Jump to content

Mi-au zgariat masinaaaaa


horgarban
 Share

Postare recomandată

Am achizitionat produsele originale pentru retus ciupituri/ zgarieturi din reteaua Skoda (dealer) - creion corector in codul vopselei. Voi pune si o poza pentru edificare (este vorba de doua tuburi, unul cu vopsea in codul de culoare al masinii si unul cu lac care se da imediat dupa).

Tubul de vopsea are o pensula fina cu care se poate aplica usor vopseaua. Nu mai stiu exact cat am dat pe ele, dar pretul cu siguranta este intre 45-50 RON.

Da, l-am folosit si pot spune ca rezultatele nu sunt tocmai pe masura asteptarilor mele: am acoperit o zgarietura fina de pe portiera precum si o ciupitura de pe hayon insa daca zgarietura in sine era mai adanca si/sau vizibila tot efortul ar fi fost in van pentru ca s-ar fi vazut si dupa ce aplicam solutia. Intr-adevar daca nu folosesti un smirglu fin inainte sa vopsesti pentru a nivela acolo nu poti spera la un rezultat de calitate. Nu am polishat dupa (zona respectiva este oricum destul de mica), dar de aproape tot se vede ca este o zona reparata.

Totusi, daca ai ce iti trebuie si esti putin indemanatic consider ca setul acesta de la Skoda este tot ce ai nevoie pentru o interventie reusita.

Ca tot vopsirea intr-un service a intregului reper cu polisharea de rigoare este tot cea mai buna solutie asta ramane, si dupa parerea mea, o chestie de netagaduit!

Modificat de mariusake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema, nu se incadreaza chiar la tema asta dar sa va spun despre ce e vorba:am zgarieturi sub manerul usii la sofer,multe dar nu in profunzime , nu-mi amintesc sa o fi zgiriat cu ceva,nu stiu de unde au aparut,oare de la spalare ,de la stergerea suprafetei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele zgarieturi de care spui tu ccc sunt de la manuta ta respectiv a soferului, mai exact de la unghii pt ca de fiecare data cand deschizi usa se atinge si locul acela , eu m-am obisnuit si cand deschid usa trag de maner cu atentie sa nu ating si usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Nu cred ca-i masina care sa scape fara zgarieturile alea, cel putin nu una cu model dinasta de maner de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unghii si inelele de la mana...toti avem masinile pline de zgarieturi fine acolo......Si pe laterale de la jantele cu colturi metalice ale diverselor tipe ce trec pe langa masini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Razvan Portase

salut

am gasit si eu masina zgariata

am citit pe forum de acele creioane corectoare de vopsea

am sunat la PBA si am intrebat cat costa:

creionul (sau creioanele, ca am impresia ca sunt 2 in cutie) costa 45 RON

dar mi-au spus ca mai exista si SPRAY, tot pe cod de culoare, care costa 60 RON

care e mai bun ?

creioane a folosit cineva ? cum se face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de spray nu stiu nimic, dar de creioane sunt PRAF. asta o stiu de la cineva care a dat pe un peugeot si parca sa zic ca mai era cineva pe forum de aceeasi parere.

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati aici un material facut de subsemnatul; cind o veni caldura o sa folosesc si un spray pt "aducerea la cota" a vopselei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista kit retus vopsea care contine doua flacoane: unul cu vopsea si unul cu lac, fiecare a cate 18 ml. pentru rosu corrida codul este aici: http://www.autohaus-schaefer.net/go.to/mod...,1938/shop.html. pentru alte culori tot pe acest site gasiti. Acest kit costa in jur de 38 RON si pararea mea este ca e mult mai bun decat creioanele sau spray. Va mai trebuie o pensula foarte subtire (nr.2 sau 4) si banda de hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu "prieteni" care mi-au zgariat megane-ul si am tot cautat un marker de culoare asemanatoare (gri cameleon) in hipermarket, dar nu am gasit decat nuante destul de diferite- am luat un marker, dar e destul de mare diferenta . Azi am fost in Autovit si din intamplare am intrat intr-un laborator de preparat vopsea, unde mi-a preparat vopseaua in cateva minute in functie de codul de pe masina. M-a costat 16 Ron 50 g vopsea si un marker retus. Abia astept sa vad cum iese. Am sa retusez , o las carteva ore la soare, apoi o dau cu polish pe baza de silicon. Se poate pune si in spray cam la acelasi pret. Vopseaua nu e de Policolor si o prepara pe loc din mai multe nuante. Magazinul (laboratorul)este in spatele primului rand de tarabe din spre chei in cladirea de beton spre targul auto acoperit.

Am si cartea de vizita, unde scrie ca au laboratoare pe Viilor, Calea Vacaresti si Splaiul Unirii. Sper ca va fi de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!