Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

AJUTOOOOOOOR

am scanat si eu ceasurile de la masina mea , le-am 'prelucrat' dar cand am scos la imprimanta mi-au iesit ba mai mici ba mai mari,ce dumnezeu sa-i mai fac ca am consumat un sfert de top de hartie...gi

post-25908-1262026014_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o mica nelamurire. apelez la cei care au mai facut aceasta modificare sau care stiu cum sta treaba .

am ceasuri de bord negre . as dori sa le schimb cu unele albe dar nu stiu daca temperatura apei, cant de benzina si viteza o sa fie corect afisate.

ceasurile mele sunt de la 20 - 200 iar cele care as vrea sa le pun sunt 0 - 220.

ca o paranteza : o masina identica cu a mea ,cod motor la fel , are ceasuri de la 0-200 din fabrica . In prima poza(de la stanga spre dreapta) sunt ceasurile mele. In cea de-a doua poza se regasesc ceasurile unui golf identic cu al meu. In ultima poza sunt ilustrate ceasurile cum as vrea sa imi pun.

Imi va afisa viteza corect ?

p.s. kilometrajul bineinteles difera. se poate recalibra ?

post-10002-1263319401_thumb.jpg

post-10002-1263319408_thumb.jpg

post-10002-1263319422_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut albe 0-220, am pus negre cu MFA 20-220, apoi negre cu MFA 0-220 si nu a fost nicio problema.

Eu zic ca cele 0-220 sunt mult mai reusite. Se ridca acele mai repede si fontul parca e mai frumos.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tracto, am o singura remarca, poate nu te-ai uitat destul de bine, dar ceasurile albe sunt de diesel, pe cand tu ai benzinar. In cazul asta, viteza poate ca o sa ti-o arate cum trebuie, dar la turometru nu te gandesti putin??? In primul rand nu stiu daca o sa-ti arate turatiile exac, si in plus cand te superi si o calci putin la 5500rpm intri pe rosu... nu stiu cat de bine ii face la motorasul ala de la turometru... Parerea mea e sa cauti ceasuri de benzinar, sau, mai simplu, scanezi ceasurile tale, bagi efect de negativ, listezi si ai ceasurile tale pe alb...

PS. poate ma insel eu, dar nu cred ca-i prea "ortodox" sa pui ceasuri de diesel pe benzinar... Aici poate ma contrazic cei care cunosc mai in detaliu problemele astea...

Indiferent de solutia pe care o alegi, iti urez bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ f@ne.

nu acelea sunt ceasurile. am pus o poza care era la indemana mai mult ca sa ilustrez vitezometrul.

ceasurile albe care vreau sa le iau vin de pe un golf 3 1.6 75 cai :blink: au turometrul ca al meu linia rosie ~ 6100 rpm +

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, am crezut ca alea sunt. Pai atunci ce sa-ti spun...bafta si spor la lucru, alte impedimente nu vad sa fie...

Daca tot postez aici pentru a doua oara azi, am si eu o nelamurire, masina mea e din '96, vreau sa-mi fac si eu o modificare la ele, sa le iluminez din spate, si daca tot o sa desfac (cand o sa-mi fac curaj) vreau sa inversez si folia de la display-uri, acuma vine partea care ma intereseaza, toate masinile fabricate dupa '95 au display-urile lipite pe placa? sau depinde de serie?

Mersi de raspunsuri, o seara "faina"...

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca viteza iti va fi corect afisata. Presupun ca iti va indica o viteza mai mare decat cea reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tracto,

Fix de aceeasi problema m-am lovit si eu cand imi cautam ceasuri,dupa lungi cautari citisem ca cineva si-a pus de la 20-220 la 0-200 si din pacate ii arata viteza decalata cu cativa km/h.Stiu ca tu vrei sa pui de la 20-200 la 0-220 si chiar nu stiu daca iti va arata bine.Tocmai din motivul asta eu am asteptat mai mult si pana la urma am gasit niste ceasuri de la 0 - 220 eu avand cele vechi 20-220.Din cate am inteles ca sa iti arate bine trebuie sa aiba aceeasi viteza maxima,sa fie de benzinar exclus vr6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu stiu cat de bine ii face la motorasul ala de la turometru...

Ce treaba are motorasul de la turometru?

