Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

Sorin Golf 3 cabrio
salutare. am si eu un golf 3 din 93 si la fel ca si mai sus in loc de turometru am un ceas pe care vreau sa il schimb. am fost la un centru de dezmembrari si am intrebat de ceasuri cu turometru si mi-au cerut 50 E. credeti ca e mult ? iar motajul este greu de efectuat ? multumesc.

Pretul eu zic ca este corect, nu e nici mult dar nici chilipir nu-i...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat.

10 ron............

De unde ai luat ledurile? multumesc

da am vazut mai sus raspunsul

Modificat de Silviu_yoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

na in sfarsit si niste poze nocturne

...

Sa inteleg ca acolo unde sunt cadranele albe e iluminatul oprit? eu am luat niste leduri albastre sa schimb becurile din bord ca nu am gasit albe si nu stiu cum o sa dea cu afisajul ala verde. sau isi schimba si ala culoarea? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e totul stock, fara modificari, daca sunt ceva nelamuriri is din cauza calitati pozelor:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac cadranele, le-am pus p hartie fotografica.

Am incercat sa pun 2 leduri pt bord d culoare albastra si nu imi lumineaza decat in partea de sus asa ca am revenit la cele originale si am pus filtrul verde la loc.

Acum am 2 intrebari:

1. Se poate pune o folie normala ( orice culoare) si sa imprastie lumina ca si filtrul verde sau ala e dintr-um material special?

2 Cum fac sa ajung efectiv la cadrane? Am dsfacut bordul dar am vazut ca plasticul ala transparenteste lipit . ?e desfac suruburile alea din spate? Cum se face?

Modificat de kretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut....

Daca vrei sa pui leduri albastre trebuie sa fie din alea cu soclu sau sa le adaptezi cumva. In loc de filtru poti lua o foaie de talc (din aia mata, gasesti la orice librarie) pe care tragi o dunga mai lata la imprimanta, tot de culoare albastra si o pui in loc de filtrul ala verde.

Ca sa ajungi la cadrane trebuie desfacute suruburile din spate (ai grija la mufa, are o chestie mica care o tine, sa nu desfaci vreun contact), se scoate cu tot cu partea electronica iar cadranele ies daca tragi usor de ele. Mai departe te descurci. Sper ca m-am facut inteles, inca nu m-am trezit bine. :D

Iti pun si o imagine cu foaia de talc sa vei despre ce este vorba. Eu mi-am pus rosie iar lumina bate undeva spre portocaliu.

Modificat de Paul.Iasi
NU MAI DA QUOTE LA MESAJUL ANTERIOR!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei filtru de alta culoare,poti folosi foarte bine o mapa din aia de plastic; sunt in ce culori vrei:) . Eu din aia am pus, si se vede foarte bine, cu becurile originale.

Modificat de Bogdan29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc ambele variante. multumesc mult!

Inca ceva, lumina de la display- uri se poate schimba? am vazut ca sunt tot becuri. oare si astea au filtrul ala verde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc ambele variante. multumesc mult!

Inca ceva, lumina de la display- uri se poate schimba? am vazut ca sunt tot becuri. oare si astea au filtrul ala verde?

Se poate....la fel, cu foaie de talc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este posibil sa ia foc hartia sau sa se decoloreze?

Modificat de kretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragi colegi as avea si eu o rugaminte mare mare....are cineva ceasurile albe de la 20-220 km si cu turometru ca cele care sunt aici ba sunt de la 0-220 km ba sunt cu ceas.va rog frumos daca se poate.

dau o cola cand treceti prin alba :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este posibil sa ia foc hartia sau sa se decoloreze?

