Jump to content

Mi-au zgariat masinaaaaa


horgarban
 Share

Postare recomandată

:Driver:

Azi dimineata in parcare am gasit o zgarietura pe capota, din dreptul farului stanga pana pe grila centrala. Nu e mare, dar e super vizibila. Nu s-a ajuns la tabla, ci numai la c h i t. Imi vine sa urlu de ... fericire.

Asta inseamna sa tii masina in fata blocului si toti tampitzii care circula mai cu o sacosa, mai cu o pereche de blugi cu lanturi si fermoare, etc.

O sa incerc prima data cu polish, dar e destul de lata zgarietura .... aprox 1 mm, ceea ce ma face sa ma indoiesc de rezultate cu polish. Cel mai bine este o revopsire, dar iar ma ia groaza ca tre sa umblu dupa hartii, dovezi, dosare, si sa mai si stau fara masina cateva zile. Ufff

:angry:

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autopia.org/forum/showthread.php?t=70028

http://autopia-carcare.com/inf-paint-polish-clinic.html

http://www.detailingworld.co.uk/showthread.php?t=407&page=4

PS: vad ca un moderator foarte sarguincios tot sterge raspunsuri de pe acest thread. Felicitari!

Modificat de Akebono
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa revin cu poze. ca n-am avut aparatul la mine azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata si pozele:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu prin ce treci! Eu nu am dormit 2 zile de nervi!

Pot sa zic ca ai scapat usor. Incearca solutiile descrise mai sus sau mergi la profesionisti in cosmetica. Aici am citit ca sunt unii in parcarea subterana de la inter.

Eu marti 13 o bag la vopsit(aripa fata, spate, usi fata, spate stanga)

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta ar trebui sa tii cont de doua probleme:

1. daca vei vrea sa o vinzi, noul proprietar va trai cu senzatia ca a fost busita;

2. este posibil sa iasa diferit la nuanta din cauza de expunere la soare a partilor mai vechi.

chiar nu se poate face nimic altceva pentru o redresare cat de cat a situatiei?

ce te faci daca dupa ce o vopsesti mai apare vreun tampit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce propui?

Sa stau asa cu ea?! Daca mai apare un tampit (sper ca nu) o vopsesc iar :emthup:

Dealerul de la PBN mi-a garantat ca nu o sa se observe! Mi-a spus ca o sa raman doar cu trauma psihica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata si pozele:

si totusi ai noroc cu aceasta culoare. eu am unele mai evidente ca ale tale si pot spune ca nici soacra-mea nu le vede :emthup: ; e greu pana te obisnuiesti cu ele. :lol:

@Raf ce sa zic?!

iti doresc succes si sa ne spui si noua cum a rezultat vopsirea. :D

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stai linistit ca la cum arata zgrietura aia scapi sigur cu polish sau daca nu cu un creion de retusare (acelasi cod de culoare).

Eu am patit-o si mai si...In prima zi in care mi-a venit masina, m-am dus la Avia, am luat-o, am mers cu ea 50m pana la o benzinarie, am alimentat si m-am dus sa platesc. In acest timp in spatele meu astepta un cazan de Dacie. Tipu' a vazut ca s-a eliberat o pompa in stanga si da-i sa se bage acolo :ceuameni: Cand a luat stanga, a luat-o direct in bara mea!!! :D Dupa care s-a tirat brusc! N-am apucat sa-i vad nr. de inmatriculare, nimic! Mi-a lasat 2 zgarieturi si negreala aia de la bara lui de plastic de toata frumusetea! M-am intors la Avia si le zic baietilor ce s-a intamplat. Nimeni nu ma credea :icon_idea:, ceva la modul: "Hai mah, lasa vrajeala ca acum 2 min. ai plecat cu ea de aici" Dupa ce s-au convins m-au programat la vopsire de-abia peste 1 luna !!! Trebuie vopsita toata bara si costa in jur de 500-600 ron dupa spusele lor.

Asa ca eu ce sa mai zic...daca-l prindeam cred ca ma vedeati la stirile de la ora 17!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc cu cowboy ca am vazut postul(nu imi mai merge "Topic subscription" :D )

Masina a iesit f bine. Daca te uiti cu lupa se observa la imbinarea cu bara fata - in rostul dintre bara si aripa au ramas niste urme, de chit presupun - si la stalpul de sus(deasupra usii spate) unde au pierdut vopseaua - aici am bagat un polish si diferenta a disparut.

Sunt f multumit. Sper sa si dureze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ExpertDetailing

Daca zgarietura a ajuns la chit nu iese cu polish. Doar cu retus de vopsitorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-au zgariat masina.Prima zgarietura acum cateva saptamani,cand abia ce primisem masina si-am plecat cu ea la drum,a doua,acum vreo saptamana.Ambele zgarieturi,facute intentionat cu o cheie,cred,de-a lungul masinii,incepand cu aripa fata,terminand cu aripa spate.Pe amandoua partile,ca sa fie simetric probabil. :) I-=as fi jupuit,daca-i prindeam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare pacat , mai ales ca ai masina de curind ;) .Incearca metodele de mai sus sau pune masina sub o husa sau in folie ?! :) . Sincer, mare pacat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merci pentru sfat Bebeko,acum ma documentez pe forum,sa vad ce as putea sa-i fac,sa atenuez zgarieturile.Nu in fata blocului meu a fost zgariata,ci undeva prin alt oras. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu atat mai mult cand pleci cu masina in calatorii ia cu tine si o husa de masina ca si in reclama tv la Kia sau Hyundai parca nu mai tin minte . Asa sigur scapi de griji.Eu pe Fabiuta mea abia acum o astept ( cam satul de atata asteptare :scratch: ), dar m-ar tenta asa o husa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand a luat stanga, a luat-o direct in bara mea!!! :scratch: Dupa care s-a tirat brusc! N-am apucat sa-i vad nr. de inmatriculare, nimic! Mi-a lasat 2 zgarieturi si negreala aia de la bara lui de plastic de toata frumusetea!

