Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

Salut baieti !

Urmaresc cu interes forumul si am invatat multe...sunt si eu proaspat posesor de golf 3 de prin august a.c.

Vin si eu in sprijinul vostru cu niste informatii care v-ar putea ajuta, de profesie sunt grafician DTP asa ca lucrez oarecum la milimetru si calitatea ma intereseaza in primul rand.

1. Acum lucrez la un model de ceas care mi-a placut (aveti atasat in format jpg primul cadran !!! Atentie, nu este la dimensiuni !!!); modelul este vectorial facut in Corel Draw, dupa ce il termin tot o sa fac un upload in mai multe formate sa-l impart si cu voi. Pana atunci am nevoie de cineva care si-a scanat ceasurile la dimensiunile corecte, pe mine ma intereseaza modelul cu cadrane separate, km de la 0-200 si turatii 7000 rpm, ca sa le pot face la dimensiuni exacte. Mi-as da singur ceasurile jos dar nu vreau sa le dau de 2 ori jos pentru un lucru. Dupa ce termin macheta puteti sa imi cereti si pentru 220 sau 240 km cu 5000 sau 7000 rpm ca imi este simplu de modificat apoi.

2. O idee care o s-o pun in aplicare la mine pentru iluminare bord: banda cu LED-uri lipita sub lamele existente pentru becuri, folia verde o schimb cu o folie speciala de la ORACAL seria 8500 (folie autocolanta translucenta cu suprafata satinata care inlatura reflexiile nedorite) care o lipesc pe un suport de plastic dur transparent, in final imi va da o iluminare uniforma si placuta pe toata suprafata bordului.

3. Acele indicatoare facute rosii cu carioca fluorescenta (idee luata de la voi :( )

Cam atat momentan....revin daca apare ceva nou

Numai bine !

post-69365-1283807453_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poftim prietene scanu cerut ! ( ramane sa iti Gasesc Turometru cu 0-200 ca nu il am dar te poti folosi de celalalte ) poti cauta in posturile anterioare din cate stiu eu am postat multe acuma nu prea am timp sa caut scuze poate pe seara ..

aici gasesti Poza la dimensiunea corecta => http://img205.imageshack.us/img205/4876/12121x.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Changeme, mi-au fost de real folos fisierele puse de tine.

Dupa cum am zis in posturile anterioare, am terminat grafica pentru ceasuri. Modelul este cel cu kilometraj 20-200 km si turometru 0-7000.

Explicatii fisiere jpeg :

1. "Ceasuri CMYK print bordless" - se face print pe imprimantele care permit imprimarea fara bordura

2. "Ceasuri CMYK print fit on page" - se face print pe orice imprimanta cu optiunea "FIT ON PAGE" activa

Aveti de asemenea atasat si in format *.eps si *.cdr (Corel Draw versiunea 11)

1. Ceasuri CMYK print bordless (JPEG) - http://www.mediafire.com/?i0u5b5vuv0f0i6r

2. Ceasuri CMYK print fit on page (JPEG) - http://www.mediafire.com/?wlg2wy87bcorywb

3. Ceasuri CMYK EPS - http://www.mediafire.com/?271lcd64n6l9tzc

4. Ceasuri CMYK Corel Draw_v11 - http://www.mediafire.com/?r04nnyitr50ek0a

Sper sa va fie de ajutor ce aveti aici. Revin cu poza cand montez pe masina mea.

Numai bine

Preview:

post-69365-1283984432_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 20 la 240 si turometru de la 0 la 7000 poti face?? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalindesign poti pune poza la dimensiunea gata pentru printat? Ceasurile sunt la fel ca ale mele si imi plac foarte mult. Pune te rog poza la dimensiunea corecta sa o pot downloada si eu :icon_thumright: Multam

L.E

Imi cer scuze nu am incercat sa downloadez de pe linkurile postate de tine.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare legata de ceasuri... acele de la turometru si kilometraj, re retrag spre 0 si electronic? sau doar din arculetul ala ca la ceasurile alea mai vechi ?... pentru ceasuri Motometer vreau sa stiu.. am vazut ca ceasurile din fabrica sunt echilibrate cu o greutate pe partea opusa limbii acului...

si de asta va intreb , acul dupa ce decelerezi, sau esti in frana de motor.. revine doar mecanic sau si electronic il trage inapoi?.. am observat ca arcul de la turometru nu e asa puternic fata de cel de la kilometraj..ma puteti ajuta?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalindesign poti sa faci ceasurile alea de la 0-220 km/H si turometru pana-n 7000 rpm, doar ca portiunea rosie de la turometru sa inceapa de la 6200rpm, eu am si MFA => la turometru sa aiba functiile roata de display, si mai o chestie, daca poti sa faci cu alt font scrisul, si cam atat ca si asa cer prea multe...

