Jump to content

eroare foarte mare la vitezometru


johnjamesjohn
 Share

Postare recomandată

johnjamesjohn

am un mk1 cu motor de 1.3 benzina 40kw...problema e ca vitezometrul este cam "mincinos"...i-mi indica 160 mers constant iar in perioade scurte am reusit sa il lipesc de opritorul ala undeva pe la 180+ si inka se mai tura(asta era in coborare)...faza mijto e ca am cutie in 4 trepte :pale: turatia pe la 170 e undeva intre5200-5500..turatie normala zic eu pt o asa viteza dar pt o cutie in 5 ; nicidecum in 4 :bom: ....intrebarea era: poate sa aibe vitezometrul o eroare asa mare ? turometrul poate avea eroare la randul lui???si cum se poate remedia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie in profilul tau de unde esti. Daca esti din Bucuresti poti verifica vitezometrul pe Bd. Kiseleff, e un radar fix cu display pe banda din mijloc (pe portiunea dintre Arcul de Triumf si Casa Presei Libere).

Ce dimensiune au rotile de pe masina si care e dimensiunea standard la masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice sistem de masura are o eroare(mai mica sau mai mare in functie de scopul sistemului).

Cred ca ar fi suficient sa-l aduci al eroarea de fabrica si e bine :offtopic:.

Verifica daca diametrul total al rotii e acelasi ca al celor din fabrica . Adica daca ai jante pe 14 sau 15 inch si au talon normal normal ca o sa indice mai mult.

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnjamesjohn

stau prin bucuresti f aproape de kiselef deci o sa incerc cu radarul ala dar din cate stiu eu cu cat viteza e mai mare cu att eroarea e mai mare...posibil ca la 50-80 km/h sa nu am eroare mai deloc si nu am de gand sa ii dau 140 pe kiselef sa vad daca imi merge vitezometrul:) la faza cu rotile sunt standard si oricum din cate stiu eu cu cat raza rotii este mai mare cu att viteza este mai mare la o anumita turatie , deci vitezometrul ar trebui sa indice kiar mai putin decat viteza reala...dar nu este cazul la mine....oricum cred ca are o eroare destul de mare din moment ce pot sa ating viteze de 180+ cu o cutie de 4 trepte...credeti ca daca skimb cablul de la vitezometru rezolv ceva? oricum merq pt pontul cu radarul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D sa dus motorul de g1 de 1,3 pana la 170km/h???? :D :P

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti compara cu un GPS. Daca nu te ajuta pe Kiseleff te pot lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roaga un amic sa mearga cu tine cu alta masina fara probleme, alegeti o viteza optima care sa-ti poate da informatia corecta asupra kilometrajului tau si in functie de viteza ta si a lui iti poti da seama de valoarea afisata tie

eu asa am facut cu fratimiu cand mi-am schimbat jantele.aveam o eroare la fel ca si tine dar mai mica, problema rezolvata exact in modul acesta..sunt bune si radarele dar te complici

bafta

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema s-ar putea sa fie strict din vitezometru !! vezi daca iti mai merge jurnalierul, daca se mai invart cifrele pe acolo, daca nu inseamna ca de acolo e buba, se invarte o rotitza in gol(cea care ar trebui sa invarta cifrete) si de aceea ai eroarea asta mare la vitezometru, deoarece nu mai intampina rezistenzta acolo, toata treaba se rezolva simplu cu rabdare si cu una bucata picatura ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnjamesjohn

se invart rotitele acolo...te referi probabil la kilometrajul acela care iti indica cati km ai facut....ala functioneaza....cu ala am verificat pe autostrada sa vad daca indica distanta parcursa la fel ca si bornele de pe sosea...am observat eu ca la o viteza de croaziera de 120km/h eu parcurg de ex. 10 km iar pe bornele de pe sosea i-mi indica 9 km parcursi(parca asa am facut)...deci la o viteza de 120 eu am o eroare de 10% deci minus 12km/h rezulta astfel o viteza reala undeva la 108km/h...nu stiu daca ama facut bine...e cam dupa ureke tyreaba asta dar in lipsa de altceva..;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

John: masina a indicat dintr-o data o asa anomalie sau asa ai luat-o tu?

