Jump to content

Montare cass in g2


adrry
 Share

Postare recomandată

salutare!

de cand am luat masina am avut pe ea un "ultra" radio :angry:.. acum a venit timpul sa-l schimb dar ma confrunt cu o problema destul de mare: cred ca-mi lipseste sistemul de prindere al cass-ului pe masina. deasupra reglajelor de temp. am un spatiu destul de mare in care pot juca tenis daca as vrea.. nu am nimic de ce sa-l prind..

cine ma poate ajuta cu niste informatii, de ce si cum as putea sa-l fixez?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrry

    11

  • Angel_Dust

    9

  • Atty

    5

  • robotechro

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Orice casetofon nou sau cd player, vine cu o "armatura", care se monteaza prima in gaura pt. casetofon, care la randul ei e S.T.A.S. Se baga armatura si se indoaie clemele de metal inauntru ca sa fie fixata. Dupa asta iei conectorul universal care vine odata cu casetofonul, mp3 sau cd....se conecteaza la el difuzoarele si firele de tensiune. Dupa aia se conecteaza antena la cas, conectorul universal pt difuzoare si se introduce casetofonul in armatura respectiva pana cand clemele lui se prin de ea. Daca cumva nu te descurci poti sa te duci la un service de cartier care iti ia 150.000lei manopera. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este cu armatura STAS care lipseste!! MP3-ul a venit cu o "sania" care ar trebui sa o fixez de masina dar nu am de ce sa o prind :angry:

oare pot sa fac rost de undeva de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Armatura de care vorbesc, este un paralelipiped gol pe dinauntru, care intra in locul gol si i se indoaie niste cleme inaiuntru bordului. Se gaseste la orice service pt. alarme sau la orice magazin de piese dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai la sania asta facea referire angel dust.Daca a venit cu cass-ul ar trebui sa mearga.ea se prinde prin indoirea in exterior a clemelor de pe pereti. Nu ar trebui safie foarte greu de fixat, dar daca tot nu te descurci du-te la un nene care lucreaza la un service audio/alarme si iti monteaza el si cass-ul si iti leaga si boxele. Eu asa am facut si nu ca era greu dar el o face mult mai repede si mult mai bine pt ca pune cel putin 2-3 pe zi+ ca foloseste niste tuburi termocontractibile care izoleaza foarte bine si repede fata de banala banda izolatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele le-am legat, nu-i problema cu asta..

insa, pentru a fixa armatura presupun ca trebuie sa aibe si de ce sa se prinda... ca doar nu se fixeaza direct de peretii bordului :angry: (si oricum, pereti de fixare nu am decat sus si in dreapta mp3-ului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum. Cum te uiti la bord, ai gaura pt. cas....in sus se termina bordul, in stanga sunt butoanele pt. ceata, dezaburire si avarii....iar in jos este panoul pentru caldura/racire. Gaura aia pentru cas este in forma de dreptunghi....armatura vin montata in acea gaura la FIX, si se opreste intr-o buza ambutisata special. In momentul ala...tu indoi clemele din armatura in jos respectiv in sus ca sa prinda pe peretii bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi sina/paralelipipedul din aluminiu care are brodat pe pereti clemele alea si le impingi inspre exteriorul paralelipipedului cu o surubelnita si apoi iti mufezi cass-ul, il impingi in sina si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...si se opreste intr-o buza ambutisata special" daca as avea si eu "buza" asta ar fi ok..

poate ca nu v-am explicat eu prea bine dar.. daca bag cass-ul in locasul lui, imi cade pe panoul da caldura/racire :angry: (si de aici mi-am dat seama ca-mi lipseste ceva..)

ce ma doare cel mai tare e ca nu pot sa prind acea armatura cu care a venit mp3-ul... ca un am de ce sa o prind

