Jump to content

Remontare scrumiera spate


amicando
 Share

Postare recomandată

Va rog sa ma ajutati intr-o problema:

Am un Passat din 2002..fiu-meu s-a jucat cu scrumiera din spate pina a scos-o din locas cu totul...complet si definitiv... Odata cu asta a iesit de acolo si o mica piesa din plastic, de vreo 3 cm lungime...aproximativ ca o lamela. Alte piese nu mi-a mai aratat copilul ca ar fi scos:( ..si nici n-am gasit ceva rupt pe acolo...

Problema e ca am incercat s-o remontez dar...habar n-am cum...nu stiu ce rol are si unde trebuie sa stea lamela aia...probabil din cauza asta scrumiera nu se mai blocheaza cind o imping ci ramine deschisa permanent.

Cum se remonteaza dracia?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da din cauza asta nu se mai inchide. In partea stanga cum te uiti la scrumiera trebuie sa fie un locas in cate sa se potriveasca piesa aceea de plastic... e destul de greu sa-ti zic cum am rezolvat-o dar inarmeaza-te cu rabdare ca e nevoie de multa... si vei reusii..... :exclaim:

PS: am sa ma uit diseara la a mea si sa vad daca-mi mai aduc aminte cum se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai deschid alt topic imi prezint si eu problema aici poate ca ma va "lumina" si pe mine careva :) !

Nu se mai aprin beculetele de la scrumiera nici fata nici spate si nici inelele din jurul brichetelor.

Stiti cumva cum se schimba acele beculete? Eventual cateva poze ar fi bine venite.

Si daca pentru incinta scrumierei trebuie un beculet si pentru inelul brichetei altul?

PS- Si daca tot sunt la capitolul beculetze :P , nu se mai aprinde nici lumina de la bortbagaj, cu toate ca becul este bun, unde se afla comutatorul care-l aprinde/stinge?

Edit: Dupa ce am tot cautat pe forum informatii despre schimbarea acelor becuri am gasit un topic foarte haios :P :) :lol:abia dupa ce postasem, topic care cred eu ma va ajuta cu srumiera fata. Dar ramane problema cu cea de pe spate.Cum se desface :P ?

Si am sa las si ce am scris anterior, poate va veni cineva si cu poze.

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS- Si daca tot sunt la capitolul beculetze :huh: , nu se mai aprinde nici lumina de la bortbagaj, cu toate ca becul este bun, unde se afla comutatorul care-l aprinde/stinge?

Xeo, comutatorul pentru lumina din portbagaj este in incuietoare. Se desface mai intai tapiseria de pe "usa" portbagajului, dupa care sunt neste surubele la incuietoare (sorry nu mai stiu exact cate, dar se vad si se pot desface usor si fara probleme). Si eu am avut aceasta problema cand am cumparat masina si am fost la un electrician care mi-a aratat ce si cum. La mine in prima faza un minicontact a fost "cocxat"(sorry ptr. scriere) si putea fi curatat cu vd-40 (sau orice solutie ptr. curatarea impuritatilor), insa s-a jucat un pic cu el la 220V si a facut buffffff!!!

Dupa care am fost nevoit sa cumpar unul nou de la VW reprezentanta. A fost in jur de 50 ron. Iar de montat innapoi l-am montat singur.

Daca vii Joi la intalnire te ajut sa-l demontezi (sa vii pregatit si cu ceva tubulare si surubelnite), iar cu VD-40 poate ne ajuta Demon daca vine si mai are.

Bafta!!!

Modificat de DoubleG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
passat 1.9 TDI

Lamela aia (placa cu circuite discrete) are pe ea si un led, un mic beculet cu 2 picioruse. Nu se poate monta decat intr-o singura pozitie in partea din spate a scrumierei. Trebuie sa ai grija la conductoare. Ca sa montezi scrumiera la loc, fixezi cele 2 balamale pe lateralele scumierei, si, de asemenea, trebuie sa ai grija ca arcul sa fie pa fagasul lui.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Nici la mine nu se aprinde nimic la scrumiera din spate..sa inteleg ca trebuie sa se aprinda si inelul din jurul brichetei si ceva care lumineaza bricheta? :offtopic:

Are cineva niste poze cu ce trebuie sa fac sa-mi mearga macar lumina de la scrumiera din spate? Sau macar explicati-mi mai pe inteles:)

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa mai fie un topic despre desfacutul scrumierei si schimbatul becului-da o cautare pe forum si vei gasi,am explicat eu cat de cat in acel post ce si cum e de desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Lamela aia (placa cu circuite discrete) are pe ea si un led, un mic beculet cu 2 picioruse. Nu se poate monta decat intr-o singura pozitie in partea din spate a scrumierei. Trebuie sa ai grija la conductoare. Ca sa montezi scrumiera la loc, fixezi cele 2 balamale pe lateralele scumierei, si, de asemenea, trebuie sa ai grija ca arcul sa fie pa fagasul lui.

Succes!