- benzinaria nu avea cumva camere de supravegere ? Dadeai la "completare" si tu 2-3 formulare roz (cativa zeci de roni :D ) si te uitati la inregistrare , ii luai nr de inmatriculare si urmarea: "fuga de la locul accidentului". Bine ca nu ti-a scris pe masina nr de telefon cu cheia sau cu flexul, ca sa-l poti contacta.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- benzinaria nu avea cumva camere de supravegere ?

Nu, din pacate nu avea camere functionale. A fost primul lucru la care m-am gandit si eu. Asta e, acum ca mi-a mai trecut din suparare cum ziceti voi sa o retusez? Sa vopsesc toata bara sau nu? Parerile sunt impartite. Unii spun ca daca vopsesc toata bara nu mai iese ca din fabrica si ca e posibil ca ulterior sa mai sara vopseaua pe la spalatorie de la jetul de apa. Pana acum am mascat eu cele doua zgarieturi (am una mai mica chiar pe muchia de deasupra bandoului, si alta mare sub el). Am cumparat un abtibild din ala cu RO si am mascta zgarietura mare, iar pt. cea mica am cumparat cu creion de retusare cu vopsea la nuanta si am acoperit-o. Se mai vede doar daca te apropii de ea, sau daca stii de existenta ei. Apropo: am fost la Avia Motors sa cumpar acel creion; mi-au cerut 25 ron. Apoi cineva mi-a spus ca se gasesc si in Carrefour, tot pe nuante. L-am cumparat de acolo cu doar 6,9 ron!

Deci voi ce ziceti? Astept pareri. Merita s-o bag la vopsit sau nu in conditiile de mai sus? Care ar putea fi consecintele post vopsire, etc.

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vopsita bine nu se va coji. Eu zic ca daca nu esti deranjat de zgarieturi sa mai astepti pana mai "colectionezi" si apoi o faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

a trecut ceva vreme de cand ai postat COWBOY.Sper ca n-ai vopsit-o.Ai putea incerca cu un polish,eu am dat cu ceva ,un flacon galben,productie usa,luat de prin metro,nu mai stiu firma,dar il am in portbagaj.Era si o pasta la un tb,ca o pasta de dinti ,dar vreo 400mii tubul,acelasi producator,dar pt zgarieturi profunde.Daca n-a ajuns la chit se acopera.Dar unele ies la spalarea masinii,si tb polishate din nou. Se pare ca tu ai fost ceva mai ghinionist decat mine,eu cand am bagat masina prima oara in garaj , s-a urcat pisica pe capota,sa stea la cald.Si am ramas cu 3 zgarieturi adanci,pana la chit.Le am si azi,amintire de acum 5 ani.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io cred ca luam pasta de polish, pisica, si polisham masina cu ea :(

Si eu am avut ceva zgarieturi dar am comandat 100 ml de vopsea nuantza masinii si am retushat cu o pensulica mica si fina, urmeaza sa-i dau un polish daca e cald in weekend, ca weekendu trecut nu a prea fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Io cred ca luam pasta de polish, pisica, si polisham masina cu ea :)

Si eu am avut ceva zgarieturi dar am comandat 100 ml de vopsea nuantza masinii si am retushat cu o pensulica mica si fina, urmeaza sa-i dau un polish daca e cald in weekend, ca weekendu trecut nu a prea fost

@Saboteur, nu ne-ai spus care a fost rezultatul. A polisat portiunea retusata de tine? Se vede vreo diferenta? Ma interesa ca sa stiu daca ma apuc si eu de acelasi lucru la a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am polishat, se vede diferenta in sensul ca e mai lucioasa vopseaua originala, dat corecturile tot se vad de aproape, banuiesc ca trebuie produse profesionale (scule, pasta) nu cremele astea din metro sau carrefour. Si in plus, trebuie adusa vopseaua la nivel inainte, cu un smirglu f.f fin. In fine, io sunt multumit ca nu mai am ciupelile alea pe vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la skoda cand fac un retus vopsesc si piesele invecinate pierdut si apoi fac polisarea, si efectul e mult diminuat.Dupa ce dau cu lac,freaca cu un smirghel foarte fin cu apa lacul si polisarea o fac cu o pasta normala.cu masina de polisat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut si eu cu golful 2 al meu (ca si acela a capatat niste zgarieturi de toata frumusetea), am luat usor din vopsea, pierdut, pana am atenuat zgarieturile si apoi le-am vopsit, insa nu mi-au scos vopseaua identica, era usor mai deschisa si se vede naspa rau. Ce-i drept, nu am mai polishat apoi. La golful 3 as incerca sa evit sa iau mai multa vopsea, ca daca nu imi scot cei de la service culoarea, o sa se vada rau. Cu cat e mai mic locul retusat (adica o linie subtire) cu atat se vede mai putin si sansele sa "iasa" la polish sunt mai mari. Parerea mea. Voi incerca si eu metoda propusa de @Saboteur. Va voi da de veste cand va fi gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la service retuseaza cu pistolul , eu am dat doar putin cu pensula pe ciupituri si zgarieturi, oricum am 7 nuantze pe masina, asha ca nu ma intereseaza, dat fiind ca e o culoare ciudata (verde fantasy) de cate ori a fost pocnita si revopsita (la service) niciodata nu au nimerit perfect nuantza, asha ca spoilere, capota, usi, aripi - nici una nu e pe nuantza celei de langa, dupa cum se vede:

post-3449-1171008936_thumb.jpg

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!