Jump to content

Tampon cutie golf 2


agent smith
 Share

Postare recomandată

Este cineva care a mai facut operatia asta? Am tamponu de la cutia de viteze care in momentu de fata nu mai are nici un rol acolo, e mort... drept urmare se aud niste sunete din compartimentul motor de parca s-ar rupe masina in doua.

Am vazut ca e prins in partea de sus cu un surub (de 17) dar care atunci cand incerc sa-l desfac merge in gol si ma gandesc ca ar avea o piulitza undeva dedesubt la care trebuie tinut contra.

Daca ati putea sa-mi ziceti in cateva cuvinte ce am de facut, sigur maine rezolv si eu :P

senqiu

Modificat de agent smith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine avea infasurat un arc elastic peste acel surub si intradevar dadea impresia ca merge in gol. Cand am demontat cutia de pe masina am avut surpriza sa ma trezesc cu acel arc, foarte greu de pus la loc de altfel. Nu stiu daca era normal sa fie asa sau nu. Poate mai posteaza si altcineva cu vreo parere sau o certitudine. In felul asta ma conving si eu daca este o anomalie au ba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubul ala din cate stiu eu se infileteaza in tamon, deci ar trebui sa iasa. Apoi desfaci cele doua brate care vin prinse de cutie si poti sa scoti tamponul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu, la prima vedere nu pare complicat... un surub in partea de sus, si celelalte doua in lateral. am vazut pe tamponul cu care vreau sa-l schimb pe cel defect ca are filet, deci teoretic surubul acela trebuie sa se desfaca... dar nu o face. why?

si inca una: ce trebuie sa am in vedere daca scot tamponu? sa nu cada ceva pe acolo... nu am cunostiinte foarte bogate in domeniu, deci luati-ma usor :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa se fi desprins partea cu filetul din tampon si sa se invarta in gol. Incearca sa strangi tamponul cu ceva de partea mai ingusta de sub surub poate agata si nu se mai invarte in gol. Daca nu merge asa dai gaura un el cu bormasina.

Pe langa cele 2 suruburi de pe fundul cutiei mai ai inca 3 pe carcasa diferentialului. Incearca sa sustii fundul cutiei cu ceva cat lucrezi ca sa nu ramana tot ansamblul motor+cutie numai in 2 tampoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, incepe sa prinda sens. am uitat sa specific ca toata problema asta a inceput cu un "mester talentat" care candva in trecut cand mi-a schimbat cutia de viteze, a bagat in partea de sus un surub mai lung decat era indicat drept urmare a desprins cauciucul de partea metalica si deci tamponul si-a pierdut rolul functional. sper ca m-am exprimat corect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 2 suporturi care stau peste tampon, cel din tabla care este prins in 2 suruburi pe cutie si inca unul pe caroserie, si un suport din aluminiu prins in 3 suruburi pe cutie si acelasi surub de 17 pe caroserie.

v-a trebui sa le scoti pe ambele ca sa inlocuiesti tamponul acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu tamponu azi. a fost ceva bataie de cap cu surubu ala care mergea in gol, a trebuit sa-l dau afara cu flexu.

una peste alta, nu am scapat de troncanitu de sub masina... nu era de la tampon (era si ala stricat oricum). deci zgomotu se aude doar in mers, ceva asemanator cu o piesa de sub capota care nu-i stransa bine si are joc si zdrangane. daca opresc masina si zgaltai pe acolo tot ce pot, nu depistez nimic.

momentan ramane un mister... pana ma trezesc ca se rupe ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica flansa din capul amortizorului, bucsele capetele de bara. Ridica masina pe cric si trage de roata in toate partile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am fost cu masina la service sapt trecuta si a ridicat-o sus la cucurigu... se uita ala acolo, misca de una de alta, trage de volan... "domne masina nu are nimic"

zic io: "ceva probleme la articulatii?" el: "n-ai nici o treaba"

io: "cat face?" el: "pai... 100 mii" :)

ca sa mai aprofundez putin. sunetul se aude doar la denivelari (mici, mari nu conteaza) si vine de undeva de sub masina, din apropierea pedalierului. precizez ca nu am deloc joc in volan, nici macar 1 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mie imi bateau etrierii . Era lamela aia pe post de arc sarita.

Tot asa auzeam de sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de curand sa ivit si la mine o problema asemanatoare cu a lui smith..la plecarea de pe loc (normal) se aude un pacanit scurt undeva sub scaunul meu, concomotent cu miscarea la fel de scurta a schimbatorului de viteze.parca ceva nu este in regula si este deranjant mai ales cand schimbi

ce sa fie

@smith > jocul din volan cum l-ai rezolvat?ai strans ceva pe acolo sau ai schimbat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e in lucru de aprox o luna, deci n-a mai fost miscata. probabil ca "defectiunea" este inca la locu ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce rapid ai fost.2 min :(

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Este cineva care a mai facut operatia asta? Am tamponu de la cutia de viteze care in momentu de fata nu mai are nici un rol acolo, e mort... drept urmare se aud niste sunete din compartimentul motor de parca s-ar rupe masina in doua.

Am vazut ca e prins in partea de sus cu un surub (de 17) dar care atunci cand incerc sa-l desfac merge in gol si ma gandesc ca ar avea o piulitza undeva dedesubt la care trebuie tinut contra.

Daca ati putea sa-mi ziceti in cateva cuvinte ce am de facut, sigur maine rezolv si eu :D

senqiu

sprijini cutia de viteze sa nu cada si desfaci surubul. Daca se invirte in gol trebuie sa tii contra pe partea cealalta: scoti cutia de pe motor, sau sustii motorul pina ajungi la flansa care este pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat demult problema... cu flexu

ai bara de torsiune(stabilizatoare)?daca da vezi bucsele de la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!