Jump to content

Rulmenti busiti


feghea
 Share

Postare recomandată

Eu am pe 13, deci nu prea poate fi de la roti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfuletz, eu zic ca uruitul este tot din rulmenti. Au fost montati cum trebuie? De ce firma sunt fabricati? Daca sunt de provenienta turca, chinezeasca sau italiana, sa nu-ti pui prea mare baza in ei. Am patzit acelasi lucru. Aveam uruit doar pe o parte si m-a mancat in fund sa schimb amandoi rulmentzii de pe fatza. I-am inlocuit cu nishte "petarde" de fabricatie chinezeasca fara sa stiu si m-am trezit cu un uruit mai tare decat inainte. Si oricum, uruitul, daca este din rulmentzi, creste pe masura ce accelerezi si descreste cand decelerezi. Eu iti urez succes cu schimbatul pieselor in continuare, dar zic sa te axezi totusi pe zona rulmentilor. Si ar fi bine sa rogi si un mecanic cu experienta sa asculte uruitul ala. E specific si nu poate fi confundat cu altceva. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentii sunt OK ...SKF...106 lei buc...plus ca am schimbat si butucul pentru ca prezenta putina uzura...de montat au fost montati f bine, cu presa, iar experienta mecanicilor nu o pun la indoiala, poate sunt unii dintre cei mai buni mecanici in golf-uri. Acum mi-am propus sa schimb toate rotile cu ale unui prieten sa vad daca nu cumva ii din ceva cauciuc cu insertia bulita....sper sa-i dau de cap ca deja ma enervez negativ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

La mine uruie numai in curbe, fie in viteze sau pe liber. Capetele de planetara sunt relativ noi (1-2 ani) marca Mayle. Nu am joc la nici o roata, deci nu stiu de la ce poate fi :)

OT: Jante pe 15 la 1.6 diesel?

Mai trage masinuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problem solved! Am facut schimb de roti cu prietenul de care ziceam...si pe fatza am un cauciuc care are probleme...asa ca macar ma bucur ca i-am dat de cap!!!

taz21...de tras trage si cu rotile de 15" insa poate se simte putin diferneta la demaraj, in rest nu mai sunt probl....oricum diametrul total al rotii este aprox egal cu cel de 13 plus cauciuc cu talon mai mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!