Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

......si care crede-ti ca indica mai exact....cel vechi sau cel mou cu turometru????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dau un exemplu,cu ceasul vechi(acele cu parghie) imi indica benzina la limita liniilor rosii ,cu ceasurile noi(cele cu motoras) imi indca benzina la prima dunga dupa cele rosii;asadar am facut un efort financiar si am facut un plin sa vad cat intra.

A intrat fix35 litri fortat ,deci din 55 litri cat are capacitate rez. meu rezulta ca aprox 20 litri aveam in el.

Acum eu cred ca daca mai aveam 20 litri in rez. mai real indica cel cu motoras(acela care raspunde prompt)pt ca nu ai cum sa ai 20 litri si acul sa fie la limita de sus a gradatiei cu rosucum indica cel cu parghiisau cum se poate numi mecanismul lor de ridicat acul(doar de benzina si apa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se poate sa ai 20 de litri cand ajunge acul la prima gradatie rosie si iti spun din propria experientza..am facut o medie pe undeva si imi la un 10 litri de motrina pe maxim 200 km. Am facut 198 km pana la ultima linie rosie de jos iar dupa aia am mai mers inca 201 km dupa care am alimentat de frica sa nu amoresez pompa de injectie daca raman fara motorina.In concluzie ..nu cred ca plutitorul sa fie ridicat putin mai sus incat mi-a permis sa fac destui km fara sa raman in pana prostului dar tin sa precizez ca rezervorul meu are o capacitate de 60 de litri.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca la gradatia rosie tre sa ai undeva intre 5 si 8 litri iar tu ce zici ca ai facut 201 km de la gradatia rosie in jos (cum zici ca ar manca 5%)insemna ca mai aveai aprox 8-9 litri iar la un diesel e posibil sa faci cu combustibilul asta aprox 200 km

ideea era ca unele din acele acelea vechi (pe parghie nu pe motoras)sa se mai decalibreze si de aia sa indicae eronat tiam zis cu acele pe parghie imi indica benzina la gradatia rosie adica la limita rezervei iar celelalte cu motoras imi arata la prima dunga de sus alba ,adica la sfert si eu aveam 20 litri in rez(probat cu plinul)

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa intaleg din discutia voastra de mai sus ca ceasurile care sunt pe motorase sunt mult mai exacte si nu exista posibilitatea mai mare sa se decalibreze, in comparatie cu ceasurile pe sistem de parghie???......asta inseamna ca am nimerit bine :wub:

As avea o ultima intrebare: - cum i-mi pot da seama cu ce ceasuri vine masina din fabrica?

Pun aceasta intrebare deoarece am dubii in legatura cu rulajul masini, pe ceasurile vechi aveam 108000km, iar pe astea am 103000km, cand am dat pentru prima data ceasurile din bord jos cu scopul de a schimba iluminarea am constatat ca lipsea un surub de la ceasuri....asta ma face sa cred ca sa umblat la el, sau ar mai fi o intrebare......singurul loc unde se masoara rulajul este doar in ceasurile din bord??.....nu se mai inregistreaza si in ECU, in cipul cheii, sau in alta parte???

Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar in ceasuri. Oricum unde crezi tu ca vine cineva si spune ca in 15 ani masina aia a mers doar 20.000 de km? Virgina nu are cum sa fie, nu? Golful 3 a fost denumita masina saracului si in ideia asta a si fost cumparata... Toti cei care au cumparat G3 oriunde in lume au cumparat aceasta masina pentru a merge cu ea... mult si (bine, confortabil, economic, samd). Am vazut golf 3 cu 40.000 din 97, arata uimitor... (totusi, asi fi vrut sa ma uit mai indeaproape la volan, la schimbator, la pedale, la cheia originala, in general acolo unde apar urme de uzura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cum spune si colegul la g3 se tine doar in ceas ,sunt si alte modele la care se tine in bord,cheie ,blocul de lumini si chiar in blocul de sigurante si relee(nu imi vine acum in cap denumirea ),deci o masina din 94,95,97 si chiar 97 nu prea are cum sa aiba sub vreo 200kde km sa ne gandim ca un meamt face zilnic pana la servici 50 -70 km plus ce mai umbla si el cu ea prin concedii etc

a mea are 26ok km si tot mi se pare putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vine inevitabila intrebare. se pot da inapoi km la golf 3 , in ceasurile din bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor aseara nu aveam ce face si am zis sa lucru putin.........si uite ce a iesit.........

