Jump to content

potentiometrul clapetei de acceleratie


gribelu
 Share

Postare recomandată

Care ar fi pasii pentru a regla potentiometrul clapetei? Mie mi-a umblat un idiot in service la ea, in urma cu cateva luni, si de atunci masina parca nu mai trage ca la inceput. Am tot invinuit avansul dar dupa ce am tot reglat la el, incep sa cred ca nu e vinovat...

Sunt dispus sa experimentez pe potentiometrul meu... asa ca astept idei :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am spus ca al e de vina intr-un post anterior. Ala se regleaza cu un aparat de masura in cazul in care nu e stricat. Stiu eu un mecanic care mi-a facut si mie operatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe www.volkswagen.msk.ru si la injection gasest in engleza ce si cum se regelaza. SIGUR

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm am gasit ceva acolo dar ei au ceva numit "test box" pe care o conecteaza la senzor si apoi verifica rezistentele.. deja e cam nasol ca n-am asemenea scule :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma cred ca incep sa caut la dezmembrari corpul carburatorului cu potentiometrul pe pozitia de fabrica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit sa se regleze potentiometrul ci doar sa se verifice.

Nu de alta, dar in manualul de service scrie sa nu-ti bagi degetele in el :D

Cea mai buna solutie este sa cauti altul la dezmembrari

P.S. Cunosc pe cineva (este mecanic) care a desfacut un astfel de potentiometru si l-a curatat cu... un smirghel foarte fin. Cica i s-a parut ca era murdar... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclus sa il cureti cu smirghel. E grafit si nu faci decat sa il distrugi. Se curata doar cu alcool tehnic in cel mai rau caz si se poate regla in cazul cand un mecanic minune l-a dereglat sau nu mai fac contact lamelele pe el sau daca e intrerupt nu ai ce-i face si trebuie sa il scoti iar cand il montezi la loc trebuie reglat si se poate regla i-am trimis deja instructiunile lui gribelu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele care sau intrerupt sau mai exact au santuri in grafit se pot da cu un creion de tamplarie o data la o saptamana si mai merge pana se face rost de altul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Exclus sa il cureti cu smirghel. E grafit si nu faci decat sa il distrugi. Se curata doar cu alcool tehnic in cel mai rau caz si se poate regla in cazul cand un mecanic minune l-a dereglat sau nu mai fac contact lamelele pe el sau daca e intrerupt nu ai ce-i face si trebuie sa il scoti iar cand il montezi la loc trebuie reglat si se poate regla i-am trimis deja instructiunile lui gribelu

radugti-poate imi trimiti si mie insructiunile de reglare

sau gribelu

sau oricine stie sa mi zica cum se regleaza please!!

Modificat de nutzucu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca poate cineva sa puna o poza cu potentiometrul, nu am probleme dar e bine de stiut pe viitor( multumesc anticipat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o poza pe forum si ti-am indicat locul unde este plasat potentiometrul(sper ca nu am gresit ca am folosit resp. poza).Referitor la reglajul potentiometrului am observat ca daca slabesc suruburile de prindere si il rotesc inspre habitaclu creste turatia si timpul de injectie (observat cu VAG-COM).Daca il rotesc inspre motor scade turatia dar in momentul accelerarii 'imi da in nas' si apoi se tureaza.Si mie mi l-a curatat un 'prieten' si acu imi caut DIN NOU un corp de injectie!Dar cel putin am scapat de fenomenul datului in nas la accelerare!

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit aceasta pagina ca ghid http://www.cc.ece.ntua.gr/~achan/Cars/Car_Modifications.htm recomand daca nu intelegeti f.bine termenii tehnici sa nu va apucati de reglaje 4exemplu:nu confundati surubul din partea de sus care e reglat din fabrica si nu trebuie umblat acolo cu surubul care apasa pe contactul de ralanti si care se poate regla..

de interes este partea The idling switch stop screw si The potentiometer

Modificat de nutzucu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozitia potentiometrului se poate regla fara mari probleme daca ai aparatura. Eu folosesc un tester Black Box pe care il inseriez intre

ECU al motorului si motor. In acest caz vad toti parametrii care asigura functionarea motorului. Date tehnice nu sant publicate

exact ptr a nu deregla functionarea motrului. Mie mi-au trebuit 2 luni ca sa gasesc calea de reglaj a injectiilor monopunct,

acum le fac la ordinea zilei, in mod normal ajunge sa-l reglezi in 1/2 ora. Dar..de cele mai multe ori mai sant si alte

elemente de comanda defecte si atunci incepe distractia. Zilele trecute a venit la mine un Golf 1,4 care era "praf", s-au

atins la ele de toate suruburile existente. Mi-a trebuit sa lucrez la el 3 zile ca sa functioneze perfect.

Asadar nu va sfatuiesc sa lasati pe cineva fara aparatura sa umble la potentiometru de clapeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

BUNA ZIUZA.IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA UNDE POT SA REGLEZ SI EU CARB.(MONOPUNCT)LA UN GOLF 3 1,8 CM SI 75 CP

:dry:

Nu mai scrie cu caps lock

Modificat de taz21
caps lock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu este caburator .

Este injectie monopunct. Si tocmai pentru ca este injectie electronica nu poate fi reglata. Se regleaza automat bineinteles daca nu are defectiuni.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!