Eu am comandat pinionul ala care intra in cutia de viteze si nu au stiut pe care sa mi-l dea ca erau 2 modele : unu rosu si unu alb. Mie mi-a trebuit ala alb asa ca am ramas cu un pinion nou nout de culoare rosie cu 15 dinti parca. In fine: desurubeaza capacul de la cablul de kilometraj si vezi daca e rosu pinionul ala de plastic din capatul firului si ti-l dau eu pe al meu moka daca se potriveste si se remediaza problema.

Nu stiu daca doar criteriul asta trebuie luat in seama (adica doar culoarea - rosu/alb). In tot cazul, motorul meu e de 1.8 l si s-ar putea sa difere si cutia un pic- deci si pinionul de kilometraj din cutie.

Da-i testul pe kiseleff si zi-ne. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnjamesjohn

masina asa am cumparat-o iar la faza cu desurubatul capacului nu ma bag ca i-mi prind urekile acolo iar pe kiselef am fost ieri si nu functziona radarul...o sa mai insist si o sa i-mi mai fac drum pe acolo...mersi mult pt intentzia de a ma ajuta cu pinionul ala....o sa vb cu cineva sa se uite la capac si am sa te anuntz....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu aceeasi problema! Eroarea mea este de aprox. 30 Km/h !!! Desi am 1.8 GTI 8V, am vitezometru cu 260 Km/h si turometru pana la 8000 ture ca la 16 V -este editie limitata Wolsburg Edition deci e ok. Masina am cumparat-o in iunie si avea cablul rupt. Acum cand l-am schimbat am ramas mut ce eroare am pe vitezometru...precizez ca am cutie de diesel pe el iar pinionul (melcul) care intra in cutie este rosu...inainte am avut diesel si era alb. In magazin cer 520.000 pe un asemenea plastic, mi se pare foarte mult mai ales ca nu stiu sigur daca ii de-acolo....pls help :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am eroare de 20km/h la scirocco dar mie imi provine din cauza ca reparandu-mi indicatorul de kilometri am pozitionat acul vitezometrului la 20km/h unde are opritorul in loc sa-l pozitionez la 0 si ca

urmare al meu se misca si sub 20 km/h ... deci usor de detectat daca asta e baiul...

si mi-e lene sa desfac tot bordul inca o data :(

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu m-am gandit ca ar putea sa fie de acolo insa am desfacut bordul si am constatat ca daca ridic acul peste opritor revine in pozitia 0 - deci de-acolo sigur nu-i la mine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu m-am gandit ca ar putea sa fie de acolo insa am desfacut bordul si am constatat ca daca ridic acul peste opritor revine in pozitia 0 - deci de-acolo sigur nu-i la mine :D

din cate stiu eu golfurile GTI 1.8 cu 8V au borduri pana la 220km/h,tu avand bord pana la 260km/h si de acolo poate aparea eroarea de vitezometru.si eu am eroare la vitezometru,dar nu depaseste 7-8 km/h la viteze de peste 110-120km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu este sa-l schimbati de tot.asa nu veti mai avea nici un fel de eroare, iar daca se umbla la acul de viteza si nu se pune la fel atunci veti avea probleme.o spun din proprie experientza si pana la urma am ajuns sa pun altul fara nici un fel de eroare (zic eu.. :D ).

de altfel sa mai discutat depre asta si cred ca toti care umblam la ceasuri pentru a le face mai luminoase sau mai stiu eu ce, avem de "suferit"..eu am avut o marja de eroare undeva la 30km/h lucru ce m-a facut sa recurg la un nou bord.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutzie privind aceste erori de kilometraj:

