Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

Da. Exact. Pentru mai multe detalii uita-te in paginile anterioare pe topic ca gasesti detalii la greu. Ale tale sunt ca ale mele. M-am obisnuit si eu destul de greu cu ceasul de la benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este vreun coleg care are ceasuri model nou stricate si ne poate ajuta cu partile de combustibil si temperatura...am inteles ca se pot pune pe ceasurile vechi pe placa si merg ok...bineinteles contra cost. Multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Urmaresc topicurile de pe acest forum de ceva vreme. In primul rand as vrea sa va multumesc pentru ideile voastre si pentru faptul ca le impartasiti si altor "maniaci". As avea si eu o intrebare in legatura cu casurile de bord. Am scos bordul, dar m'am blocat la un punct. Nu stiu cu ce as putea desface suruburile de pe spatele ceasului de bord.Am incercat cu cel mai mic imbus care l-am avut, cea mai mica surubelnita, dar nu am reusit. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cu ce le-as putea desface pentru a putea schimba modelul de ceasuri.Cu stima, Leo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu surubelnita in cruce. Daca vrei sa schimbi ceasurile, acestea se scot tragand de ele pur si simplu, nu sunt prinse in suruburi. Acele suruburi le desfaci daca vrei sa umbli la cele doua afisaje.

Modificat de e13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trag de "placa" aceea verde? tare imi e ca o sa stric ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasa ceasurilor este din doua bucati, cea din spate unde trebuia sa ramana placa electronica daca nu umblai la clemele de plastic si cea din fata cu geamul. Cauta sa scoti placa din carcasa din fata si o sa ai ceasurile libere sa le poti scoate. Din cate stiu nu este prinsa de placa dar totusi uitate atent caci nu se stie de la un model la altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti doua maini stangi eu zic sa nu va bagati ca asa am facut eu cu blocul de lumini si numai lumineaza decat un led si ala foarte slab. Asa ca ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce te referi cu "2 maini stangi"? blocul de lumini l'am facut tot luandu'ma dupa acest forum(mentionez ca era ars). Acum sincer as vrea sa imi pot schimba fetele de ceasuri, le'am scos la imprimanta, le'am plasticat, le'am decupat, trebuie doar sa vad cum reusesc sa fac sa am ceasurile afara, deoarece dupa acel plastic nu pot lucra, nu este destul spatiu de manevra...

Placa aceea cu geamul, nu poate fi scoasa? Asa as putea umbla direct la ceasuri, mentionez ca placa din spate, aceea verde electronica, este prinsa in suruburile acelea mici, care nu le pot desface nicidecum. poza cu ele cateva posturi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ LeoTM - nu am zis in nume de rau. "Maini stangi"...unii se incapataneaza sa se creada "dibaci" si strica , in loc sa faca . Asa ca la asta ma refeream. Ziceam sa nu strici daca nu stii.... . Eu am facut ceasurile jumari, iar la blocul de lumini m-am incurcat si l-am stricat. Asta e...

In legatura cu imaginea ceasurilor. NU PLASTIFIA HARTIA deoarece iti va reflecta lumina in luciul acela si nu o sa se vada bine. Cica trbuie printat pe carton dublu cretat de 200 - 250 grame. Asa am auzit si eu la altii care lucreaza in domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Urmaresc topicurile de pe acest forum de ceva vreme. In primul rand as vrea sa va multumesc pentru ideile voastre si pentru faptul ca le impartasiti si altor "maniaci". As avea si eu o intrebare in legatura cu casurile de bord. Am scos bordul, dar m'am blocat la un punct. Nu stiu cu ce as putea desface suruburile de pe spatele ceasului de bord.Am incercat cu cel mai mic imbus care l-am avut, cea mai mica surubelnita, dar nu am reusit. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cu ce le-as putea desface pentru a putea schimba modelul de ceasuri.Cu stima, Leo .

