Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Salve. Am schimbat placutele de frana pe fata si nu s-au stins martorii.Dupa efectuarea schimbului de placute de frana fata, dupa cati km se sting martorii de pe ecran ? Mentionezca nu am acces la un Vag.com se dau o stergere. La mine sau aprins deodata 4 becuri (abs, esp, acel P taiat si inca unul pe mijloc cu un cerc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveau voie sa se aprinda, vrei/nu vrei ajungi la o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau aprins de acum o luna,inainte de a le inlocui. De aceea le-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o problema la sistemul electric de franare, nu la placute. Salutari Romi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ stefan.

Pai ai spus ca odata cu schimbarea placutelor ti s au aprins martorii(in cazul asta..asculta sfatul lui Excalade).

Cred ca, corect ar fi fost sa ne spui exact situatia dar...

Salut Catalin !

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un passat 2004 si imi apare incontinuu in bord hanbrake fault si stop de la ce o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza si aflii exact. Poate fi de la buton sau de la motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2004 nu erau B6. Tu ai B5. Deci frana de mana pe cablu. Asa ca verifica switch-ul din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar, la B5.5 nu are de ce sa-i apara eroarea asta, daca are probleme la switch-ul franei de mana - mecanice - sau la cablaj... doar iti apare martorul aprins si te avertizeaza pe BC, daca pleci de pe loc, (la masinile care au) - cu mesajul Handbrake on, insotit de avertizarea sonora

 

ce model de Passat ai ? B6 - cu frana de mana la buton - sau B5.5 - cu frana de mana pe cablu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un topic. Mi-am remediat erorile de mai sus.

pana la urma am ajuns la o diagnoza. A reiesit ca am cablul pe stanga fata de la abs si senz.de frana intrerupt. Am dat jos roata si am verificat cablu cu cei 2 senzori. Si intradevar aveam cablul aproape rupt. Cablul se rupsese din cred eu de montarea necorespunzătoare a lanturilor de iarna ce le le-am avut montate acum o luna si ceva.am reusit sa refac conexiunile celor 4 fire si dupa punerea contactului toti martorii ce erau aprinsi de la frana si abs sau stins.dar cred ca ar trebui inlocuit cablul pt.a evita sa intre apa si sa am din nou erori.

acum vin cu o rugaminte...

Stie cineva cum se numeste cablul si unde il gasesc, care duce semnalul la roata stanga fata cu abs si uzura de placute frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu o problema,astazi am inlocuit garnitura de chiulasa la passat B6 2.0tdi BMP,iar la final miau ramas 2 martori aprinsi  un P taiat si ESP.ce sa fie oare?cei de la servis momentan nu stiu despre ce este vorba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce erori e vb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai inteles. Aia sunt 2martori aprinsi.

Erorile le vezi la o diagnoza VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a,am inteles,la diagnoza nu stiu ce a iesit,cei de la servis inka nu stiu.....eu ce stiu e ca sunt cei 2 martori aprinsi kare ink nu stiu ce inseamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deducem destul de usor = > ca nu merge frana de mana si nici ESP-ul.

NU?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca merge frana de mana.....


si P taiat nu cred sa fie de la frana de mana......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P taiat e de la frana electrica de pe spate. Fa calibrare din BS. La ESP probabil ca trebuie facuta procedura de adaptare. Posteaza erorile ca sa nu suntem vraci sa ghicim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,maine dupa ce o sa am erorile o sa le postez,sper sa nu fie ceva grav

Modificat de pefeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martoru ESP a dispărut era din cauza ka a stat fără baterie.însă cel cu P tăiat a dat pe tester ka este butonul de frână de mână.am cumpărat al buton și aceeași problema.tot aprins sta

Martoru ESP a dispărut era din cauza ka a stat fără baterie.însă cel cu P tăiat a dat pe tester ka este butonul de frână de mână.am cumpărat al buton și aceeași problema.tot aprins sta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa par stresant dar nu am gasit un raspuns ..am o problema asemanatoare mi a aparut P - ul acela in bord taiat si scria in bord "parking brake error , owner's manual. cand am vrut sa apas pe butonul de frana a inceput sa lumineze intermitent butonu si mi a aparut  martorul (!) in bort acesta lumnia la randu lui intermitent ..si am realizat ca imi merge un singur motoras spate dreapta  cel de pe stanga nu se mai activeaza ..am dat jos motorasul care nu mergea de pe partea stanga si am realizat ca nu este blocat si functioneaza numai ca nu primeste comanda,,,mi l a verificat un mecanic si a zis ca nu este tensiune pe fir .....este posibil sa fie de la butonul de frana sau de la modul ? nu stiu ce sa mai verific...si nu as irosii banii pe buton daca nu ar fi el cauza...modulul nu am reusit sa l gasesc ..daca ar putea cineva sa ma ajute sa mi spuna locatia exacta am cautat pe sub bord , pe la consola nu stiu unde sa mai caut ...

 

masina este un passat cc din 2009 cutie manuala 2.0 TDI...multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de la frana de mana, este undeva sub cotiera fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!