Mersi, astept un raspuns daca se poate sau nu. O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phun sa-mi spui daca ai reusit sa downloadezi modelul, daca nu lasa-mi adresa de mail

claus_tazz pot sa fac si de la 20 - 240 doar ca imi trebuie o poza cu el ca sa pot calcula delimitarile, ataseaza o poza cu bordul tau si iti fac

f@ne_tm pot sa fac si de la 0 - 220 si la fel...imi trebuie o poza cu ceasu sa vad delimitarile, si pot sa fac si de la 6200 cu rosu, pentru font daca vrei unu anume ataseaza-l si il fac nu-i problema. Nu am inteles partea cu MFA turometru cu roata de display.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma uitati va rog..

am si eu o intrebare legata de ceasuri... acele de la turometru si kilometraj, re retrag spre 0 si electronic? sau doar din arculetul ala ca la ceasurile alea mai vechi ?... pentru ceasuri Motometer vreau sa stiu.. am vazut ca ceasurile din fabrica sunt echilibrate cu o greutate pe partea opusa limbii acului...

si de asta va intreb , acul dupa ce decelerezi, sau esti in frana de motor.. revine doar mecanic sau si electronic il trage inapoi?.. am observat ca arcul de la turometru nu e asa puternic fata de cel de la kilometraj..ma puteti ajuta?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

darkgrin iti spun parerea mea despre ceasuri..nu e una oficiala :biggrin:

la cele electronice acul se misca electronic si este tensionat de acel arculetz, diferenta de arc este pentru ca acul de la kilometraj nu trebuie sa se miste foarte repede pe cand cel de la turometru se misca mai repede.

la cele mecanie stiu ca sistemul de miscare e facut prin presiune...creste presiunea se ridica acul....scade presiunea cade si acu...faza cu contragreutatea nu cred ca e valabila: 1 pentru ca dupa ce trece de ora 12 pe cadran ar trebuie sa pompeze oleaca sa miste acu...si 2 cred ca juca acul la orice hop care il iei cu masina :blah_:

Sper sa fi inteles ceva...si totusi mai intreaba si prin alte parti...poate eu ma insel..

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu o problema...iar:)) Mi s-a intamplat de cateva ori sa o ia razna toate indicatoarele din bord. Vitezomentrul nu mai merge deloc, indicatorul de benzina sta peste cat ar trebui sa imi indice normal si turometru ramane blocat ori la 0 ori la 2400 rpm. Dupa 1-2 km isi revin la normal si indica exact ca si cum nimic nu mi s-ar fi intamplat! Ce poate sa fie? Mi-e frica sa nu iau naibii foc pe drum din cauza vreunui scurt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai umblat la fire nu ai de ce sa iti faci Griji incearca totusi sa verifici mufa din spatele ceasurilor poate nu e bagata de tot

sau poate stie Alt Coleg mai multe despre asta

Salut

EDIT : catalin design chiar sunt curios daca se potriveste marimea din cate vad eu e o rezolutie mult mai mica decat cea reala

daca nu se potriveste schimba in 3507 x 2480 exact dim. la poza care ti-am lasato eu SUCCES

Astept Raspuns daca nu ii dai de cap o fac eu dami un pm pe mess ai idu meu

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Changeme Rezolutia nu conteaza foarte mult pentru ca daca printezi o poza in rezolutie de 3507x2480 cu 300 dpi in format A4 (210x297) si o poza in rezolutie de 1755x1241 cu 150 dpi tot in format A4 (210x297) acelasi lucru iese...pentru ca se face fit on page

Rezolutia conteaza in momentul in care printezi in formate mari si atunci intr-adevar poza cu o rezolutie mai buna se vede mult mai clara...cea cum am salvat-o eu o sa iasa pixelata. La mine pozele au un contur de 210x297 fix formatul unui A4 ceea ce nu permite modificarea graficii interioare.