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dash

Uita-te in poza asta si spune-mi tie ce iti lipseste. Intre gaura de la cas si panelul de la aerisire trebuie sa fie un plastic....il ai? Daca nu du-te la dezmembrari si cumpara tot plasticul de bord care vine montat vertical....si incare intra butoanele, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la plasticul exterior? daca face parte din intregul panou de plastic pe care vin montate butoanele, il am, daca este separat... nu stiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala este. In momentul in care ai bagat sina aia...o sa se opreasca in el, de fapt in buza lui care este mai adanca decat nivelul lui. Cel mai bine iti cumperi o sina standard si te duci la un meserias sa ti-l instaleze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vad ce-am sa mai fac... oricum, chiar daca as cumpara o sanie standard, aia de ce ar merge? ... sau daca ar merge, inseamna ca e mai mare decat mp3-ul.. hm.. (imposibil)

oricum, merci pt sfaturi

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca orice mp3, cas etc este standard, deci nu are de ce sa fie mai mare. Daca vrei ne intalnim intr-o dupa-amiaza si rezolvam treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine mai are si o gaura ca sa poti pune surubul din fundul casetofonului si asa chiar nu ti-l mai scoate nici naiba :rolleyes: masina mea e din '90, dar cred ca si pe modelele mai vechi exista acel loc de prins fundul casetofonului cu un surub. sper ca stiti despre ce vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa fixezi sau macar sa sprijini casetofonul si de acest loc de surub din spate. Eu asa am facut si nu mai am nici un fel de probleme cu jocul in bord al radio-CD-ului din cauza greutatii. Am insurubat in fundul radio-ului un surub de 5 pe care l-am bagat pe gaura din suportul din spatele bordului. Acum ai destule date sa treci la treaba. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci, dar cred ca tu te referi la armatura care imbraca complet cass-ul, nu? modelul ala chiar are o "gaura" pt a-l putea prinde in spate dar eu am modelul ala scurt de armatura (jumatate din cass), deci nu am de ce sa-l prind..

o sa verific mai atent poate reusesc sa ma leg de ceva pana la urma :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cass-ul meu (mp3 sony de fapt) a venit cu o "putza" de cauciuc in spate (pe partea cu mufele) care intra la fix intr-o gaura existenta in spatele bordului, prevenind astfel jocul pe verticala. Alte chestii speciale n-am facut, n-am fixat sina de nici un fel si n-am probleme. Nu joaca, nu sare, all is fine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am "furat" o poza de pe net cu acelasi model de armatura.. spuneti-mi si mie, cum as putea sa montez eu mp3-ul cu o astfel de armatura? :( - aste e marea problema!

P.S. armatura mea este ca cea din poza, cu galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi tip de armatura. Se monteaza cum au zis si ceilalti mai sus. Eu vorbeam de spatele radioului care trebuie sa aibe o gaurica filetata chiar in mijloc si pe care se poate infileta cu usurinta un surub de 5 pe care il fixezi la capatul celalalt in spatele bordului intr-un locas (o sa gasesti o gaura acolo). Daca nu te-ai lamurit o sa caut cand ajung acasa vechiul casetofon si ii fac o poza pentru exemplificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca prinzi casul cu surub, cum il mai scoti?? :( (nu cred ca-mi place metoda ta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l prinzi in fundul bordului. Doar il fixezi in gaura aia pentru a impiedica jocul pe verticala. In poza poti vedea o gaura chiar pe mijloc (gaura filetata). E doar un reazem. Arunca si tu o privire in bord si vezi cum arata orificiul din spatele bordului. Nu trebuie sa fi minitechnicus ca sa montezi un prapadit de casetofon. In caz ca nu vrei sa urmezi sfatul meu poti prinde radioul doar in armatura dar nu-ti pune prea mare baza in plasticul de la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai asta e, ca vreau sa fixez armatura bine iar casul sa ramana doar in ea, sa nu ma complic daca vreau sa mai umblu la el..

merci

Modificat de adrry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba frate, incredibil... deci n-am cuvinte :unsure: e totusi doar un casetofon what the fuck

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!