Jump to content

Zgomot toba


angel
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru sfaturi :P , dar deocamdata nu e graba.

Cat despre toba sport :P nu cred ca e cazul ... la doar 64 CP :D , mai ales ca nu cred ca este mai ieftina.

Iar cu montajul nu cred ca o pot rezolva singur pentru ca din cate am inteles trebuie taiata toba existenta si apoi se monteaza asta noua, cel putin asa detalia domnul de la Avia. Ce se intampla exact acolo nu stiu ca nu am ajuns sa o urc pe rampa si sa studiez problema. Dar nu asta e problema ca montajul am unde si cu cine sa-l fac, problema principala e data de pretul de achizitie al "pieselor".

Da probabil ca va fi "cadou de martisor" :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am si eu o intrebare. Cum se manifesta "sitele duse" de la toba finala? Ar trebui sa fie ceva zanganit metalic? Sau numai zgomot/huruit mai puternic?

Mersi mult,

Kovari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kovari nu stiu ce sa zic, la mine se aude un zgomot asa infundat, un huruit.

Acum eu stiu ce sa mai zic, ca la revizia din toamna domnii de la Avia Pantelimon au spus ca s-au dus sitele din toba finala (costul estimat de ei fiind de aproximativ 800 RON) :beer: .

Am zis sa mai studiez problema, mai ales ca sunetul sport :P nu e chiar deranjant :D

Saptamna asta am facut ITP si baieti mi-au spus ca am o mica gaurica, acum nu stiu ce sa zic ca zgomotul e acelasi, asa ... sa spun cu exact nu stiu, ca e greu fara rampa.

Dar luna viitoare vreau sa schimb toba (evident nu la Avia) si atunci o sa vad exact ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand sunt duse sitele se aude ca un huruit puternic cand turatia creste peste 3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cind mi s-a dus toba finala se auzea tot mai rau de mi-era jena sa umblu (ziceai ca e masina de raliu). In final mi-a cazut (!) tuta de iesire si atunci am schimbat-o. Desi nu era sparta din interior a curs ce a mai ramas din site sub forma de bucati ruginite.

Toba originala (de fapt teava care duce la ea) se taie pt. ca e piesa comuna cu toba din fata ei (locul exact il vezi cind ai toba noua in mina) si exceptind cazul cind chiar iti place sa pierzi vreun ceas in groapa si sa te murdaresti, un mecanic o schimba in jumate de ora.

Acum vreo trei ani si ceva cind mi-a venit rindul una noua era vreo 600 de ron si una compatibila vreo 300, asa ca decizia a fost simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare pentru cei care stiu sau au schimbat toba, exista si un model de toba (finala) care se monteaza fara colier.

De ce intreb, m-am tot interesat de o toba noua si am gasit o oferta la 180 RON dar ei zic ca nu trebuie colier, ca se imbina fara.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si intrebarea? :blink:

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

Exista si un model de toba (finala) care se monteaza fara colier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut daca mi as pune filtru sport de o fabia 1.9 sdi si toba sport sar auzi belea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l3thal tu intrebi sau constati? ;)

Eu am scapat de zgomotul de toba. :(

Am inlocuit toba veche cu un noua, model original, cumparta de la volksman (multumesc si pe aceasta cale) la pretul de 200 de RON.

Mare atentie pentru cei care mai trec prin aceasta etapa, trebuie sa cumparati si colier "tip manson", un colier care prinde toba nou de toba ramasa dupa taiere (eu am schimbat doar toba finala si nu tot traseul final care are o prindere undeva la jumatatea masini).

Eu am am reusit sa adaptez unul de Logan :) care nu costa decat 120 de RON.

Cred ca ar mai exista si varianta cu sudura, dar eu nu m-am bagat ca nu stiu cat de bine ar fi rezistat in timp sau varianta cu toba al carui montaj ar fi fara colier, eu nu am vazut acest model dar am primit informatia sigura ca exista si astfel de varianta, dar nu este de "origine".

Cam asta ar fi.

Concluzie, zgomot toba = toba 200 RON, colier prindere 120 RON, montaj ... (depinde de fiecare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am si eu ceva mai mult zgomot decat de obicei provenind de la o gaurica pe traseul tobei, am fost la un service si m-au sfatuit decat sa cumpar bucata respectiva de teava mai bine sa merg la sudura, ca nu merita ca bani. Se aude ca si cum rasufla, parca au zis si de ceva in legatura cu sitele...

Stiti unde pot suda repejor prin Bucuresti ? Dristor, Vitan ?

Modificat de gicaskoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am rezolvat, era o problema la sita de pe "saxofon", s-a rezolvat prin inlocuire cu o alta sita, sita veche se desprinde prin taiere cu flexul, iar cea noua se sudeaza in locul ei.

Nu stiu daca se considera publicitate, pentru cine poate considera utila aceasta informatie eu as adauga ca am fost foarte multumit de firma Stelco (undeva in zona M Republica) :icon_thumleft: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!