Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

sa o scanezi cu un VCDS sau alt tester compatibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

schimba butonul franei de mana, sterge erorile si vedem daca si ce iti mai ramane

Am fost la reprezentanta si am luat un alt buton si tot nu a functionat. Am fost la un electrician, mi-a bagat testerul lui si mi-a spus ca masina nu-mi recunoaste nici butonul nici ambii etrieri.

 

Am dat jos ambele motorase si cand le-am dat jos, a curs foarte mult lichid (nu stiu ce lichid era, dar semana cu apa) si in interiorul motoraselor era totul ud. Cred ca au mai fost reparate/reconditionate pentru ca pe margine erau date de jur imprejur cu silicon pentru geamuri.

 

 

Vin cu continuarea problemei... Motorasele le-am conectat la o baterie si functioneaza in ambele sensuri. Am curatat bine, am dat cu silicon de jur imprejur si le-am montat inapoi pe masina.

Problema-i ca nu mi le recunoaste masina de nici un fel. Am fost la electrician, mi-a bagat-o pe tester si nu vrea de nici o culoare sa le recunoasca/vada si nici erorile care le are nu vrea sa mi le stearga.

Ce sa-i fac?  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recunoaste siliconul.....Glumeam! Sistemul motoraselor e gripat ,merge ingreunat fapt care duce la un consum de curent mai mare,de aici nu le recunoaste si da eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era siliconul, eram cel mai fericit :lol: 

 

Problema-i ca n-am pus inapoi ambele motorase care au fost inundate cu apa. Am pus un motoras din ala si unul din dezmembrari (cel de la dezmembrari avea o piesa din mecanismul intern blocat si am inlocuit-o cu o piesa de la cel care a fost inundat, dar motorasul in sine era ca si nou). Cand le-am conectat la baterie n-am sesizat sa fie vreo diferenta intre ele in legatura cu modul de miscare (nu smuncea sau ceva-n genul)  :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un motoras bun nu face zgomot.ale tale cum se aud ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bazaie in momentul in care se invart (si inainte cand se cupla frana de buton/mana se auzea un bazait).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i  :( . Nu merge sa sterg erorile.

5 Faults Found:02433 - Supply Voltage for Right Parking Brake Motor (V283)             011 - Open Circuit - MIL ON             Freeze Frame:                    Fault Status: 11111011                    Fault Priority: 1                    Fault Frequency: 4                    Reset counter: 228                    Time Indication: 0                    Date: 2064.00.00                    Time: 00:00:00             Freeze Frame:                    Voltage: 12.32 V                    Count: 11702435 - Supply Voltage for Control Module for Right Channel             009 - Open or Short to Ground - MIL ON             Freeze Frame:                    Fault Status: 11111001                    Fault Priority: 1                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 228                    Mileage: 175000 km                    Time Indication: 0                    Date: 2015.08.05                    Time: 13:13:59             Freeze Frame:                    Voltage: 14.08 V                    Count: 11302434 - Supply Voltage for Control Module for Left Channel             009 - Open or Short to Ground - MIL ON             Freeze Frame:                    Fault Status: 11111001                    Fault Priority: 1                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 228                    Mileage: 175000 km                    Time Indication: 0                    Date: 2015.08.05                    Time: 13:14:14             Freeze Frame:                    Voltage: 13.97 V                    Count: 11202443 - Control Head             008 - Implausible Signal - MIL ON             Freeze Frame:                    Fault Status: 11101000                    Fault Priority: 2                    Fault Frequency: 180                    Reset counter: 233                    Mileage: 174920 km                    Time Indication: 0                    Date: 2015.07.29                    Time: 19:56:16             Freeze Frame:                    Voltage: 14.18 V                    Count: 4602432 - Supply Voltage for Left Parking Brake Motor (V282)             011 - Open Circuit - MIL ON             Freeze Frame:                    Fault Status: 11111011                    Fault Priority: 1                    Fault Frequency: 4                    Reset counter: 228                    Time Indication: 0                    Date: 2064.00.00                    Time: 00:00:00             Freeze Frame:                    Voltage: 12.32 V                    Count: 116
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai butonul e nou, l-am cumparat de la reprezentanta VW locala  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate mufa calc de frana si alimenteaza etrierele direct de acolo. Daca se aud cum lucreaza, sunt ok

 

buton schimbat, cablaj bun, etrieri buni, alimentare in mufa calc de frana exista.... atunci nu iti ramane decat calculatorul franei de mana.

 

verifica bine tot ce ti-am scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum/pe unde intru ca sa gasesc calculatorul franei de frana ca sa alimentez etrierele de acolo? Stiu ca e sub cotiera centrala, dar cum ajung la el?

 

Dau scaunele in fata, scot capacele alea de plastic de sub scaune si desfac suruburile alea (unul pe partea dreapta si unul pe stanga)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...vine demontata toata consola centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

setare de baza pe motorase ai incercat sa faci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ala e calc de frana de deget. Ce eroare ai ?

 

daca ai eroare pe control head - atunci este de la buton - pentru restul, trebuie sa postezi exact ce iti apare, sa iti zicem ce poti verifica.

Sal.,

Scuze ca va raspund asa de tarziu, dar am avut multa treaba la serviciu .

