Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

fete ceasuri .....gata de printat cu pentru mk3, km 20 - 220 si ceas....facute de mine in Photo Shop CS3

.............alt model

model 3

4

5

6

7

ai si ceasuri scanate pt disel 0-220km cu 5000 rot/min,sau poti sa mi le aranjezi si mie pe cele de mai jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia ar fi schimbarea afisorului. Acele cifre digitale sunt un fel de lichid. Daca nu se mai vede toata cifra ...e posibil sa se fi uscat acolo unde nu indica. Incearca sa cureti si placa circuitului. Se poate sa fi oxidat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu fratele meu sa se incurce sa realizeze un model si iata ce a iesit....varianta bruta pt diesel !!!!

post-56511-1273170758_thumb.jpg

post-56511-1273170777_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.La afisajul care arata numarul de km parcursi ( cel cu TOTAL ) dispay-ul nu functioneaza corect. Se vad doar jumatati sau sferturi de cifra. Am auzit cum ca ar putea fi oxidat contactul or smth. Ce solutie ar fi pentru remediere ?

daca erai din roman te rezolvam eu ca am mai facut asa ceva si nu odata ci chiar de mai multe ori si la BMW e o mare problema asta dsar leam rezolvat.Nu e chiar asa de greu, la g3 se rezolva f repede daca vrei detalii te lamuresc la 0762 611 430 sau ID de mess marean_careeste ,si il poti face si tu singur displayul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

look2you mi-ai putea trimite si mie acel model pe mail? Multumesc mult

zippulet@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu o intrebare, poate vi se pare puerila, dar, deh, nimeni nu se naste invatat.

La masina mea nu am MFA si ma gandeam sa imi pun. Cumpar maneta si ceasuri cu MFA, nicio problema. Intrebarea e: altceva mai trebuie? Cabluri, senzori, relee etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai trebuie multe, maneta si ceasurile sunt o mica parte numa. Ia legatura cu paul_ral, el se stie la astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se naste invatat dar poate cauta. :icon_thumright:

Exista aici topic dedicat despre MFA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc ceasurile dupa 1.6 pe 1.4 ? mersi mult.. .trebue sa achizitionez unu si sa nul iau degeaba. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf1diesel

Am si eu o problema.Am cumparat un Golf 3 TDI 90 cp din 1995(a fost adus din Germania) si am probleme cu ceasurile de bord.Adica nu imi indica decat partea mecanica(turometrul,ceasul si motorina). Masina a venit cu ceasuri de benzinara...si in cartea service nu scria nimic de alt motor pe benzina..ceva sugestii? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea turometru pana la 7000RPM? Am avut un prieten care s-a inselat si el, avea pana la 6000RPM credea ca e de benzina dar gresit era TDI model dupa `95.Acuma sa inteleg ca nu-ti merge kilometrajul?(In caz de e kilometrajul de vina poate sa fie senzorul din cutia de viteza sau cablajul de pana la ceasuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf1diesel

Da e pana la 7000 rpm turometrul .Masina a iesit de pe poarta fabricii in 1995,luna iulie...si ca echipare este CL.

Am inteles ca daca schimb cu totul bordul ma costa cam 1 milion..

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

big bastard
Stai putin ca nu mai inteleg. Pai butonul din mijloc (cald/rece) este iluminat verde, dar celelalte doua nu. Daca nu e decat un singur bec inseamna ca nu e ars. Atunci de ce celelalte doua butoane (ventilator/directionare aer) nu sunt iluminate? E normal? :icon_thumright:

la fel e si la masina mea ... nu e ars becul dar se poate ca hiba sa fie in plasticul care imprastie lumina

, inca nu am gasit soluita dar mai caut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comutatorul din mijloc (cald / rece) este iluminat deoarece becul este in spatele lui. Daca desfaceti veti vedea un bec de 3W parca...oricum e foarte chior de aceea nici nu are putere. Deci daca desfaceti vedeti acel bec si un plastic incolor care cica directioneaza lumina catre cele 3 comutatoare. Eu m-am gandit la o solutie dar numai am timp. Am sa postez ce am realizat cand ma voi apuca de treaba. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf1diesel pai ala il poti schimba si tu daca ai achiztiona alt bord cu ceasurile repective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf1diesel

nu mai am 1 milion de dat pe bord acum.si asa am schimbat farurile ,placutele spatele,ceva filtre..si costa taxa aia de depreciere de rupe:)..as incerca sa duc masina la un electrician bun..

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele(limbile) nu le-am scos niciodata,doar ceasurile(fiecare in parte turometru,vitezometru si combustibil) le-am scos o singura data!

din iasi nu este nimeni ce face modificari la ceasuri bord? inele sau plasma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut Am luat si eu ceasurile lu colegu de mai sus si le-am modificat si eu putin in Photoshop cs2 adica 10 minute :D daca ati posta poze gata de printat mi-as bate capu rau , Nu stiu sigur daca se potrivesc perfect dupa printat poate ma anuntati si pe mine pentru ca eu nu am imprimanta momentan .Va rog postati imagini gata de printat si vi le modific eu cum doriti

Download ceasurilemele.jpg

Download ceasurilemele2.jpg

Download ceasurilemele3.jpg

454ref44.jpg

234243r25423.jpg

12121212e.jpg

3242343432.jpg

23424325423.jpg

si varianta de mai JOS pentru motorina :

gigel2.jpg

dafwafdsdfs.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu are Nimeni niste fetze cu dimensiunea corecta pentru printat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da nu mai stiu exact dar eu cand le-am facut am luat poza in parte in photoshop si am dimensionato acolo adica i-am dat dimensiunea cred 10 cm are ceasu ... si am scos pana ce am realizat dimensiunea corecta ..dar cel mai usor iei ciasurile si desfaci si la masori si apoi ii dai dimensiunea exacta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte reusite ceasurile :rolleyes: Fa mai multe pentru "benzinar" alea cu vitezometrul de la 20 la 200 si turometrul cu 7000 de ture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poftim Phun 20-200 si 7000 rotatii

20200.jpg

202002.jpg

si din astea de mai sus am mai modificat putin cercu si saturatia

202003copy.jpg

si asta

202004copy.jpg

SI FARA SEMNUL LA VW

202005copy.jpg

SI CU NUMARUL MASINI TALE :)

ultimai.jpg

bange.jpg

SA MA ANUNTI SI PE MINE DACA SE POTRIVESTE DIMENSIUNEA :D

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. poze cu cadrane de la 0-200km/h 0-7000rpm ai cumva prin arhiva ta? as fi tare recunoscator.multumesc mult o seara placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu cateva incercari si a iesit binisor

post-48094-1275851043_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Changeme eu iti multumesc pentru efortul depus. dar nu am de gand sa le dau jos pentru ca cine stie ce dracii fac pe acolo. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!