Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, aditrana said:

Salutare, este cineva de prin zona sa ma ajute si pe mine cu o programare la calculatorul franei de mana a fost schimbat(asa am luat masina) si la cine am fost nu se pricepe nimeni toti ma trimit la VW. Multumesc frumos.

banuiesc ca vorbesti de codarea acestuia - nu este greu, cauta-l pe Gabriel - imi aduc aminte ca este din zona ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut florin de codare cred ca este vorba, pe gabriel cum il gasesc ca daca dau search cu gabriel nu gasesc nimic. Multumesc.

Modificat de aditrana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, datorita colegului ionutm81 am reusit sa fac codarea care nu era identica intre grupul abs si frana de parcare. Sarabatori Fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaiprunea

Ma poate ajuta cineva ? 
 S a aprins pe bord un P taiat impreuna cu martorii abs si esp, am frane cand merg, dar, cand apas pedala se aude un zgomot ciudat ca si cum ai freca fier pe fier.

Multumesc.

Modificat de mihaiprunea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GEOMANBLACK

cum decapsulez si eu un motoras de etrier? sa ajung la rotita dintata etc...va multumesc

Modificat de GEOMANBLACK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac
Chiar acum, GEOMANBLACK a scris:

cum decpsulez si eu un motoras de etrier? va multumesc

Manual sau electric cu vcds cred ca te referi la retragere pistonas etrier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GEOMANBLACK

nu ...mi-a ramas blocat ,l-am dat jos si ma uit la el nu imi dau seama cum sa il desfac( carcasa motorasului de la etrier) se vede o curea o rotita dintata...vreau sa ajung in interiorul lui si nu imi dau seama

are carcasa sparta si a intrat mizerie acolo , as vrea sa il curat si sa-l repar apoi sa  lipesc carcasa ,sa vedem cu ce....stiu ca mai sunt colegi care le-au demontat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il decapsulezi din partea din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GEOMANBLACK

cum ? ca nu mai am nici o idee....il tai sau il sparg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o surubelnita lata, o sa cedeze capacul de deasupra, apoi scoti rulmentul cureti degresezi, pui un pic de vaselina, cureti bine capacul si il lipesti pe pozitie, lipeste si crapaturile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....acolo sunt 4 rulmenti ....odata scos primul ....nu mai poti ambutisa ansamblu decat cu o presa speciala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a cazut si mie la datorie motorasul dreapta de la frana de parcare (resistance to movement - V283 :banghead:) si din cauza costului mare al unui motoras nou (14 mil original, 11 aftermarket) ma gandesc sa il inlocuiesc cu unul reconditionat (scap cu vreo 4 mil cu tot cu montaj). Si-a reconditionat cineva motorasele de la frana de parcare ? Mai au ceva durata de viata dupa reconditionare ? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se repara cu succes daca se inlocuiesc toate piesele defecte ,ale mele(si nu numai) merg de 2 ani impecabil,le folosesc de minin 5 ori pe zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci @EEXCALADE!

Stie cineva cum pot sa aflu daca motorasul de parcare e 6-torx sau 12 torx fara sa-l demontez ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tè referi la cele 2 suruburi ale motorasului care sunt prinse pe etrier este torx de 3

Torx de 30 

Modificat de costeaua
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la model este de 6  

Iar daca te referi la torx-ul central al motorasului. ..am intalnit la b6 din 2006 , torx in 6 , iar la b6 din  2009 torx in 12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna , am un passat din 2005 si am fost la service sa imi schimbe placutele si pe partea stanga nu imi merge motorasul , am verificat firele si nu vine curent la el , are separat siguranta stanga - dreapta sau poate fi dus modulul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sigurante stg/dr. Ce eroare dadea pe tester? Resistence to movement, short to ground etc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are sigurante separate stg/dreapta. 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trei coduri de eroare 

02430 - Left Parking Motor (V282) Resistence

            006  - Short to Plus - Intermitent

02432 - Supply Voltage for Left Parking Brake Motor

           012 - Electrical Fault in Circuit - MIL ON

02428 - Left Parking Brake Motor (V282) - Clamping

           000 - - - Intermitent

am verificat firele pina la modul si de la modul nu ii da comanda poate fi modulul sau sa verific altceva si care sunt sigurantele exact  daca ma ajutati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bn , verific putin mai tarziu ca masina e ramasa in curte la un prieten si revin cu un raspuns 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

Are sigurante separate stg/dreapta. 

Unde ai gasit tu sigurantele ptr motorasele stg / dr ? In toate schemele apare numai ptr modul, nicidecum ptr fiecare parte. Sa-mi arati ca sunt tare curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai prb la motoras, trebuie inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V282 SD30 ,SC29 Valid from May 2005

V283 SD31,SC30 Valid from May 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!