Eu am printat astazi poza pe format A4 si mi-a iesit perfect.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reusit sa montez folia pe ceasurile de bord....cu exceptia unor mici erori iata cum a iesit :cool:...mie unu imi plac...pe viitor o sa schimb si iluminarea de sus pe alb si cea a ecranelor cu rosu.

post-69365-1284055843_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerarca sa intorci folia de la display o sa iti iese asa

post-44836-1284058774_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dragosica pentru sugestie si changeme mi-a zis la fel sa fac...am vrut in seara asta...dar nu aveam diluant la indemana ca sa sterg folia...o sa intorc cat de curand.

Pentru changeme si pentru ceilalti care au kilometraj 20-220 si turometru 0-7000

1. Fisier Corel Draw - http://www.mediafire.com/?2vf21fy44moiozb

2. Fisier JPEG - http://www.mediafire.com/?32xi5avgxxicqdc

Numai bine

Preview:

post-69365-1284060096_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalindesign : am observat ca in poza pe care ai pus-o cu noile ceasuri, vitezometrul indica aprox. 25 Km/h si in acelasi timp frana de mana e trasa. Trebuie sa reglezi din nou ceasurile sa iti arate corect dupa ce ai scos acele, sau vad eu gresit ? Arata misto, ma gandesc de ceva timp sa fac si eu dar imi e frica sa nu imi arate eronat ceasurile dupa ce umblu la ace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum de se vede complet verde, acel arc de cerc?

Ai printat pe hartie normala?

Iluminarea ceasurilor este cea din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F. Tavi intr-adevar vitezometrul indica aprox. 25 km/h...am observat si eu asta...dar nu ca ar indica gresit...el indica bine...am facut proba in mers...cu un prieten care mergea paralel cu mine. Problema este din print...eu linia de la 20 km am pus-o la 40 grade fata de orizontala la fel ca si cea de la 200 km....cand am desfacut ceasurile am observat a cea de la 20km este la 38 grade fata de orizontala...si de asta apare eroarea asta.

cheloo_e13 iluminarea este cea din fabrica....lumina verde se vede din cauza reflexiei...e normal...daca pui folie rosie sus...o sa apara rosu....hartia este normala carton dublucretat fitness glossy de 250 gr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca aveti 5 anisori , daca acu indicator e alb si lumina e verde cum ai vrea sa lumineze ? sau poate a dat cu vopsea UV 30 ron sticluta orice culoare si o poti gasi oriunde ! si dupa ce omu se chinuie sa va faca ceasuri il mai intrebi de ce sta kilometrajul asa ? chiar conteaza prietene ? poate nu a pus acu corect sau poate are un scurt sau poate e posedata masina ! !! dar un lucru este cert , fata de ceas e impecabila si arata 100 % corect deci ????????????????

EDIT : Mult succes :) Cataline .. :D

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalindesign > Sa traiesti 100 de ani pe putin!!! Am printat azi ceasurile. Arata SUPER! Pentru cei din Bucuresti, va pot ajuta cu printul pe hartie Xerox Colotech 300g/m2... (super lucioasa si groasa). A4, A3, depinde ce aveti nevoie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aste asunt ceasurile mele scanate originale si am impreis aca sunt si la dimensiunea corecta de printat.as vrea dac poti face unele asa simple cu scrisu alb si negru si unele cu scrisu rosu si albastru ar fi super .merci anticipat

post-70531-1284071731_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi L1061K pentru aprecieri....

claus_tazz cu toate ce ai inceput prost...o sa te ajut...doar ca fi putin mai explicit...ca nu am inteles nimic din ce vrei tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindesing poti te rog sa imi faci si mie ceasurile pt tdi la fel ca in postul 602 cu alb pe margine,iti atasez o poza cu ele dar daca ai un alt turometru ca al meu nu se potriveste perfect ar fi mai bine,multumesc!

post-62440-1284110794_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca aveti 5 anisori , daca acu indicator e alb si lumina e verde cum ai vrea sa lumineze ? sau poate a dat cu vopsea UV 30 ron sticluta orice culoare si o poti gasi oriunde ! si dupa ce omu se chinuie sa va faca ceasuri il mai intrebi de ce sta kilometrajul asa ? chiar conteaza prietene ? poate nu a pus acu corect sau poate are un scurt sau poate e posedata masina ! !! dar un lucru este cert , fata de ceas e impecabila si arata 100 % corect deci ????????????????

EDIT : Mult succes :) Cataline .. :D

:vaidecapulmeu: Decat ceasuri "frumoase" dar care indica gresit, mai bine ceasuri normale care indica corect... :) parearea mea!

Modificat de robex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!