar nu merge :) Te pune sa fii atent la drum :blah_: Alta treaba nu am avut

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, stiu ca nu te lasa sa umbli in setup cand esti in miscare. Inainte de a seta limba engleza, daca apasam pe butonul "menu" imi comuta intre informatii despre consum, autonomie etc. si informatii despre sistemul audio: postul de radio, volum etc. Ma duc sa mai incerc sa-i dau de cap, dar nu mai am chef dupa ce am vazut azi ca mi-au zgariat-o-n parcare.

Dupa cateva saptamani de cand am masina asta, am ajuns la concluzia ca Romania nu e tara in care sa-ti iei o masina premium, ca e plin de idioti si de nesimtiti. Am frecat si eu o masina in parcare, dar am pus bilet sub stergator, cu numarul de telefon, nu l-am lasat pe om cu paguba, i-am dat asigurarea, mi-am luat amenda si asta a fost. Macar am CASCO!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!