Jump to content

Ulei servo


servo
 Share

Postare recomandată

Dati-mi 2 exemple de uleiuri care respecta norma G002000 sau G004000, si apoi o sa ma duc la magazine prin Cluj sa vad ce gasesc.

Eu am fost la un magazin de piese auto din Tg-Mures si mi-au spus ca asta ar fi ok pentru servo de la masinile mai vechi, si culmea aceeasi recomandare am avut-o si intr-un alt magazin de piese auto (de camioane mai mult ce-i drept) de la Ruta60, dincolo de Huedin inspre Oradea, chiar in seara in care mi-am spart furtunul de servo. Atunci n-am luat pentru ca vroiam si o a 2-a parere, si am venit fara directie asistata hidraulic pana la Cluj.

De indata ce gasesc ulei care sa respecte G002000 sau G004000 o sa iau asa ceva si voi schimba uleiul existent acum in instalatie.

Nu caraie (inca) cand trag de volan, se misca la fel ca si inainte.

Modificat de DeVis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu

febi ,e un bidon de culoare verde cu ceva putin de rosu si scrie pe el ceva de genul "16001616

ideea e ca are ceva cu unu si cu sase pe el scris

Ps

vezi ca nu scrie G002000 sau 004000 dar e inlocuitor garantat

am schimbat eu si nu am probleme

legat de atf alea rosii prima oara am pus de ala ca ,de era mai ieftin si imediat la 5 min de mers cu masina incepuse sa aiba o bazaiala la pompa de zicea ca e simfonia4 de bach cu albinute ca soliste

imediat am umblat la chisa si am luat febi cu bidon verde cel de care vorbeam mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la culoare, pentru ca este si febi rosu, trebuie luat din ala cu tenta verzuie si sa fie mineral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mai recomand daca aveti drum sa cumparati de la reprezentanta. Pretul este acelasi cu orice alt magazin de piese auto si pe langa acest lucru veti primi uleiul ambalat in cutie originala VW/Audi.

Nu uitati G002000 sau inlocuitorul mai nou G004000.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

uleiul de servo pe jorja trebuie sa fie la jumatatea zonei hasurate sau sus la sfarsitul zonei hasurate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preferabil ar fi sus, sa nu completezi cu un alt ulei decat cu ce ai acum in servo, daca nu esti sigur mai bine il schimbi pe tot - ulei mineral verde Febi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai bagati toate porcariile care au acelasi pret cu un ulei de cea mai buna calitate original VW : norma G004 000 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel specificat mai sus este cel care respecta aceasta norma , nu vad de ce ar fi o porcarie, ma gandesc ca ar fi bine sa mai studiezi problema inainte de a face afirmatii nelalocul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tie Febi ti se pare un producator bun pentru ulei servo in comparatie cu cel OEM (atat calitativ cat si la pret) se pare ca si tu faci afirmatii nelalocul lor.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa intru in polemica pentru ca nu are rost, nu stiam ca VW si Audi au fabrici de ulei ci doar isi pun stanta pe uleiurile de producator care respecta normele lor.

Poti sa tragi o privire aici pentru lamuriri : http://www.febi.com/fileadmin/user_upload/febi/england/downloads/febi_fluids_brochure_GB.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic ghid important pentru posesori :

VW/Audi ca si alte marci (ex. Ford,BMW) fabrica si comercializeaza piese si consumabile originale proprii cum ar fi ulei de motor , ulei servo, lichid de racire, bucse, etc. Daca te duci la orice reprezentanta VW si ceri ulei servo o sa iti dea produsul original VW (nu fabricat de alt producator si stantat VW).

Daca uleiul servo original nu ar fi la acelasi pret cu alte produse aftermarket (ex. Febi) nu mi-as mai bate gura pe forum sa indrum posesorii marcii spre el. De asemenea culoarea atat a uleiului servo cat si a lichidului de racire (le-am mentionat pe acestea pentru ca aici apar cele mai multe confuzii) nu garanteaza ca respecta norma de care ai tu nevoie la masina.

Niciodata un produs aftermarket nu se va ridica la calitatea produsului OEM.

Mai fac o mica paranteza si gata. Daca ati observat mai toate masinile aduse din afara si care au cartea service la zi cu reviziile la reprezentanta (macar pe perioada garantiei) au majoritatea piese si consumabile OEM. Ex. bucse originale VW/Audi nu Febi sau Swag etc. (cu exceptia uleiului de motor si a altor cateva componente).

Nici eu nu vreau sa intru in polemica doar sa ajut. Va doresc doar servodirectii usoare si functionale. :)

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci in concluzie ce fel de ulei de servo trebuie sa imi cumpar la mk4 meu sa schimb circul asta de atf care imi zumzaie in pompa servo???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca sa nu te doara capul OEM, clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in concluzie ce fel de ulei de servo trebuie sa imi cumpar la mk4 meu sa schimb circul asta de atf care imi zumzaie in pompa servo???

ORICE VW/Audi sau VAG ulei servo original VAG ce respecta norma G004 000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da multumesc pt raspuns am cumparat febi bidonul verde de 37 lei,dar imi trebuie si o pompa servo acum...a mea e zdrente trebuie inlocuita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!