Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

In sfarsit am reusit sa rezolv treaba. Am reusit sa refac setarile de baza, si sa codez corespunzator EPB-ul.

Multumesc tuturor pentru ajutorul oferit. Daca vreodata va pot fii de folos, nu ezitati sa ma contactati.

 

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva vreo metoda de a repara butonul de frana ? L-am desfacut si l-am demontat, dar nu imi dau seama ce ar putea fi stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l ca nu e scump. Gasesti aici pe forum la colegii care vand produse de retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumparat unul din reprezentanta = 170lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumparati originale, de la reprezentanta sau mag piese - ca sa nu aveti probleme cu ele.... cum v-a dat si cridaia, pretul este in jurul la 170 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, intru în conversație cu același tip de problema, etrier dreapta spate blocat. As vrea sa îl pot recondiționări, am încercat sa văd dacă pot și am observat ca mă depășește situația. Îmi puteți recomanda un service sau persoana care reconditioneaza din nordul țării.Vă multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste/cauta l pe colegul EXCALADE(e din Bacau).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Exista vreo posibilitate de a dezactiva motorasul care se blocheaza in urma actionarii franei electronice (spate dreapta)?

 

Momentan, am martorul "P" galben taiat activ + cel de la frana (!) aprins, cand incerc sa activez frana electronica se blocheaza toate cele 4 roti. Cand incerc sa deblochez frana electronica, martorii aferenti raman activi, se aude deblocarea franelor mai putin cea din spate dreapta.

 

Efectiv, cand incerc sa plec de pe loc roata spate dreapta ramane blocata. Fortez butonul de activare frana electronica dupa care se deblocheaza si roata spate dreapta, pastrand totusi eroarea din bord. Problema descrisa anterior persista si in incercarile ulterioare de a utiliza frana electronica.

 

De accea intreb daca este vreo posibilitate de a izola motorasul cu pricina (spate dreapta) si a utiliza frana electronica fara actionarea motorasului de pe spate dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frana electronica actioneaza numai etrierii spate - ii poti scoate mufa la cel defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica problema la Passatul meu, am montat butonul de auto hold si l-am legat la calculator si butonul esp conform schemei. Butonul e luminat doar cand masina e pe pozitii. Dupa ce pun contactul se stinge. Care ar putea fi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

La un passat B6 4 motion, am urmatoarele coduri de eroare pe modulul de parking brake:

 

02428 - Left parking brake motor(V282) clamping force not reached

             002 - lower limit exceeded

02432 - supply voltage for left parking brake module(V282)

            012 - electrical fault in circuit - MIL ON

 

Ideea este ca masina este parcata cu frana trasa si nu pot sa plec.

Ma poate ajuta cineva sa imi spuna care este problema si cum as putea sa ridic frana de mana pentru a merge eventual intr-un service.

 

Va multumesc,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa poti pleca de pe loc ,scoti motorasul cu T30 si desfiletezi pistonul de frana cu T40( T=cheie torx/stelata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Mersi mult. Si dupa aceea ar trebui sa schimb motorasul? Din codurile de eroare care are fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sau sa cauti pe cineva sa ti le reconditioneze(sper ca sigurantele le ai verificat).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am verificat sigurantele, dar imi da eroare numai pe stanga.

Sunt sigurante diferite pe stanga si dreapta, sau este aceeasi siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, etrierii au alimentari/sigurante diferite

 

problema la tine pare sa fie de etrier... dar verifica si sigurantele, nu strica

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

 

Sunt tipul care mi-ai refacut acum 2 ani modulul auxiliar de caldura(Z35) la passat B6.

Poti sa imi zici unde sunt localizate sigurantele si care este numarul lor, ca sa le verific?

 

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

 

verifica  sig SD30 si SD31 sau SC29 si SC30 (difera in functie de anul de fabricatie)

 

SC sunt pe partea soferului, SD pe partea pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult Florin.

 

O sa le verific diseara, caci masina este in parcare :).

Ziceai ca presupui sa problema mea este de la etrieri. Adica s-a blocat etrierul stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este foarte posibil ... sa fie deteriorat si partea electrica sa nu mai poata actiona partea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a blocat motorasul de pe stanga, nu etrierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sa fie deteriorat si partea electrica sa nu mai poata actiona partea mecanica.

 

nu asta rezulta din postul meu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care actionez frana de buton, ambele roti blocandu-se, iar apoi la deblocare roata din spate dreapta ramane blocata, mai sunt ceva sanse de a recupera motorasul de frana?

 

Este posibil sa fie problema cu alta piesa in afara de strict motorasul de pe partea dreapta? (etrier, electric?)

 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!