Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

nu prea mai am timp de calc zilele astea va ajut cand pot

Mii de scuze ..

Daca va scanati ceasurile imi e mult mai usor sa va ajut , nu necesita timp sa lucrez in varianta exacta de printat

r32 look pe albastru http://img827.imageshack.us/img827/6088/testiong.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut G3 Pink Floyd de 1600 cmc cu ceasuri de bord 0 - 220 . Al meu e G3 New Orleans tot de 1600 dar cu ceasuri 20 - 200. As vrea sa stiu daca pot pune ceasurile de pe Pink Floyd care imi plac mult mai mult decat ale mele dar sa nu decaleze (daca decaleaza nu are nici un rost) si plus de asta cred ca nu sunt pe parghie si va indica benzina exact. :icon_thumright: Vreau un raspuns urgent daca se poate. Multumesc mult.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am documentat eu ar trebui sa functioneze .

Eu am ceasuri 20-200 (pe parghie) si am un amic cu aceeasi masina (acelasi an,model new orleans si aceeasi motorizare) si are ceasuri cu motoras 0-200) .

Un aspect important e turometrul . La cat incepe linia rosie ? (aici pot aparea probleme de compatibilitate) Daca motorizarea e multipunct o sa aiba linia rosie mai devreme si cu siguranta nu o sa iti indice corect turatia .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nu se pupa ;) dar asta e parerea mea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Changeme citeste tot topicul si ai sa vezi ca din discutiile si experienta altor baieti de pe aici se potrivesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate eu stiu topicul asta pe de rost ,si raspunsul de mai sus este o parere PERSONALA , (si eu am schimbat un bord cu 0-220 si eu am 20-220 si nu sau pupat)

Vedem noi cand dupa ce le monteaza :) SPER SA MA INSEL

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimbi ceasurile cu totulsi pui ceasuri cu aceeasi plaja de turatii (ex: daca ai benzinar sa pui ceasuri de benzinar) nu exista sa nu mearga, poate tu ai pus ceasuri de diesel (cu turometru pana-n 5000 rpm) atunci nu cred ca indica bine, dar daca turometrul e identic cu al tau (ca si turatii) atunci merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimbi ceasurile cu totulsi pui ceasuri cu aceeasi plaja de turatii (ex: daca ai benzinar sa pui ceasuri de benzinar) nu exista sa nu mearga, poate tu ai pus ceasuri de diesel (cu turometru pana-n 5000 rpm) atunci nu cred ca indica bine, dar daca turometrul e identic cu al tau (ca si turatii) atunci merge.

Dar ce frate par handicapat ? sa pun ceasuri diesel ? :D tu chiar crezi ca nu stiam asta ? normal ca am pus de benzinar si crede-ma imi indica cu 20 mai putin , sau naaa poate e masina mea posedata

si daca zici tu ca functioneaza corect si omu le cumpara sau se chinuie acolo cu montare etc si apoi vede ca nu e ok nu te-ai simti prost ca a aruncat pe geam niste bani ?

ok pe viitor nu imi mai dau cu parerea deloc :)

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa ne certam . Suntem o comunitate cu scopul de a ne ajuta unii pe altii . Orice parere de a ta Changeme este binevenita !!! Chiar daca altii te contreaza , intotdeauna o sa exista oameni de o parte si de alta cu privire la un subiect . :) :frigbaitata:

Dupa cum a zis si Changeme cel mai sfant e sa le probezi . Nu dureaza mai mult de 10 minute sa le dai jos pe cele vechi si sa le probezi pe cele noi .

Si cel mai important , sa nu fie multipunct masina de pe care iei ceasurile ca atunci nu merg sigur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nu se pupa :D dar asta e parerea mea :)

Tracto dar eu nu m-am certat cu nimeni ! pur si simplu mi-am zis parerea uite la Quote , :)) ca o fi gresita sau corecta Nu ? si in plus de asta stiu pagina cu pagina din acest topic ,daia mi-am permis sa dau un sfat

Nici un gand rau ,vorba ta suntem o Comunitate si incercam sa ne ajutam cum putem

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahaha eu am diesel si am ceasuri 0-220 si turometru de benzina si voi vreti sa puneti de diesel pe benzina :))

Modificat de golf1diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf1diesel Esti total pe dinafara "frend" . Am spus ca vreau sa le pun de benzinar . In fine. Vad eu daca o sa am ocazia vreodata sa probez va spun. Deocamdata stau in dubiu ca vad ca "unu' haitz...altu' cea" . Vorba lui Changeme arunc banii pe geam.

