Jump to content

I love my Leon


bj
 Share

Postare recomandată

Vreau sa incep acest topic pentru ca, cel putin pentru mine, Leonul este o masina care a nascut pasiuni.

Tin minte cand a fost lansat modelul cum salivam :P :P pe la emisiunile si in revistele auto dupa el.

Anii au trecut, am avut alte masini dar in final am reusit sa imi iau un Leon de care nu ma satur in fiecare zi.

O masina sportiva si frumoasa cum nu cred ca se vor mai face in curand.

Haideti sa spunem aici ce ne-a indemnat sa alegem Leon si ce ne place cel mai mult la el.

P.S. Nu cred ca exista masina mai frumoasa in tot grupul VAG :P orice mi-ar spune altii!!! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bruk74

    8

  • MOTANUL

    6

  • bj

    6

  • Cristi_fx

    3

Corecttt!!Este cea mai frumoasa si mai sexy!! :huh:

Cand am vazut masina la un prieten acum vreo 4 ani...am inceput sa sufar "din dragoste " de Leon! :P

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai masina pe care ti-ai dorit-o. La cat mai multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanica nemteasca cu look exotic... nici eu nu am comentarii in legatura cu masina....adica am unu....nu e spatiu in locurile din spate.... in rest totul e super...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am numai cuvinte de lauda referitor la masina asta, este singura masina de la SEAT ce-mi place si ma refer in special la LEON (cupraR, FR & TopSport)...... nu as da banii pe nici-o alta masina seat (05-06) ....

Pe seat bolero din 98' il stiti ? (vision of the XXI Century)

->engine (330 hp) and BT for Bi-Turbo

->500 Nm torque and it's a V6 with 2.8 litre displacement

->1615 kg and accelerates from 0 to 100 kph in about 5 seconds; top speed is 273 kph

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edy1092: superb Bolero-ul :lol:

Sunt (neplacut) surprins de reactia posesorilor de Leon. Sincer ma steptam sa fie putin mai entuziasti :lol:

Pentru mine Leonul este una din putinele masini care am ales-o fara sa fac compromisuri si versus-uri prea multe :P. Adica odata ce iti place un Leon nu prea mai ai dupa ce sa te uiti pe piata.

E adevarat ca are o platforma comuna cu Golful si se pot face comparatii, dar design-ul cel putin cel exterior, o muta in alta categorie, mai aparte.

O incrucisare saxona-latina super reusita.

Btw. Mi-a adus un prieten din Espagna sticker cu tauras negru. La prima spalare a masinii am sa il lipesc si revin cu foto :lol:

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca este cel mai reusit model.

Exact cum a avut opel un singur model vectra reusit si premiat de multe reviste de design asa si leonul (acum vechi) este "one of a kind". :lol: Sper sa ma contrazica modelele viitoare dar stacheta este sus.

Mecanica nemteasca cu haine latine :lol:

bj - sa nu ma uiti cu cotiera (este urmatoarea pe lista dupa CC);

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la cele zise de BJ

din momentul in care am ajuns si la drive-testul cu leon nu am mai vrut alta masina.

si eu incerc sa iau o cotiera si o evacure dar nu stiu unde ar fi cel mai bine sa apelez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@motanul: Mi-a venit cotiera!!!! :D Acum trebuie sa o montez. Sper ca la intalnirea viitoare sa fie "infipta" intre scaune :D

Am sa fac si un tutorial intrucat am sa o montez impreuna cu codatel :D

@Cristi_fx: daca reusesc sa imi montez cotiera (ceea ce se pare ca e ok in proportie de 99%) iti recomand sa comanzi una de la codatel cu 250 RON. Este vorba de cotiere pentru Golf IV. Din cate ne-am uitat cu codatel sistemul de prindere este la fel, singurul lucru care trebuie facut este decuparea unei bucati din consola centrala (din spatele franei de mana). Bucata care trebuie decupata este fixa la Leon, in timp ce la Golf IV se desface special pentru a putea fi montata cotiera.

----------------------------------------------

:D inchei cu o veste proasta: Leon Spirit nu se mai vinde :D Am vazut acum pe siteul seat.ro ca Spirit-ul nu mai este disponibil. Si aici se incheie un pas din viata Seat Leon MK1.

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu cel mai bine acest lucru. Am cumparat raspenultima masina produsa pt. romania aprilie-2006. S-au mai vandut intre timp masini ramase in curtici (produse inainte de masina mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Pacat ca nu se produce paralel cu leonul nou ca in cazul octaviei tour.Am vazut ca mai multi producatori adopta aceasta solutie.Am inteles ca si 206 se va produce impreuna cu 207...Probabil doar la masinile pe care constructorii le considera un real succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Probabil doar la masinile pe care constructorii le considera un real succes

;) sau poate la constructorii care le este frica de un esec...... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Probabil doar la masinile pe care constructorii le considera un real succes

:( aici ai fost rau :(

eu cred ca e o doar o problema de costuri si de strategie de piata. Pe de o parte e nasol ca stii ca nu se mai fabrica pe de alta parte de bucuri ca nu isi mai pot lua si altii si deja intri intr-un cerc exclusivist :( :( :P

si in continuare: IMI IUBESC LEONUL!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in continuare: IMI IUBESC LEONUL!!!!

subscriu si eu la aceasta afirmatie :D :D :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam apatici dragi posesori de Leon, nici pe la intalniri nu prea va vad :wub: sau le faceti separat numai voi sa nu se uite toata lumea la minunatiile voastre de masini.

O alta idee ar fi sa ne strangem cateva masini, sa alegem o locatie, sa chemam un fotograf si sa facem o sedinta foto cu vreo 10-20 de Leoane... cred ca ar iesi super misto!!!

Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fan ....eu vin sigur .....pe cand asa ceva si pe la noi :Driver:??

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI eu vin sigur....

unde? cand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand a fost lansat Leon I Top Sport la SIAB 2001, era expus un exemplar galben care a facut senzatie - destul de mult ca un vizitator sa intrebe: "Cum pot sa iau jante + kit de caroserie pentru un Leon de serie?" iar personajul de la stand i-a raspuns: "Nu vindem asa, fiindca atunci nu s-ar mai vinde Top Sport" :lol:

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti mare dreptate. arata extraordinar de frumos masina. sunt indragostit de ea de cand am vazut-o la televizor cand s-a lansat. am visat la masinuta asta o gramada de ani.

daca va hotarati la o intalnire o sa fac tot posibilul sa ajung si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

putin offtopic : dar sunt singurul care vede o asemanare cu passatul b6 la linia laterala?

poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maximus, cu logan nu seamana?

off topic: ne cunoastem de pe softpedia :D

ala era un studiu de design, a se vedea toledo modelul anterior, e oarecum similara forma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De ce oare nu s-a inscris nimeni la concurs cu Leon-ul ? Chiar il asteptam pe toni acolo.Sa nu merite masinile noastre sa intre in concurs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu a fost sustinut suficient din partea noastra :) ;)

Trebuia incurajat. In mod sigur si edy (leonul rosu de BV) ar fi avut sanse f. mari. Mai ales ca ar fi strans toate voturile noastre.

Golf 4 a avut 3 reprezentanti si voturile s-au disipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!