Astazi le-am printat si am zis sa le pun sus, am dat ceasurile de bord jos, le-am desfacut si am trecut la treba, am scos acele indicatoare de la combustibil, apa, si ceas am pus cadranele noi pana aici totul ok dar cand am ajuns la kilometraj a intervenit o problema si anume nu puteam scoate acul indicator , am incercat cu furculita cu surubelnita dar nimic, in cele din urma am reusit sa il scot dar in zadar de ac atarna un arc subtire si nu aveam cum sa pun cadranul am pus la loc arcu si acul nu cum a fost ca nu am mai putut, am montat ceasurile pe masina sa vad daca nu am stricat ceva, din pacate cared ca am stricat kilometrajul si anume nu mai indica bine viteza de deplasare cred ca indica cu 10km/h mai putin.............ce e de facut?HELP ME!!!

Daca ar fi sa schimb ceasurile de bord cam ce pret ar avea la dezmembrari, si cu ocazia asta o sa imi iau ceasuri cu turometru sper sa mearga.

Va multumesc mult!

post-55788-1260043993_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare va dau si eu o serie de modele de ceasuri pt golf 3

post-11821-1260103335_thumb.jpg

post-11821-1260103351_thumb.jpg

post-11821-1260103366_thumb.jpg

post-11821-1260103379_thumb.jpg

post-11821-1260103391_thumb.jpg

post-11821-1260103407_thumb.jpg

post-11821-1260103420_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea modelul cu scratch din ice age sa il faci cu km pana la 220 pls?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. ceasuile actuale sunt de la 20 la 220 fara turometru si am gasit la cineva cu turometru de la 0 la 220. o sa indice viteza corect? o sa mearga turometrul fara sa trebuiasca tras fir separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Fix de alea am avut eu si am pus 0-220 cu turometru.Bagi doar mufa in spate la ceasuri si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni pt un disel cu 0-200km si cu turometru de 5000 rpm?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesa si pe mine pentru diesel

daca aveti postati cateva modele..........o sa fim recunoscatori :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu modelul asta 220/5000:

http://www.fk-automotive.de/$WS/fk-au...s/fktavw001.jpg

Detalii pe PM

21. Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare, cumparare, prestari servicii. Postarea unui anunt de acest gen in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza cu warning.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DumitruConstantin

salut baieti sunt nou si eu pe acest forum am un G3 cumparat recent si la fel ca ceilalti in loc de turometru am ceas. Din ce am citit pe forum am ajuns la concluzia ca il pot schimba cu unul cu turometru intreebarea mea este daca trebuie sa caut ceasuri de pe un golf care are cod motor ca al meu respectiv ABU.Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu tre sa cauti unul care are aceeasi viteza maxima ca al tau si acelasi nr de turatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa cauti ceasuri de benzinare, exclus vr6(cred) si diesel-sigur.Poate sa fie de 1.4, 1.6, 1.8, 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva ,in loc de turometru am ceas ,merge sa-i pun turometru ? cod motor aaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edi, daca ai fi citit astea 20 de pagini ai fi vazut ca s-a mai discutat de "o mie de ori" problema asta.

Si ca sa nu mai cauti tu atata, iti spun eu ca merge, dar trebuie sa-ti cauti ceasuri tot de diesel, pt ca motoarele pe benzina au turometrul pana la 7000 rpm, pe cand diesel-urile au pana in 5000 (din cate stiu eu ) si automat o sa indice total aiurea...

Ca un sfat pt viitor, foloseste functia "search", iar in situatii cum e cazul de fata (ai gasit aria potrivita ), pune-te si citeste de la inceput, pt ca, daca s-a mai discutat, putini o sa-ti mai repete si tie... lasa comoditatea, si... bafta la citit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta ,eu am in loc de turometru ceas ,intrebarea mea e ca am schimbat cesaurile cu unele cu turometru dar nu mergea turometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Mai pui te rog o data arhiva cu originalele? Ca mie imi scrie ca e stricata..10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!