Jump to content

tune
 Share

Postare recomandată

QUOTE (ByZ @ Jun 16 2009, 16:42) *

Salut !

A mai schimbat cineva ceasuri de la 20-220 km/h la 0 - 220 km/h ?Si sa-mi confirme exact daca exista decalaj de viteza?Multumesc anticipat !

Eu am facut tocmai invers, si nu mi s-a parut nicio diferenta.
Am pus astazi ceasurile si nu mi s-a parut diferenta de viteze.Voi testa zilele urmatoare cu gps`u.Bordu vechi imi arata cu 5 km/h mai mult decat gps`u iar la 110-120 imi arata cu 10km/h + in plus.Cred ca asa sunt facute din fabrica ca sa nu o calci prea tare...
Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina din semnatura are bord 20-220 cu MFA , pot pune bordul de 0-220, masina doanatoare are aceasi motorizare dar nu are MFA

Merge transplantul dar functia MFA nu va mai fi disponibila datorita noului bord. Sfatul meu este sa cauti un bord care are mfa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o mica problema cu bordul la golf 3(1.6 75cp), imi dispar liniutze din afisajul km-trilor si al orelor, dar cateodata reapar (mentionez ca tot aceleasi) si reapar in functie de temperatura de afara, cand e rece reapar sau se vad mai bine.

Poate fi un contact imperfect sau trebuie inlocuite?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contact imperfect

se demonteaza greu ceasurile de bord?

mrs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,nu stiu daca am postat unde trebuie...imi cer scuze daca nu am postat in aria corespunzatoare ..

am vazut in bord langa martorul franei de mana,un martor "CAT" stie cineva ce reprezinta?

Modificat de ak-extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am o problema la un prieten cu un GIII. problema este ca nu indica km/h, kimoletrajul este mort.am incercat:

1. schimbat senzor de pe cutie cu unul de la dezmembrari - sa ridicat pana la 20km/h apoi nimic

2. schimbat senzor de la o masina similara la care mergea totul la bord - nimic

3. schimbat bord de la o masina care nu avea turometru (avea un ceas cred orar) - nimic

sincer avem prieteni cu masini care sa ne ajute cu transplanturi de piese dar nu stim ce sa facem la bestie. masina este un golf 3. ce sa mai testez? unde sa ma mai uit ca e cam dubios sa mergi fara kilometraj.

am postat aici si sper sa nu fi facut o gafa(am dat search kilometraj si am gasit mai multe topic-uri, am alea sa postez aici la ceasuri bord. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, si cum ar trebui sa fac sau care fir a-l verific? cum? in spatele bordului am doar o mufa si toate firele sunt albe doar unul este verde cu negru sau cu albastru ceva de genul asta...cum stiu care cum ce? de ce sunt toate albe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod are motorul, sau cati cai. Vreau sa-ti trimit o schema electrica cu senzorul pentru viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul parca are codul ABS, este de 1.8 nu retin exact cati cai si anul. dar maine vin cu detalii exacte. schema electrica a senzorului de viteza cel de pe cutia de viteza am facut rost din autodata. dar nu inteleg cum de firele din mufa de la bord sunt toate albe? sunt pe numar de pin sau cum? ce pot sa spun ca dupa schema - fara sa pun contactul- pe mufa de la senzorul de pe cutia de viteza aveam pe toti pinii 12v ceea ce mi se pare cam dubios. dupa punerea contactului aveam 10v, 1.5v si 11v parca. firele in ordinea in care am scris erau alb/albastru, maro, negru. toate aste cu kilometrajul au inceput dupa cei sa montat o alarma. poate cel ce a montat-o a miscat ceva fire din diverse mufe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil sa fi scos vreo mufa sau sa nu o fixeze cum trebuie. Cu cerc portocaliu am marcat trimiterile (unde merg firele) iar cu linie mufa si pinul corespunzator in blocul de relee. La blocul de relee verifica fixarea mufei G1 pinul 11 si U1 pinul 11, iar la ceasuri semnalul vine pe pinul 27, fir culoare alba.

O sa pun si cealalta imagine, cei 400k sunt insufucienti

Si cealalta

post-6155-1257800121_thumb.jpg

post-6155-1257800627_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc problema este cititorul de pe cutia de viteze care actioneaza km la bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pinion cutie km

Ma refer la cel din cutie ,nu la cel de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. acum macar am ceva idei. maine desfac masor. pinul 27, cum se face numerotarea in mufa? cel putin pe ceas nu am vazut sa aiba numerotare (poate nu m-am uitat nici eu prea bine). cum identific mufa G1 si U1? adica are vreo culoare anume?

varusase pai am schimbat senzorul ala de pe cutie cu altul si nimic. stiu ca era ok senzorul ala ca masina de pe care l-am scos arata kilometrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei vino maine cu masina la mine sa-i facem proba la tot , la ceas l,la pinion cutie si o rezolvam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refer sa nu se fii stricat pinionul care-l antreneaza pe cititor ,ca degeaba ai incercat cu cititoru .

Am eu o cutie vw golf 3 1,8 tip abs 90 cai si facem proba ,am si ceasuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varu, cititorul ala e corp comun cu pinionul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa scuze nu am fost atent ,vezi ce faci si vb daca este

Stiu ca este corp comun dar ma refer sanu se fii barbierit pinionul din cutie, penrtu ca ala este actionat de pinion de fier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut m-am tot uitat in acest thread pentru niste fete de ceasuri golf 3 gata de printat am gasit cateva dar nu se potrivesc la dimensiuni ba sunt mai mari ba mai mici etc (pe siteurile acelea BG au fost scoase ) si sincer nu prea ma pricep la calc :blink: sa le modific ROG DIN TOATA INIMA Postati cateva fetze Gata de printat Sa se potrivesca la Fix

Va multumesc

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva de unde as putea sa cumpar display-urile din bord? Pt modelul cu plasticul alb pe verso?La ale mele nu se mai vad cifrele, doar cateva linii.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!