Daca el are benzinar si il tureaza in rosu o sa treaca acul peste 6000 de ture cat are dieselul, nu o sa indice corect, dar nu o sa dauneze niciunui motoras!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba ca se strica ceva, e vorba ca nu indica ceva corect.

Acul indicator este actionat de ceva electric, cu un maxim in valoare la capat de scala.

La toate indicatoarele de bord, curcsa este aceeasi, adica de la minim la maxim, varful acului indicator descrie acelasi arc de cerc. Acest arc de cerc este insa divizat si numerotat diferit de la un tip de indicator la altul, in functie de tipul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU va indica eronat vitezometrul. Nu confundati cu bordul de golf cu bordul de dacia 1300. Daca dai jos ceasuri 0-220 si pui 20-220/0-240 sau invers va indica corect. Bordul este electronic si isi calculeaza singur pozitia acelor in functie de semnalul primit de la ECU pe pinul 7 al mufei ceasurilor. NU ma refer aici si la VR6 la care nu am studiat deloc problema, e posibil sa difere ceasurile si datorita faptului ca masina are 6 cilindri. Pentru cine vrea sa se documenteze mai departe sa citeasca fisierul din attachment. In concluzie nu mai puneti aceeasi intrebare de 3 ori pe pagina! Va indica corect!

schema_pini_cluster.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vwiasi

asta e o veste buna pentru mine. multumesc de informatie :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate golfurile 3 au ECU (al meu nu are). Eu am incercat si nu indica corect cele 0-220 (eu am 20-220).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fydo sunt putin offtopic. daca imi pun ceasuri albe discutam.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate golfurile 3 au ECU (al meu nu are). Eu am incercat si nu indica corect cele 0-220 (eu am 20-220).
sdi-ul nu are ecu.

Ma cam refeream la benzinare insa nu am mentionat :) . Vad ca voi aveti diesel, acolo ma abtin. Dar totusi b-66-six cum ai verificat tu daca indica corect? Au am verificat 3 randuri de ceasuri cu aceleasi indicatii (0-220) in decurs de cateva luni cu GPS-ul si de fiecare data dadea o eroare de 5-10 km/h in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur se verifica avan ca etalon o alta masina ce-i arata bine la bord, si mers aproape unul de altul (in coloana, bineinteles :) ). Viteza se comunica prin telefon pentru diferite valori.

GPS-ul da eroare de 5-10 km/h. La fel si radarul are marja de 10 km/h eroare. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi b-66-six cum ai verificat tu daca indica corect?

Am verificat cu gps-ul si cu radarul de pe Dr. Taberei 34 care iti afiseaza viteza (dv. circulati cu ....km/h).

Tu spui de 3 randuri de ceasuri 0-220. Eu spuneam de diferenta intre 20-220 si 0-220 pe care le-am incercat eu (ambele in aceleasi conditii- acelasi gps si acelasi radar).

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de viteza iti poate aparea si din cauza dimensiunilor rotilor. Oricum...este arhicunoscut ca de obicei viteza reala e cu 4-5 km mi mica decat cea indicata la bord. Vezi si cauciucurile daca le ai in standarde...daca nu cei 10 km diferenta pot fi de-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danutzy te rog mult fa-mi si mie cadranele din postul 125, poza 2 dar de la 20 la 220. Multumesc anticipat!

Modificat de Ciocanaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hai noroc!Am si eu o intrebare delicata:am gasit niste ceasuri care indica 0-220 si eu am 20-220,daca le schimb imi vor arata viteza si turatia corect?Vreau ceva raspunsuri concrete de la cineva care a trecut prin asta daca se poate!Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai noroc!Am si eu o intrebare delicata:am gasit niste ceasuri care indica 0-220 si eu am 20-220,daca le schimb imi vor arata viteza si turatia corect?Vreau ceva raspunsuri concrete de la cineva care a trecut prin asta daca se poate!Va multumesc!

Iti va indica corect. Am avut pe masina 20~200/7000 si l-am inlocuit cu 0~200/7000, functioneaza perfect. Acele temp. apa si la combustibil se ridica mai repede la valoarea initiala, fata de ceasurile vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal poate careva sa imi faca ceasuri ca cele din imagine da sa fie cu 20-220km\h

post-50916-1265592472_thumb.jpg

Modificat de valydmx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!