Hai sa inchidem acest subiect ca nu vreau sa creez discutii intre useri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@phun era o gluma inocenta..acum fiecare intelege ce vrea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

looktoyou22 mai e de lucru la ea ca nu mi-ai dat la dimnsiunea corecta scanu

am reusit sa iti fac turometru dar nu prea ma incanta arata 100% corect

sa-mi spui daca iti place sau vino cu idei ca nu am mult timp

SCanu tau

84591155.jpg

si poza mea in lucru

36773079.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

looktoyou22 varianta asta e pentru tine special pentru ca nu mi-ai dat marimea exacta e in teste :) te rog sa o probezi si daca este ceva sa corectam pe parcurs

PS - ceasurile nu sunt 100% terminate

0-200 km / 0-5500 rot/min diesel R32 LOOK

AICI GASITI DIMENSIUNEA PENTRU PRINTAT : http://img411.imageshack.us/img411/6339/test1copy.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda se pare ca aici daca ceri ajutor ori esti luat in ras ori esti nebagat in seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda se pare ca aici daca ceri ajutor ori esti luat in ras ori esti nebagat in seama

eu cred ca te inseli , te-ai uitat prin topic dupa varianta ta ??? daca da si nu ai gasit mai asteapta prietene ca doar eu fac ceasuri momentan si e o coada lunga !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal astea sunt belea :D se poate cu cifrele de alta culoare?

post-36456-1280738235_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate ! da-mi pm cu detalii ca nu stiu ce culoare preferi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca se poate face ceva si pentru tine daca intrebi !

DIMENSIUNEA CORECTA PT PRINTAT :

- POZA 1 : http://img3.imageshack.us/img3/5074/39498233.jpg

- POZA 2 http://img834.imageshack.us/img834/8913/23670111.jpg

- POZA 3 http://img13.imageshack.us/img13/3166/17510726.jpg

-POZA 4 http://img694.imageshack.us/img694/6393/mihai.jpg

ALEGI CE ITI PLACE SUCCES

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Salutare tuturor. Revin eu cu o intrebare...rugaminte...cum vreti voi: Care imi poate dona sau vinde un ac din ala indicator la temperatura sau benzina/motorina de Golf 3, deoarece am reusit admirabila performanta sa il rup. Va multumesc si va rog PM daca ma puteti ajuta, Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Te ajutam eu cu un set, dar sunt cam departe. Acum 3 zile le-am schimbat eu la al meu. Mi-am luat un g3, si cum niciodata nu mi-a placut lumina ceasurilor, si a consolei centrale, am inceput sa ma joc un pic.

Am scos de tot filtrul verde de la ceasuri, si trebuie sa ii fac altul alb sa disperseze lumina mai bine. Am folosit 18 leduri SMD albastre. Daca nici cu filtru nu obtin albastru care il vreau, o sa ii pun o plasma, dar cu aspectul ceasurilor originale.

Ceasurile sunt cele cu display-urile lipite pe placa, si au cate 2 SMD uri fiecare.

Limbile sunt de Opel Astra G. La limbi sunt 12 leduri de 3 mm rosii, superflux. 3 pe fiecare limba.

La consola centrala sunt puse 18 leduri SMD albastre si 3 leduri SMD rosii. in prima poza la indicatori,(cei 3 rosii) am filtre verzi, si bat mai slab. In imaginea in care e montata pe masina, cele din parti au filtre albe, si in mijloc e tot verde. Urmeaza schimbat si ala.

Butoanele au cate 2 leduri superflux fiecare, unu rosu si unu albastru, precum se vede.

In afara de ledurile de la display-uri, toate ledurile au rezistente. in butoane, fiecare led cu rezistenta lui, iar in rest am pus o rezistenta la 3 leduri.Toate rezistentele sunt de 520 OHM

Mai e un pic de lucru la blocul de lumini, si sa caut o bricheta de Seat, probabil Ibiza, sa ii iau cerculetul rosu, sa fie ok si acolo (lumina in scrumiera albastra ,si la bricheta rosu).

Aproximativ 14 ore de munca, tot ce se vede. (fara demontat/montat de pe/pe masina)

Asta a iesit... deocamdata

post-28553-1281312288_thumb.jpg

post-28553-1281312303_thumb.jpg

post-28553-1281312313_thumb.jpg

post-28553-1281312330_thumb.jpg

post-28553-1281312361_thumb.jpg

Modificat de clau_lcf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super frumos dar prea tipator ! sunt prea puternice cred mai ales albastru la butoane te sparge la ochi ziua

vezi poate poti sa le mai scazi din intensitate

Oricum super Treaba ! imi place maxim ideea ta .. auzi la consola centrala ? ai bagat smdurile pe sub capacu de plastic sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!