Jump to content

Schimbare becuri pozitie fata, ibiza 2005


dan33
 Share

Postare recomandată

Salut.

Mi-am luat si eu becuri de pozitie bluelight si a-si vrea sa stiu cum sa le montez. Trebuie sa dau farul jos, sau se pun prin spate (eu nu am reusit sa bag mana pe langa baterie si filtru de motorina). Daca se dau jos farurile, inafara de suruburile de deasupra mai sunt prinse cu altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desurubeaza nimic.

In spatele farului ai sa vezi niste cleme metalice, alea se dau jos si astfel ai acces sa tragi becul vechi si sa-l pui pe cel nou.

Foarte important de stiut acum ca sa nu regreti mai tarziu:

Farul tau este vidat si schimbarea becului trebuie sa se faca intr-un spatiu inchis (gen garaj) alfel risti sa intre acolo nisip praf etc. Temperatura trebuie sa fie aceiasi, sa nu fie farul fierbinte pentru ca mai incolo o sa faca condens o vesnicie (cum s-a intamplat in cazul meu).

Una peste alta mai bine faci asta in service daca nu esti sigur pe mana ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos clemele dar nu vad decat becul de semnalizare si nu am vrut sa trag prea tare de firele care mergeau spre pozitie. Trebuie sa trag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit . Trebuia sa trag mai cu convingere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cool! Ma bucur ca ti-a iesit treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu ma gandesc sa-i pun becuri "blue"... Care este de fapt diferenta dintre becurile astea si cele originale? Doar de ordin estetic sau si lumineaza mai bine? Daca postati 1-2 poze cu farurile astea pe timp de noapte / zi ar fi de mare ajutor :lol: (eu o sa pun poze cu Ibiza mea -pachet complet crom interior-exterior + jante de 16 sau 17- dupa 20 iulie cand imi soseste :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie careva ce tip de becuri (pentru faruri, faruri ceata, pozitii, stopuri si semnalizatoare... adica pentru toate sursele luminoase de pe masina) recomanda Seat? Pentru o Ibiza 2006?

Ca as vrea sa am macar o rezerva din fiecare...

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e sa dai un tel la un dealer si vezi ce zic ei :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu mai deschid alt topic. Cu becurile de pozitie ma chinui si eu. Cum suparare sa le schimb ca nu ajung la ele. Am dat aparatoarea jos de la far din spate. Am acces la semnalizare si la becul din far, dar la asta de la pozitie pare a fi un magnet in care intra firele. Se invirte in gol. Sa trag tare de el sau ce sa-i fac?

Modificat de badmania98
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut marea descoperire: manualul din masina, care, culmea, mai este si in romaneste. :D :D Am reusit sa dau becurile de la pozitie jos. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bv felicitari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut dan33... zi si mie cum ai schimbat becurile de pozitie ( cu detalii ) ca mi-am luat si eu becuri de pozitie pe LED si vreau sa le schimb si locul de unde trebuie sa inlocuiesc becurile de pozitie e f stramt si de abia imi incap degetele. Ma intereseaza cum se scot becurile din soclul ala .. trag de el, se rotesc spre vreo parte sau cum ??? pls ajuta-ma ca nu vreau sa fac vreo prostie sa stric ceva !! ms mult de tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se desurubeaza nimic.

In spatele farului ai sa vezi niste cleme metalice, alea se dau jos si astfel ai acces sa tragi becul vechi si sa-l pui pe cel nou.

Foarte important de stiut acum ca sa nu regreti mai tarziu:

Farul tau este vidat si schimbarea becului trebuie sa se faca intr-un spatiu inchis (gen garaj) alfel risti sa intre acolo nisip praf etc. Temperatura trebuie sa fie aceiasi, sa nu fie farul fierbinte pentru ca mai incolo o sa faca condens o vesnicie (cum s-a intamplat in cazul meu).

Una peste alta mai bine faci asta in service daca nu esti sigur pe mana ta!

Sa nu mai deschid alt topic. Cu becurile de pozitie ma chinui si eu. Cum suparare sa le schimb ca nu ajung la ele. Am dat aparatoarea jos de la far din spate. Am acces la semnalizare si la becul din far, dar la asta de la pozitie pare a fi un magnet in care intra firele. Se invirte in gol. Sa trag tare de el sau ce sa-i fac?
Am facut marea descoperire: manualul din masina, care, culmea, mai este si in romaneste. :sbine: :question: Am reusit sa dau becurile de la pozitie jos. :)

Crezi ca sunt de ajuns sfaturile astea? In primul rand citeste manualul, acolo spune clar cum se schimba becurile. In al doilea rand, cel caruia ii ceri tu sfatul a deschis topicul asta acum un an si jumatate, nu cred ca mai e pe aici sa-ti explice, deci va trebui sa te descurci singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!