Te Rog Frumos Marius arata-mi o poza cu pozitia arcului. Eu l-am gasit pe podea.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeiasi problema o am si eu la scrumiera si brichieta spate. Nu stau la locul lor. Ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma avut probl asta si am rezolvat o , trebuie sa desfaci spatele cotierei , unde ai bricheta si scrumiera, e f simplu ai 2 suruburi cand deshizi scrumiera si le scoti pe alea dupa care tragi de plasticul ala si o sa iasa, aici ai demontarea cotierei dar primele 2 imagini o sa ti fie de folos. La cotiera ai un plastic micut care are 2 capete unu ca o sageara si celalalt ca un patrat. dupa ce ai scos spatele cotierei, te uiti pe partea stanga unde ar veni scrumiera si ai sa vezi ca ai 2 decupaje. daca nu ati reusit va fac o poza maine cu sitemul opreational nu e mare chestie. asta o sa va ajute, avto grija sunt si niste fire acolo http://www.passatworld.com/forums/showthread.php?p=1390589

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saluare! sunt f nedumerit: la scrumiera din spate exista iluminare? eu de cand am luat masina (SH) nu avea iluminare. e drept ca nici la cea din fata nu avea (era becul ars). are cineva idee daca este acelasi tip de bec ca la cea din fata?

merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate au. Doar unele. Ca si iluminatul fantelor de aer din bord.

Este LED rosu si daca nu ai, trebuie sa faci tu instalatia de la mufa la scrumiera, cu fire cauciucate, care sa se indoaie usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nici eu n-am avut deloc acolo la scrumiera din spate dar am pus eu unul..uite cateva poze. LED-ul se monteaza in suportul scrumierei care se desface destul de simplu dupa ce scoti scrumiera afara detot, iar firele se leaga la cele 2 fire laterale maro si al-gri ale scrumierei parca..dar nu sunt sigur

p1000091d.jpg

p1000092e.jpg

p1000098a.jpg

p1000095.jpg

p1000100.jpg

p1000103w.jpg

p1000104x.jpg

p1000108f.jpg

p1000109e.jpg

p1000110z.jpg

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nice. ai folosit un led anume sau ce ai crezut ca s-ar potrivi? l-ai alimentat de la cea din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la acel moment un led superflux piranha rosu ca am gasit unul prin casa, alimentarea se face pe 2 din cele 3 fire de sus ale scrumierei din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e cu pachet de nefumatori si nici scrumiera care o scoti si o golesti nu avea gaura sa poata patrunde lumina d ela led, daramite led si instalatia aferenta. A trebuit sa decupez un mic patratel in dreptul ledului si pe scrumiera am lipit un cadran transparent prin care sa treaca, lumina rosie. Ledul a fost unul normal insa si se vede foarte frumos...si la bricheta si la scrumiera. Nice work :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Stanciu Cosmin

buna seara! intrebare; exista bricheta functionala si cu lumina in consola din spate? la mine exista suportul de bricheta dar nu am miezul ei.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pentru lumina trebuie sa-i tragi tu led ca nu are

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut curat. Va rog sa terminati cu balariile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce cod are scrumiera din consola spate? si la mine merge beculetul pe spate doar ca ala pe fatza ii este lene sa se mai aprinda :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Scrumiera (partea detasabila care se curata) 3B0 857 331 B41

Partea mobila 3B0 857 962 C B41

Capacul partii mobile (difera in functie de culoarea interiorului: 3B0 857 967 A94 negru/7De gri deschis/92Y bej/93R gri petrol

Pe fata becul e c3w parca

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, am si eu o problema, mi s-a rupt scrumiera din spate si am fost astazi la reprezentanta sa comand una noua iar cand am ajuns acasa am vazut ca este diferita de ce aveam eu si nu se potriveste deloc. Mai exact suportul in care sta scrumiera, al meu avea un arc in partea de jos si niste aripioare, iar asta noua nu are nimic si am vazut ca este prevazuta cu led. Totul a fost cautat dupa seria de la sasiu. Suportul vechi nu are nici un cod trecut pe el, doar pe scrumiera care e identic cu cel de pe scrumiera noua. Cei de la reprezentanta au zis ca doar modelul asta nou exista. Ce e de facut ca am platit-o pe asta noua si nu se potriveste ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost acum in garaj si m-am linistit. Am primit tot ansamblu, eu credeam ca este doar partea pliabila cu care am ramas in mana nu si carcasa. Deh asa e daca verifici pe intuneric. Probabil trebuie demontat pe la cotiera ca sa schimb tot, dar asta maine cand o sa fie lumina. Se poate sterge. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am reusit si eu sa montez scrumiera saptamana trecuta, a fost foarte usor, 4 suruburi ... Din pacate eu nu aveam led in cea veche, prin urmare neavand mufa la care sa conectez noua scrumiera am montat-o asa. Acum parca imi pare rau, si am vazut un post anterior cum ca cele doua fire s-ar lega la cele 2 fire maro si albastru/gri de la bricheta din spate. Are idee cineva ce cod are mufa care ar trebui sa sa conecteze la cea de la led si daca as lega direct la firele de la briecheta atunci nu ar sta ledul aprins tot timpul ? Parca la cea din fata se aprinde becul doar cand aprinzi pozitiile. Daca ma poate ajuta cineva ... ms :unsure:

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!