Jump to content

motor de golf 4


john k
 Share

Postare recomandată

Saluatre.Am gasit sa iau un motor de golf 4 de pe o masina lovita.Motorul e de 1,9tdi.A mai incercat cineva sa puna pe golf 2?Oare merge pus?Astapt pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam grele, deoarece acel motor are un ecu, ecu care citeste un imobilizator, care se afla in cheie, si nus ce cod mai are in bordul masiniii, deci f complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam grele, deoarece acel motor are un ecu, ecu care citeste un imobilizator, care se afla in cheie, si nus ce cod mai are in bordul masiniii, deci f complicat

Imi inchipui ca e foarte greu dar am auzit pe cineva care a pus pe un Golf 2 un motor de Octavia.Cat despre toate chestiile alea de care zici tu se pot lau de pe masina .Masina e lovita foarte rau in spate dar in fata e intacta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imobilizatorul se poate scoate cu VAg_COM. Scrie pe rosstech.com

De preferat e sa pui si ceasurile de pe G4 deoarece folosesti si cutia de G4 si aia e cu senzor de viteza si nu cu cablul.

In rest mai trebuie vazut cum e cu prinderea de sasiu sau de jug .

Ideea e ca se poate. sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imobilizatorul se poate scoate cu VAg_COM. Scrie pe rosstech.com

De preferat e sa pui si ceasurile de pe G4 deoarece folosesti si cutia de G4 si aia e cu senzor de viteza si nu cu cablul.

In rest mai trebuie vazut cum e cu prinderea de sasiu sau de jug .

Ideea e ca se poate. sigur.

Ar fi super sa pot sa il pun.Motorul are 100 de cai si doar 77000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine i-mi surade ideea de >>swap<< insa cand i-mi iau un B4 quattro poate ii pun un 2,5tdi sau macar unul de 130 cai 1,9tdi.

Gandeste-te ca mootrul al de 100 cai il faci cu un chiptuning de 130 :) Deci e ceva frumos tare. parerea mea.

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca poti sa iei toate piesele de pe el nu ar fi nic o problema, acuma vezi la ce costuri te duci, iar daca pui motorul+cutie, automat schimbi si cauciucurile, deoarece rapoartele sunt calculate pt 195/65/15, iar daca mai faci si cip sigur trebuie mai late, deoarece pierde aderenta, eu am acelasi motor de 100 de cp cipuit si deja 1,2 rupe aderenta de-mi face numai draci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca pe vwvortex erau proiecte cu motoare de 1.9 tdi 150hp pe golf 1. Deci se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

secretu le ca poti sa pleci >tare< si fara scartait. NUmai sa te obisnuiesti cu masina.

Daca ai pret de pret pe masina te sfatuiesc sa te apuci. Merita!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face conversia, dar e foarte greu, si-ti trebuie un meserias adevarat

www.vwfixx.com

aici parca era explicat ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut john! scuza-ma ca nu am mai raspuns, dar n-am avut net. cauta-ma si te rezolv eu. se poate fara nici o problema, aceeasi operatiune doresc sa o efectuez si eu, si chiar o voi face, dar sa pic de acord cu ideea "diesel" sau cu cea de 1.8T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca poti sa iei toate piesele de pe el nu ar fi nic o problema, acuma vezi la ce costuri te duci, iar daca pui motorul+cutie, automat schimbi si cauciucurile, deoarece rapoartele sunt calculate pt 195/65/15, iar daca mai faci si cip sigur trebuie mai late, deoarece pierde aderenta, eu am acelasi motor de 100 de cp cipuit si deja 1,2 rupe aderenta de-mi face numai draci

CAuciucurile nu sunt o problema ca deja am 195/60/15.Sper in cateva zile sa primesc raspuns de la tipul cu motorul si o sa va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga John, jumatate din treaba (aia mai grea) e facuta.

Nu neglija nici varianta unui GIV de data asta cu motorul praf (pe care il iei mai ieftin),

poate si de afara, si te faci cu un GIV complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie de asemenea sa t egandesti l atoata instalatie electrica care difera total. Motorul are G4 ar epompa de injectie el si pompa de alimentare in porbagaj, ar ecalculator de bord deci alte modificare, e altfel conceput. E greu ce vrei tu, dar merita. Mult succes. Sa ne tii la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!