Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

CiprianChiriac

Da.si de ce totusi apare functia nu are eroare..Cine a mai patit asa,rog sa dea un sfat, trebuie pusa siguranta in panou pentru A.H??alt buton sa fac o proba nu stiu de la cine sa iau daca e un bine voitor in Constanta dau o bere

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul se poate proba cu vcds daca este bun. Nu trebuie sa iei alt buton.

Pompa de ABS stie AH? Este codata pt AH? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac
2 minutes ago, iobau998 said:

Butonul se poate proba cu vcds daca este bun. Nu trebuie sa iei alt buton.

Pompa de ABS stie AH? Este codata pt AH? 

Am codat pt A.H. si a dat cod accept cu 57 a aparut functia in BC,si nu am eroare nici pe calc fran nici pe pompa .Pompa de ABS nu stiu daca stie de A.H.Cum pot afla? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai codat cu 57 ecu de frana.

Nu are treaba cu abs-ul.

Hmmmm, cum poti afla..... cred ca cel mai simplu este sa ne postezi codul pompei de ABS si cineva sa zica daca are AH din fabrica/sau montat ulterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac
1 minute ago, iobau998 said:

Tu ai codat cu 57 ecu de frana.

Nu are treaba cu abs-ul.

Hmmmm, cum poti afla..... cred ca cel mai simplu este sa ne postezi codul pompei de ABS si cineva sa zica daca are AH din fabrica/sau montat ulterior. 

Pai la ECU de frana imi aparea functia ptr A.H, trebuie codat /activat ceva si in ABS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se codeaza nimic pe abs. E foarte posibil ca a ta sa nu suporte. Ti-am mai spus si anterior cred-fiind BM si cu s&s nu cred ca iti merge. Ai vb cu userul cridaia? Avea aceeasi pb ca a ta. Vezi ce pompa avea si el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offf, daca ABS ul nu stie AH nu o sa ai AH.

Abs ul se codeaza f greu. Pt modelele dupa 2009 nu mai este documentat, nici rostech nu mai explica. Am patit-o pe propria piele. Am facut upgrade la softul abs si pana l-am recodat corect mi-au trebuit 2 luni. Lafel, pierdusem functia de AH. Adica o avusesem initial dupa care, pt ca nu reuseam codarea nu o mai aveam. In bord era aleays on, titul perfect dar butonul nu se aprindea. Dupa codarea corecta totul merge ca initial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac
Just now, pronet said:

Nu se codeaza nimic pe abs. E foarte posibil ca a ta sa nu suporte. Ti-am mai spus si anterior cred-fiind BM si cu s&s nu cred ca iti merge. Ai vb cu userul cridaia? Avea aceeasi pb ca a ta. Vezi ce pompa avea si el. 

Multumesc,da l-am intrebat da nu am primit un raspuns...cod pompa ABS:    3C0 614 109 AH am vb cu cineva cu un B7 cu aceiasi pompa si are A.H de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce revizie de sw ai? Posteaza complet info ABS

7 minutes ago, pronet said:

Nu se codeaza nimic pe abs. E foarte posibil ca a ta sa nu suporte. Ti-am mai spus si anterior cred-fiind BM si cu s&s nu cred ca iti merge. Ai vb cu userul cridaia? Avea aceeasi pb ca a ta. Vezi ce pompa avea si el. 

Merge AH cu s&s. Nu merge ACC cu s&s.

Poate sa stie abs ul AH dar sa nu fie activat. Problema a fost dezbatuta mult pe motor-talk.de

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Cod pompa : vag number 3C0614109AH

Component: J104 C4 440 V2 0024

Shop#: IMP:000 wsc 05311

Soft Coding 0035323 pompa e TRW

asta e tot  de pe abs ,sw?,nu stiu la ce te referi

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut B6 cu Start/Stop si AH. B7 da, dar din ce retin de pe forumurile din US si UK, exista ceva diferenta intre ABS (pompa, senzori, software).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Ma gandeam ca poate merge ,b7 e fabricat de la inceputul anului 2011 si a mea e in 2010 luna iulie ? deci  o parte din b7 sunt echipate cu pompa abs cum am eu.daca e ceva din soft si stie cineva o rezolvare rog sa ma ajute si contracost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resoftare de ABS greu de crezut ca face cineva in RO.