La mine inca nu s-a intamplat asa....si e schimbat de cel putin jumatate de an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragi colegi as avea si eu o rugaminte mare mare....are cineva ceasurile albe de la 20-220 km si cu turometru ca cele care sunt aici ba sunt de la 0-220 km ba sunt cu ceas.va rog frumos daca se poate.

dau o cola cand treceti prin alba :)

20-220km si 0-7000rpm

post-37124-1230737547_thumb.jpg

post-37124-1230737560_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragi colegi as avea si eu o rugaminte mare mare....are cineva ceasurile albe de la 20-220 km si cu turometru ca cele care sunt aici ba sunt de la 0-220 km ba sunt cu ceas.va rog frumos daca se poate.

dau o cola cand treceti prin alba :)

uita-te la postul #93 ca am mai pus pe cadrane un GT( am observat ca ai si tu gt , poate iti place)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa munca si efect minim cu ceasurile scoase la imprimanta. Incercati plasmele, se vad mult mai bine. Puneti si leduri UV si vopsiti acele cu rosu fluorescent si efectul e maxim.

Costuri: ceasuri - 150 ron si 2 ore de migaleala, acele - marker fluorescent 5 ron, Leduri UV nush ca inca n-am pus :ceuameni: astept sursa.

:P Un an nou fericit golfistilor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e satisfactia mai mare daca migalesti 3 zile la niste hartii. si pe mine m-a costat 2 lei sa scot la imprimanta cadranele si poate o sa ma mai coste 2 lei o mapa daca pun filtru de alta culoare. :vaidecapulmeu:

Modificat de Paul.Iasi
NU MAI DA QUOTE LA MESAJUL ANTERIOR!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.........ma gandeam asa in seara dintre anii la un pahar de sampanie, la o modificare la bord......si anume....metalul acela pe care sunt inscriptionate scrisul cu km si ceas sau turometru sa-l inlocuiesc cu un plexiglass transparent si mai subtire dupa care sa lipesc autocolant cu scrisul decupat si in spate sa pun mai multe leduri SMD si astfel e luminat din spatele panoului nu de sus..............a facut cineva asa ceva???????...........se poate realiza oare???????

Cred ca ar fi o idee buna.....ma gandeam sa folosesc plexiglass subtire de la baruri unde se pune meniul cu ce se poate servi.....cred ca stiti acel suport in care se baga meniul.....oare ar merge?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te la postul #93 ca am mai pus pe cadrane un GT( am observat ca ai si tu gt , poate iti place)

sarumana multumesc...dau cola cand vii prin ab

aaaaa....si inca o intrebare....asa ca unul mai nepriceput...ati scos ceasurile pe hartie fotografica dar cu ce le-ati lipit de cadrane????ca acum imi fac si eu de lucru si vreau sa stiu totul.

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La librarii e banda dublu adezivata. e 2,5 lei rola. eu am facut si pe hartie fotografica si p coli de xerox si parca alea normale da mai bine. Aia foto are un luciu ciudat

.........ma gandeam asa in seara dintre anii la un pahar de sampanie, la o modificare la bord......si anume....metalul acela pe care sunt inscriptionate scrisul cu km si ceas sau turometru sa-l inlocuiesc cu un plexiglass transparent si mai subtire dupa care sa lipesc autocolant cu scrisul decupat si in spate sa pun mai multe leduri SMD si astfel e luminat din spatele panoului nu de sus..............a facut cineva asa ceva???????...........se poate realiza oare???????

Cred ca ar fi o idee buna.....ma gandeam sa folosesc plexiglass subtire de la baruri unde se pune meniul cu ce se poate servi.....cred ca stiti acel suport in care se baga meniul.....oare ar merge?????

ar fi mai bine sa faci imprimi cifrele in plexiglas si cand ai aprinde ledurile s-ar vedea conturul acestora. cred ca ar da mai bine dar e mai greu de realizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o poza

Modificat de hunior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la carrefour dar n-am gasit spray fluorescent, alta parte unde as putea gasi?

post-33376-1231540143_thumb.jpg

Modificat de hunior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe la piese auto au spreyuri ... auto si fluorescente ... Orienteaza`te si tu spre magazinele mari

In Iasi spre exemplu am vazut la Mega Drive de pe Soseaua Pacurari (vis`a`vis Petrom)

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare daca ai folosit printu ala cu gt si incepe de la 0 cum o sa iti indice? sau asa era si cel original? la mine incepe de la 20 :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!