Jump to content

Nu pot sa desfac fulia centrala


Radugti
 Share

Postare recomandată

Salut ! Am si eu o mica problema. Vreau sa imi schimb curelele si nu pot sa desfac fulia centrala. A facut pana acum 6 victime (imbusuri de 6). Nu stiu cu ce sa o desfac. Recomandati-mi si mie o scula meseriasa. Dupa cele 4 imbusuri de la fulie am vazut ca urmeaza un surub ciudat pe centru. Ala cu ce se desface ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru suruburi incearca intai un spray degripant, lasa-l putin sa actioneze si incearca un imbus de calitate (nu turcisme din materiale moarte).

Mai departe nu stiu ce fel de surub este; sigur te vor ajuta colegii de forum.

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vino la draper sa-ti iei un imbus ca lumea! www.sculedemana.ro

pt curele nu se desface si surubul central ( numai pt schimbarea simeringului din spatele pinionului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat de la ROCAST un imbus enorm de scump dar si extraordinar de bun ( nu se vede nici o zgarietura pe el dupa ce am desfacut imbusurile de la fulie ). A doua chestie este ca trebuie sa desfac si surubul central ca sa pot sa dau fulia jos si sa scot capacu de plastic din spatele ei ca sa pot sa schimb cureaua si pe ala nu pot sa il desfac. Am tras pana s-a ridicat motoru din tampoane si mi-e frica sa nu rup vreun tampon asa ca am sa apelez la un service care are pistol cu aer sa-l desfaca ca eu nu pot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca fulia nu iese fara surubul central?

din vastele mele cunostinte iese.

bate putin cu un ciocan din platic pe margini sa vezi ca se misca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am crezut ca iese asa ca am schimbat doar cureua de la servo si de la ac si am montat totul la loc dar daca tu zici ca iese maine ma apuc sa o demontez din nou ( :huh: acum am super imbus ) si o sa mearga mult mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce minuni face "scula"? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt valiauto : Deci vreau sa ma intelegi bine, eu vreau sa schimb cureaua de distributie. Pe fulia centrala sint 2 curele una de transmisie lata cu caneluri care antreneaza aerul si alternatorul si cureaua trapezoidala mica care antreneaza pompa de apa si servo. Fulia centrala este cea care trebuie scoasa pentru a putea demonta capacul inferior de plastic de la cureaua de distributie. Intrebarea mea este cum se da jos fulia mare de transmisie ??? Parerea mea este ca trebuie desfacut surubul cu cap de 19 in 12 laturi care se insurubeaza in vilbrochen.

Astept sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Acel surub mare nu tine decat pinionul distributiei, fulia propriu-zisa se tine in cele 4 inbusuri. Dupa ce le desfaci, foloseste un ciocan cu care loveste-o usor sa n-o strambi si vei vedea ca iese! Poti folosi si spray degripant pt deblocarea ei de pe pinionul distributiei. E simplu rau, Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Daca tot e vorba de acel surub mare stie cineva in ce parte se desface acel surub? Ma refer la surubul care tine pinionul de distribute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!