Eroarea este aceasta :

 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 53: Parking Brake        Labels: 3C0-907-801-53.clb
   Part No SW: 3C0 907 801 E    HW: 3C0 907 801 E
   Component: EPB  VC8HC003   013 0003  
   Revision:   013       
   Coding: 0000011
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 244CFD84E7F979012A7-8071
 
1 Fault Found:
02443 - Control Head 
            012 - Electrical Fault in Circuit - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 11111100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 39
                    Reset counter: 139
                    Mileage: 49448 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2015.08.07
                    Time: 11:09:50
 
             Freeze Frame:
                    Voltage: 13.46 V
                    Count: 44
 
 
-------------------------------------------------------------------------------
 
Iar de aparut a aparut la o franare ceva mai violenta ca eram sa-l pup pe unul in ASUS .
Nu am atins absolut deloc BUTONUL DE FRANA DE DEJET si nu eram in stationare .
Mentionez ca ea nu se poate sterge cu VCDS-ul .
Iar dupa ce a aparut acum cand franez tot asa mai violent (ceva gen FRANARE DE URGENTA) parca-mi blocheaza rotile spate si in anumite momente simt asa cum ar fugi spatele .
Astept parerile voastre .
Multumesc .
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba butonul - cumperi ultima revizie, cel cu C parca.... sa cumperi OEM.

 

nu are treaba butonul si eroarea cu ce iti pare tie... ca fuge spatele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba butonul - cumperi ultima revizie, cel cu C parca.... sa cumperi OEM.

nu are treaba butonul si eroarea cu ce iti pare tie... ca fuge spatele.

Si daca ar fi nevoie sa schimb si calculatorul de sub consola centrala ce calculator recomanzi ?

Un cod de piesa si un parc de dezmembrari de unde sa-l pot lua SH ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai treaba cu ala.... schimba butonul si vb dupa aia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum/pe unde intru ca sa gasesc calculatorul franei de frana ca sa alimentez etrierele de acolo? Stiu ca e sub cotiera centrala, dar cum ajung la el?

 

Dau scaunele in fata, scot capacele alea de plastic de sub scaune si desfac suruburile alea (unul pe partea dreapta si unul pe stanga)?

 

scoti capacele de plastic de sub scaune desfaci suruburile , apoi scoti ornamentul de la climatronic desfaci suruburile de la crimatronic( in numar de 4) , deasupra climatronicului in partile laterale mai ai alte doua surubele care nu au legatura cu climatronicul , apoi scoti manerul de la schimbator , scoti butoanele de la AH ESP si ce mai ai pe acolo, deconectezi bricheta cu scrumiera ( va trebuii sa scoti scrumiera) apoi te muti pe locurile din spate pt ca mai ai in spatele consolei(cotierei ) un plastic dreptunghiular cam pe la jumatate , scoti acel plastic cu o surubelnita  si dai de vreo 6 suruburi trebuie sa desfaci decat doua dintre ele  , pe cele de sus, apoi merge sa scoti tot  plasticul ala( cel de se afla priza de 2.2 V si cu ornamentele de la Aerul conditionat)  prin fortare in sus , dupa aceea mai ai alte doua piulite care se desfac cu cheia de 10 , apoi Finish  ai terminat , scoti toata consola cu grija tragand-o in spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos songokubest pentru tutorial, dar am dus-o la un service ca ma depasea situatia cu totul  :lol: .

 

Am urmarit 'operatiunea' sa stiu pe viitor  :tuktuk: .

 

Problema la mine a fost calculatorul franei de mana. Avea APA in el si doi pini erau putin oxidati. Nu stiu cum, nici cei de la service au zis ca nu stiu cum, dar a ajuns apa acolo, intre mufele alea late chiar daca acolo era o garnitura. Au curatat putin calculatorul, l-au pus la loc si GATA. Motorasele desi au avut apa in ele, functioneaza perfect. 

 

Multumesc tuturor pentru ajutor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Sal.,

Ieri dupa ce am schimbat FILTRUL DE MOTORINA (fiind nevoit sa pun contactul de mai multe ori ca sa umplu filtru) si-a revenit frana de dejet .

Am cumparat un buton nou cu C in coada sa-l am acolo in caz ca va mai face pe viitor sa-l schimb .

Desi eu stau cu gandul ca tot calculatorul este probema .

Ca erori la buton am mai avut si in trecut dar le stergem cu VCDS-ul .

Erori ce apareau doar daca actionam frana de dejet (nu asa din senin) .

Oi vedea ce se mai intampla pe viitor .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o problema cu un Passat B6 din 2007. Mai exact in timpul mersului intre 40-80 la ora se aude un huruit dinspre roata stanga fata ca si cum ar atinge placuta de disc. Discurile si placutele pe fata au fost schimbate acum 1000 de km si am tot sperat ca huruitul o sa dispara cand se mai aseaza placutele pe disc dar degeaba inca este prezent. Frana se comporta destul de normal doar ca sunt momente cand franez putin mai tare si pedala aluneca putin in gol ca atunci cand intra ABS-ul. Acel huruit nu este prezent zilnic doar ca in ultimele zile am observat ca este mai accentuat cand folosesc frana de mana. Este posibil sa fie vreo problema la frana de mana si sa ramana ceva blocat ? Tin sa precizez ca frana de mana se comporta normal.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie cumva RULMENTUL ?

Au verificat cei de la service ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au verificat cam 3-4 mecanici si niciunul din ei nu a gasit vreo problema. A fost necesar sa schimb flansele si rulmentii de la amortizoare si am sperat la fel ca dupa schimbare o sa treaca acel huruit dar degeaba inca se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!