eu le-am desfacut cu surubelnitele din poza luate de la un magazin chinezesc,au o latura in plus fata de imbus,si au capul plat,nu ascutit ca si surubelnita,sau cauta surubelnite de acelea mici cum aveau ceasornicarii,printul la ceasuri l-am facut la foto pe hartie foto semimata si au iesit bine.iti atasez modelul si o sa revin cu poze bord du ce le montez,ceasurile sunt facute cu ajutorul lui catalindesign

post-62440-1287605064_thumb.jpg

post-62440-1287605073_thumb.jpg

post-62440-1287605375_thumb.jpg

post-62440-1287605383_thumb.jpg

post-62440-1287605715_thumb.jpg

post-62440-1287605721_thumb.jpg

Modificat de ady333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot folosi surubelnite in stea. Eu asta am folosit. Poate nu toate bordurile au aceleasi suruburi .

O intrebare. Ce ace pot folosi ca sa le fac iluminate :lol: ( de la ce model de masina)

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot folosi surubelnite in stea. Eu asta am folosit. Poate nu toate bordurile au aceleasi suruburi .

O intrebare. Ce ace pot folosi ca sa le fac iluminate :lol: ( de la ce model de masina)

cred ca am vazut in topicul lumini de bord,nu sunt sigur 100% dar cred ca de cielo erau. la mine nu mergea cu s stea,e model 97

Modificat de ady333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am precizat in posturi anterioare, limbile de la renault 21 sunt foarte usor de adaptat. am lucrat si cu limbi de audi b3, mai greu de adaptat dar iese pana la urma. recomand sa cautati un ceas donator care sa aiba 4 ace de acelasi tip, altfel o sa arate cam ciudat cu limbi mari de la o masina si cele mici de la alta. inca ceva multa rabdare si migala sa iese treaba bine.

o zi buna

Modificat de MKA III
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ MKA III O sa caut pe la dezmembrari pana voi gasi. Dar as vrea sa ii gasesc si un bord fabricatie 96 97 ca sa se ridice si acul de la benzina cand pun contactul. O sa le strang pe parcurs. Deci renault 21....

Bafta numai bine

:) acum am observat cine mi-a raspuns. imi parea cunoscuta masina...

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voiam sa imi schimb si eu filtru verde la lumina de la ceasuri ,dar nu stiu unde este..are cineva o poza? :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voiam sa imi schimb si eu filtru verde la lumina de la ceasuri ,dar nu stiu unde este..are cineva o poza? :blink:

cauta in topicul "lumini bord" si ai acolo totul detaliat,se scoate ceasul si in spate in partea de sus ai un suport de alta culoare cu 2 becuri,scoti suportul si inlocuiesti folia aceea verde cu o alta confectionata din coperta de plastic sau din banda izolir de culoarea pe care o vrei

post-62440-1287692162_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, am citit dar daca tot ma apuc sa desfac ceasurile, totui nu are nimeni un indicator de benzina cu motoras nu cu parghie...platesc:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citisem pe undeva si am vazut si niste poze interesante cu limbi de dacia logan si se potriveau de minune la ceasurile noastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc ceasurile cu calculator de bord la o masina care nu a avut asa ceva inainte..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc, doar că nu o să-ţi meargă MFA-ul dacă maşina ta nu are aşa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi , asta ma interesa,deci nu am cum sa am MFA daca masina nu a fost prevazuta cu asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus că nu poţi avea funcţia MFA pe maşina ta. Legat despre acest suibect găseşti mai multe informaţii aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit. :rolleyes: Am reusit sa schimb fetele de la ceasuri! :D Chinuiala mare pana am gasit surubelnita potrivita pentru tipul acela de suruburi(la un magazin GSM), dar a iesit ok zic eu. Atasez si niste poze cu before -> after http://img257.imageshack.us/gal.php?g=img0201ab.jpg . O zi faina, Leo ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!