Jump to content

Incuietori, usi, manere etc.


cristivw
 Share

Postare recomandată

salut! poate suna stupid... dar... m-am cam speriat. am incercat sa remediez o problema la usa stanga spate, deoarece nu mergea deschisa din afara (cu manerul). am reusit eu ce-am reusit, inchid usa. inchid si masina din fata (inchidere centralizata), astfel incat se blocheaza usile. dupa aceea nu stiu ce-mi aduc aminte si descui masina... vreau sa deschid usa stanga spate si nu merge :P

boon... ideea este ca am reusit sa blochez usa din stanga spate. nu merge deschisa nici dinauntru, nici din afara, nici cu siguranta pusa, nici cu ea ridicata...

help... cum deschid usa?!?! :P

ps> cred ca scosul fetei de usa este exclus, deoarece vad eu ca nu se poate scoate cand usa este inchisa (adica din interior)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate scoate usa din spate dar trebuie sa scoti bancheta (sezutul si spatarul ) pe usa care se deschide. Dupa care scoti fata de usa .

Chestia asta este posibila la orce masina(cred). PAi ce ai putea face in situatia in care nu s-ar putea da jos fata de portiera???? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ouch... cam nasol... bine bine, dar cum demontez fata de usa din partea dinspre scaunul soferului, cu partea dinspre bancheta m-am lamurit... de fapt am o idee.. moaama ce am dat-o-n bara... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca scoti bacheta din spate. Si LOGIC ca numai pe partea pe care se deschide usa o scoti :P , ca sa ai loc mai mult.

In rest nu stiu ce sa zic ca eu nu am G2 ca sa stiu cum se desface portiera.

Intreaba pe BIZONUL care stiu ca le are :P :P cu tot ce tine de Golf 2

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ca nici nu mai e nevoie sa mai desfaci fata de usa si de langa stalp. Poate merge doar din spate.

Ziceai ca usa nu mergea deschisa de afara cu manerul. Eu am scirocco si are doar 2 usi. La 4 usi nu stiu cum e dar s-ar putea sa ai o optiune de deschidere a usii doar din afara(adica daca ai copii in masina sa nu poata iesi din masina). Poate ai dat de cuiul ala si acum nu se mai poate deschide decat de afara - si cum e stricat manerul -> na belea!!! Poate desfaci fata de usa dinspre bancheta si dai dai de cuiul ala si deschizi usa din interior, iar manerul - schimba-l !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa folosesti doar 3 usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuuuu! ;) mi s-a blocat usa, din cauza manerului... o fi sarit o siguranta inauntru, nu stiu... deci nu merge deschisa usa nici din interior, nici din exterior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub incuietoarea de la usa exista o piedica mica de 1 cm (cat o ashchie). Ai umblat cumva la ea? Daca o mishti pe pozitia blocat, usa nu se mai poate deschide decat din exterior. E special pentru copii cand stau in spate sa-i impiedice sa deschida usa. Si cum usa ta nu se deschide din exterior... Poate reushesti sa umbli la incuietoare scotzand chederul de la geam. Nu mi-am pus niciodata problema asta si e doar o idee.

Scuze, n-am vazut ce-a scris David. E acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De facut ramane ce am zis eu. Sa dai fata de portiera jos si sa incerci sa o deschizi

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc... alta solutie nu este... oricum, din cat m-am uitat eu, este aproape imposibil sa dau fata de usa jos cand portiera este inchisa... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o solutie. tragi geamul sus, rupi manerul... :D ...si apoi poti deschide lejer usa, manual :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnjamesjohn

am patit si eu exact aceiasi problema dar cu usa din fatza dreapta :P pe mine nu ma deranjeaza asa tare,dar problema e ca trebuie sa i-mi invit toti prietenii pe usile din dos,dar cel mai najpa e faza cu prietena; cand ma intreaba toata lumea daca ne-am certat:)) acum serios...ai rezolvat problema? ca eu stau cu usa asa de o saptamana pt ca nu am avut timp sa ma ocup...ma gandesc sa nu fie de la inkiderea centralizata care si la mine functioneaza normal dar usha nimik :P ....eu la g1 banuiesc ca nu am sigurantze pt copii&stuff nu cunoastetzi nici un "meseriash" care o deskide cu rigla? eu numai cand ma gandesc ca trebuie sa dau fatza de usa jos care e din fibra si cu boxe si cu etc si cu nijte sisteme de prindere de conceptzie proprie pe care nici eu nu mai stiu sa le desfac.ma apuca groaza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam nasol... inca nu m-am ocupat, pt ca trebuie sa mut tot continutul portbagajului & stuff... oricum, NU este nici o siguranta de copii de vina! am explicat ca am umblat la maner, am incuiat masina, s-a auzit un "click" ciudat, si gata. atat i-a fost. nu se mai deschide nici din interior nici din exterior... damn it... sper sa o fac fara prea multa bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge pe la chederul de la geam, nu raman decat 2 optiuni: ori tai fata de la usa si o refaci ulterior, ori rupi manerul (e cel mai indicat) dar mai intai trebuie sa faci rost de altul (de la second hand eventual). Succes si sa ne anunti si pe noi rezultatul. Poate gasesti o metoda mai ortodoxa.

Ieri mi s-a rupt manerul de la usa dreapta spate. O sa pun o poza cu rahatul ala de mecanism. S-a jucat fimiu la maner si l-a rezolvat. Banuiesc ca era fisurat materialul fiindca fimiu nu are decat 2 ani si opt luni. N-a reushit sa faca decat o tractiune la manerul respectiv. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu i-am dat de cap... tot ma invart in jurul usii... :P

dar! manerul nu il rup ca n-am cum! e din ala "mk3 style" si nu se poate rupe, ca e prea rigid si nu rezolv nimic nici daca-l tai cu flexul... :P

fata de usa iar n-o tai ca nu-s dement!! am gti si este tapiteria speciala (linie recaro) pe care n-o mai gasesc nicaieri...

sa vad... cred ca pana la urma, ca sa nu-mi mai fac atatea probleme, invoiesc pe cineva din puscarie :P ei sigur stiu cum se deschide o masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce iti confectionezi ce ti-am zis (dar ai grija sa fie indoit la cap in asa fel incat sa poate apuca si o lungime de cel putin 30 cm si lata de 1..)bagi intre geam si portiera in dreptul manerului (daca este cazul largesti cu o surubelnita mai lata, "imbracata" in varf cu o bucata de carpa pentru a nu deteriora) si rotesti la 90 de grade spre interiorul masinii pentru a putea trage tija

insista pe treaba, sa nu te dai batut.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: :D :D se poate detalia un pic? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hihi asta chiar o voi incerca maine pe lumina :offtopic: 10x @Bizon :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) :) :) se poate detalia un pic? :D

e mai greu de detaliat in cuvinte crede-ma... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristivw

ai rezolvat problema? :D

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorry, am uitat sa postez :)

am rezolvat problema in felul urmator: am observat ca este practic imposibil sa scot fata de usa cand portiera este inchisa, fara a deteriora-o pe aceasta. din afara, metoda "hoteasca" nu a functionat. asa ca m-am urcat in portbagaj, am rabatat bancheta, am desfacut bucata de plastic din lateral ce tine in partea de jos centura, iar in partea de sus "cuiul" de fixare al politei pt hayon. dupa inlaturarea acelui plastic, am tras usor de chederul interior, cel dintre usa si caroserie, scotandu-l in zona in care se afla yala. apoi a fost destul de simplu, deoarece se facuse un spatiu cam de max. 1cm, prin care puteam vedea incuietoarea (yala). am folosit o surubelnita cu cap indoit pt. a debloca usa, prin ridicarea acelei piedici metalice, sau cum i-o spune.

aviz amatorilor, sa stiti ce faceti pe viitor :)) pacat ca n-am facut si poze, dar eram prea prins in actiune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci dati mi mie o solutie ca am central :)...cheile in contact...usi blocate...cheile de rezerva de la apartament pe bancheta spate ... (pana la urma am reusit ...dar nu spun solutia....ptr ca asa s-ar putea deschide majoritatea golfurilor 2 fara a sparge vreun geam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi bine ca ai reusit ca dupa sfaturile noastre stricai ceva la masina pana la urma.

Armando, in cazul tau nu mai inteleg de ce ai mai postat daca aveai solutia in buzunar. E vreo provocare cumva?!!.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din afara, metoda "hoteasca" nu a functionat.

fac pariu ca nici macar nu ai incercat :) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai solutia nu o pra aveam...din moment ce eram cu ciocanul in mana...cand a aparut varu miu :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!