Ai rabdare, sa vedem daca cineva cu pompa ta are AH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Da este un coleg cu B7 cu aceiasi pompa si A.H .da poate rasre un B6 cu pompa la fel si A.H oricum alceva nu cred ca am gresit la montaj odata ce apare pe BC si nu am erori (pompa vede si TMPS am buton "SET"de fabrica)

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca B6 nu "stie", din ce-mi amintesc la nivel de diferente, cum sa discearna intre opririle pentru Stop/Start si opririle pentru AH. Deci ori opresti si actionezi AH, ori opresti si opresti motorul.

B7 "stie" sa le faca pe ambele, diferenta nu e doar la nivel de ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are tot  V2 0024 ?

Ce codare are pe ea? Este f imp

2 minutes ago, EWS said:

Problema e ca B6 nu "stie", din ce-mi amintesc la nivel de diferente, cum sa discearna intre opririle pentru Stop/Start si opririle pentru AH. Deci ori opresti si actionezi AH, ori opresti si opresti motorul.

B7 "stie" sa le faca pe ambele, diferenta nu e doar la nivel de ABS.

Pai atunci sa dezactiveze S&s si sa vedem daca merge AH. Sau parca B6 nu are buton de dezactivare, nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

0035323 codare initiala .are buton  "SET" nu stiu exact daca am dat codul ce trebuie nu.mi da voie sa incarc poze 

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Cred ca am dezactivat tmps ,la codarea initiala0035323 am adaugat +0002048 adunat si a dat cod accept dupa car nu mai functiona tmps din buton,da nici A.H nu are nici o schimbare

Am dat outup test pe Parking brake si se aprinde ledul de la autohold si cel din bord cu verde "picior pedala"deci butonul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai. Ca AH nu este documentat cum este tmps sau acc sau dsg. Adica valoarea o stie doar fabrica si rosstech probabil. Daca intrii la ei pe site spun sa le trimiti scanare ximpleta si ei iti trimit codarea (asta normal daca ai vcds legal).

 

Acum, la mine de ex intre codarea cea buna si codarea in care nu mergea AH era o diferenta de vreo 300 si ceva in valoare. 

Acum, teoretic, daca transformi numarul in modul binar vezi cum sunt bitii si comparand diferite codari de pe diferite masini cu dotari diferite ar trebui sa iti dai seama ce reprezinta bitii. Insa nu iese chiar asa. Algoritmul este mai complex. 

De ex ce se stie sigur este bit 15 start/stop, bit 14 ACC si akte cateva. AH cica ar fi Bit 7. DAR la unii este 1 la altii 0. De asta zic ca algoritmul este mai complex.

La tine codarea 35323 se traduce:

1000100111111011

Daca te uiti la bit 15 ai 1 deci start/stop. Bit 14 0 deci nu ai ACC. La bit 7 ai 0, TEORETIC nu ai AH activat. Bit 11 este TMPS, ai 1, deci ai sensor presiune activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Waw, esti priceput,eu nu mai inteleg nimic.se poate face ceva ?eu asi renunta la tmps pentru A.H mi se pare mai util .De 2 saptamani tot ma documentez dar se pare ca fara succes

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce as face eu in locul tau? Cum e masina acum, cu AH instalat si activat, m-as duce la reprezentanta, si as CODA doar pompa ABS cu odis prin fabrica. Teoretic trebuie sa iti vada dotarile de pe masina (inclusiv AH) si sa ti-o codeze bine. Daca o codeaza si AH nu merge, atunci pompa nu stie AH (sau versiunea de soft).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, CiprianChiriac said:

Waw, esti priceput,eu nu mai inteleg nimic.se poate face ceva ?eu asi renunta la tmps pentru A.H mi se pare mai util

Nu are nici o legatura Tmps cu AH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Pompa eu zic ca stie de A.H deoarece colegul nostru "Humerg "are pompa identica cu A.H. functional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!