-una bucata kilometraj de bicicleta, montati pe roata chestia aia neagra, cealalta bucata tot undeva pe interiorul aripii, dar sa fie paralela cu cea de pe roata, pus kilometrajul de bicicleta in masina, ridicati masina pe butuci, si dat blana :D, vedetzi cat indica kilometrajul de la bicicleta si cel de pe bord, si incepetzi ajustarea ;)

^ ideea suna cam nasol, dar este o solutzie ahahah

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutzie privind aceste erori de kilometraj:

-una bucata kilometraj de bicicleta, montati pe roata chestia aia neagra, cealalta bucata tot undeva pe interiorul aripii, dar sa fie paralela cu cea de pe roata, pus kilometrajul de bicicleta in masina, ridicati masina pe butuci, si dat blana :offtopic:, vedetzi cat indica kilometrajul de la bicicleta si cel de pe bord, si incepetzi ajustarea ;)

^ ideea suna cam nasol, dar este o solutzie ahahah

glumesti nu-i asa?din atatea modalitati ai ales-o pe cea mai anevoiaosa..

ia frate o masina in toate mintile ei si mergi paralel cu ea unde vei observa foarte usor diferenta de viteza.simplu, nu?asta este una... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau roaga pe cineva cu un GPS sa te ajute...daca erai in Buc rezolvam imediat :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, frate! Trebuie sa gasesti o masina identica, dar fara erori la kilometraj si o impingi cat poti tu de repede. Bineinteles la volan se va afla o persoana (de preferat mai firava ca viteza maxima sa fie mai mare ->eroare la citiere mai mica ) care iti va spune viteza maxima su care ai impins masina.

Apoi, in aceeasi forma fizica, cu aceeasi persoana firava la volan te apuci si impingi, dar de data asta la masina ta. Persoana firava iti va spune iar viteza maxima . :D

Salut si eu ideea lu Bizonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu golfurile GTI 1.8 cu 8V au borduri pana la 220km/h,tu avand bord pana la 260km/h si de acolo poate aparea eroarea de vitezometru.si eu am eroare la vitezometru,dar nu depaseste 7-8 km/h la viteze de peste 110-120km/h.

Am precizat ca este Wolfsburg Edition...am cercetat pe vwvortex si am descoperit ca asa vine din fabrica - 260 si turo pana-n 8000...oricum am povestit cu cineva care a patit acelasi lucru ca si mine si totul se rezolva din melc. Acum tot ce-mi trebuie este unul alb :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca ai tot timpul eroare 30 km/h nu e de la melc, e ceasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai precis pana acum este bordul meu electronic. ne-au pus si noua in constanta chestii din alea cu afisaj, gen radar, care iti arata "Viteza dvs este...." si mi-a dat o eraore de numai 2km/h. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti eu am un g2 gti 16 v cu 260 in bord si am jante pe 15.Am o eroare de aprox 20 km la bord

Este din cauza jantelor???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca ai tot timpul eroare 30 km/h nu e de la melc, e ceasul.

nu este tot timpul 30 km/h...la viteze mici am masurat in comparatie cu alta masina...la viteze mai mari nu stiu cat ii...cert ii ca am mers si cu 260 cu ea(dupa ceas)...si in nici un caz nu cred ca GTI-ul ar merge cu 230 daca ar fi tot 30 km/h eroarea :P

Salut baieti eu am un g2 gti 16 v cu 260 in bord si am jante pe 15.Am o eroare de aprox 20 km la bord

Este din cauza jantelor???

Nu. Gti-urile din cate stiu eu vin din fabrica cu jante pe 15"(uita-te in talon)...acum depinde ce inaltime ai la cauciucuri...dar oricum o eroare de 20 km/h nu vine din jante si din cauciucuri. Se poate sa fie ceasurile cu 260 problema??? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!