Jump to content

bitum pe usile din fata


Mscatul
 Share

Postare recomandată

Ocazional ma trezesc cu bitum pe usile din fata asta probabil pt ca am cauciucurile mai late si ies nitel in afara si nu stiu cu ce naiba sa-l curat ca la ultima spalare m-a costat spalatul+100k solutia cu care l-au curatat desi cred ca mi-am luat un pic teapa.Imi spunea un amic ca as putea sa incerc cu benzina credeti ca ataca vopseaua?Sau credeti ca m-as rezolva cu niste ornamente de aripi ca sa acopar cauciucurile.

Si ca sa nu mai deschid alt topic (imi cer scuze daca gresesc) pragurile de golf se demonteaza si se schimba in caz de rugina sau se baga tinichigerie si vopsitorie etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Foloseste un burete inmuiat in benzina dar nu apasa prea tare pe el pt a evita zgarierea vopselei. Dupa ce stergi cu benzina trebuie sa degresezi respectiva suprafata cu apa calda, burete si sapun sau solutie de spalat masina. In caz de zgariere va iesi cu siguranta ca nou cu un polish aplicat corespunzator.

Spor la treaba si nu te mai lasa pe mana la toti meseriasii de spalatori.

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema am intrat pe un drum nesemnalizat care era in curs de asfaltare si era numai bitum pe jos(astepta sa vina asfaltul peste) si a sarit pana la jumatea usilor pe langa ca a derapat si eram pe curba. Si am curatat cu benzina usor nu apesi tare si nu ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cu maretul spray bun la toate .... WD40. La mine a mers. Tot asa , usor, fara a apasa pe acele puncte de bitum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firma SONAX are un spray special pentru bitum. daca nu-l gasesi incearca cu benzina usoara . sonax este vandut prin magazinele si dealeri Autonet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutie speciala (de la spalatorie) + karcher

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu motorina se ia imediat benzina cam albeste ;) , e incercata dfe mine si merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita cu benzina pentru ca lasa pata pe vopsea....adik se matuieste.

Exista un spray special care se gaseste la Cora sau Carrefour, care este special pentru pete de smoala, bitum si insecte strivite pe capota. Costa maxim 80.000lei si face super treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe din sprayurile de curatat bitum au o formula foarte apropiata de motorina, plus ceva parfum. Asa ca decat sa dai banii pe motorina ambalata in sprayuri, mai bine pui direct niste motorina intr-un tub de spray de geamuri, pulverizezi pe zona afectata si urmaresti cum bitumul se topeste si curge. E chiar fascinant :). Dupa ce lasi cateva secunde sa actioneze dai cu un servetel moale si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!