Jump to content

becuri farurilor parlesc instalatia?


Mscatul
 Share

Postare recomandată

De vreo luna am achitionat un golf 3 '94 1.4 ABD 60 CP am avut ceva probleme cu ea dar nimic semnificativ .

Un baiat de la un magazin de piese mi-a spus ca becurile albastre chipurile "halogen" care sunt montate pe farurile mele parlesc instalatia electrica si ca ar trebui sa le schimb.Credeti ca este posibil?Asa am achizionat masina dar daca e intr-adevar vreun pericol voi schimba becurile. Farurile sunt cele clasice de golf 3 iar becurile sunt cele comune albastre care se gasesc prin comert cred ca scrie pe ele 90 100 W.

Am vrut sa schimb farurile cu modelul ala in care faza lunga si faza scurta sunt separate cele care merg cu becuri H1.numai ca mi-a cerut cel care le vindea 5 mil pe ele si mi s-a parut cam mult pt niste faruri pana la urma comune . Dupa care sa mai trezit un amic care sa-mi spuna sa nu-mi iau ca se ard becurile foarte repede pt ca sunt "camerele" foarte mici si se incing foarte tare

In concluzie credeti ca becurile mele albastre cu "halogen" imi pot parli instalatia?

Multumesc anticipat.

PS. imi cer scuze pt literele lipsa din titlul topicului , dar n-am mai mancat de vreo 2 zile si ..... :(

Modificat de Mscatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care chiar nu ai mai mancat de 2 zile iti recomand sa mananci ceva (de mancare!) pentru a putea sa rezisti fizic.

Cat priveste farurile si becurile iti pot spune ca e falsa afirmatia ca acele camere mai mici deterioreaza becurile. Acele locasuri sunt calculate de producatorii farurilor pentru a functiona optim deci nici o grija.

Cat despre becuri ele pot strica instalatia dar mai ales oglina farului si sau plasticariile din jur doar daca depasesc cu mult puterea absorbita normala. ADica in loc de 55W de exemplu pui 100W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Risti sa strici blocul de lumini; rezolvarea: relee pe faruri daca vrei sa pastrezi 90/100 W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham voi proceda in consecinta si le voi schimba.Si mai am o intrebare am vazut in unele magazine H4 4000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze poate sunt mai greu de cap dar tot nu inteleg diferenta si legatura farurilor cu cele 3727

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

...pentru ca e o tampenie, si echivalarea Kelvin - Celsius e valabila doar daca vrei sa masori temperatura filamentului (care are legatura cu Kelvin, dar nu cu topicul :rolleyes:.

Scara Kelvin nu are nici o legatura cu cantiatea de caldura disipata si nici nu cantitatea de lumina, ci cu "culoarea" luminii, ca sa-i spun asa. De exemplu o sursa de lumina considerata alba este pe la 3200 Kelvin, neoanele au cam 5000- 6000 Kelvin. E mai mult de explicat si e off topic.

Ca sa fi sigur ca nu ai prajita instalatia citeste ce a scris andREI. Puterea becului sa nu fie mai mare decat poate suporta instalatia. In rest poate sa aiba si 10.000 Kelvin!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Risti sa strici blocul de lumini; rezolvarea: relee pe faruri daca vrei sa pastrezi 90/100 W.

Legislatia europeana INTERZICE folosirea acestor becuri pe drumurile publice. Le fel si legislatia nationala.

Daca vrea sa pastreze acele becuri le poate pastra fara probleme intr-un sertar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legislatia europeana INTERZICE folosirea acestor becuri pe drumurile publice. Le fel si legislatia nationala.

Daca vrea sa pastreze acele becuri le poate pastra fara probleme intr-un sertar...

Corect ceea ce ai scris. Perfect de acord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ... da-le jos.

Pe langa ca iti distugi farurile o sa iti ''ureze de bine'' toti cei de pe contra-sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Le fel si legislatia nationala.

Care legislatie? Este folclor sau exista o reglementare scrisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care legislatie? Este folclor sau exista o reglementare scrisa?

frumosii de la RAR cand stau la control au in dotare un kkat de aparat electronic si il pun in fata farului (chiar in plina zi cu soare) si pe ala vad intensitatea farurilor ...deci cei care au peste 75 w le urez lor si mie ;) sa nu ne intalnim cu acei baieti

si da la acest far care are acum mscatul poate sa puna si de 260 w (maximul ce am vazut pana acu) dar tot ce trece peste 65 w trebuie obligatoriu trecut prin relee altfel lumina o sa fie palida si va ceda bloc de lumini sau intrerupator sau tablou de sig.

farurile dotate cu h4 sunt cele mai reusite si au durata cea mai lunga de viata pt bec(de la 2 ani incolo) iar astea care se fac acum h7 (scurta) si h1 (lunga ) au durata de viata sub 3 luni si sunt si de 100 w pt ele dar cum sa zis mai sus se topesc tot felul de plasticaraie pe acolo, deci cu astea noi esti indirect obligat sa "vezi mai putin" si sa respecti legea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la o Mazda exact 90/100 si nu are nimic (inca) le am de cateva luni si am facut drumuri in care am mers 20 km numai noaptea si nu au nimic nici ele nici instalatia. B)

200km nu 20km ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!